Cēsu novadā darbojas vairāki desmiti nevalstisko organizāciju ( NVO). Biedrība ir brīvprātīga personu (biedru) apvienība, kas izveidota, lai sasniegtu biedrības statūtos noteikto mērķi, kam nav peļņas gūšanas rakstura.
Visvairāk novadā ir NVO, kas darbojas sociālajā un veselības jomā. Cēsu novada pašvaldības aģentūra “Sociālais dienests” direktore Iveta Sietiņsone uzsver, ka organizācijas dod ieguldījumu sociālās labklājības veicināšanā un to pārvērtēt nevar.
“Biedrības ir ļoti dažādas. Dažā ir tikai seši, citā 15 biedri. Bet “Cēsu pensionāri”, Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības Cēsu nodaļa, Cēsu Invalīdu biedrība – katra apvieno vairākus simtus biedru. NVO dalībnieki ir kā neformāli sociālie darbinieki. Tie, kuri iesaistās kādā organizācijā, nenāk uz sociālo dienestu, viņiem nav laika gausties par problēmām, jo ir jādarbojas, ikdienā laiks ir piepildīts.
Biedrības ir jāatbalsta vēl vairāk. Tagad vairākām ir jaunas telpas. Invalīdu biedrībai ir savas, Cēsu Politiski represēto biedrībai jaunizveidotajā muzejā savas. Pensionāru biedrības audējas darbojas Bērzaines ielā. Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības rokdarbnieču kopai meklējam telpas, jo jaunajā namā nav piemērotu. Patlaban viņas darbojas Cēsu Tehnoloģiju un Dizaina vidusskolā, bet tā ir patālu no centra. Tiks domāts, lai būtu ērtāk.
NVO ir pelnījušas lielāku pašvaldības atbalstu. Tiek atmaksātas telpas, nedaudz līdzekļu piešķirts ikdienas darbībai – sakariem, kancelejas izdevumam, arī transportam. Biedrībā ir iespēja piedalīties pašvaldības projektu konkursā,” pastāsta Iveta Sietiņsone un pauž gandarījumu, ka organizācijās biedru skaits palielinās.
Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs uzsver, ka pašvaldībai ir svarīgi, lai novadā NVO būtu aktīvas. “Nevalstiskās organizācijas ir sabiedrības mugurkauls un sirds. Cēsīs ir organizācijas, kurās ir vairāki simti biedru, un redzam, ko tās dara un var izdarīt kopā, tās jāatbalsta, jo iegūs visa sabiedrība. Cilvēki iesaistās, darbojas, tā viņi rod dzīvesprieku, pozitīvu skatījumu uz dzīvi. Lai kāds vecums, nedrīkst iesēdēties mājās, jo cilvēkam vajag sabiedrību, jājūtas noderīgam, gribas kaut ko darīt un saņemt vērtējumu par paveikto. Mūsu seniori ir ļoti aktīvi, radoši, viņi prot izmantot iespējas, kādas tiek piedāvātas.
Jaunajā biedrību mājvietā, kas otrdien Cēsīs tika atklāta, tagad ir telpas, kur var rīkot radošos pasākumus. Katra biedrība ar savu darbību papildinās citas. Te nav ierobežojumu, paši ir saimnieki, jārēķinās tikai citam ar citu. Kad Cēsu Jauniešu dome tika pie savām telpām, drīz bija redzams, ka, esot kopā, rodas idejas, tās tiek īstenotas un ieguvēja ir visa sabiedrība. Pašvaldībai jāatbalsta cilvēki, kuri dara labas lietas,” saka Cēsu novada domes priekšsēdētājs.
Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības Cēsu nodaļas vadītājs Māris Jākobsons atzīst, ka sākumā šaubījušies, kā būs, tikai sava istabiņa, bet pārējās telpas kopīgas. “Raunas ielā mums bija divas istabas. Paši vien bijām, bet te visu laiku ir rosme, apkārt cilvēki, sapazīstamies. Ļoti jauki. Tas, ka esam kopā ar “Harmoniju”, ir liels ieguvums. Būs kultūras sarīkojumi. Biedrības taču ir arī deju kopas, ansambļi, dzejnieki, literāti.
Biedrībā ir ap 200 biedru. Atliek nākt kopā, darboties. Tādas telpas, un nekas nav jāmaksā – pašvaldības atbalsts ir nenovērtējams! Ja rodas kādas problēmas, pašvaldības darbinieki palīdz gan praktiski, gan ar padomu. Tikko pabijām ekskursijā Rīgā, un autobusa izmaksas daļēji sedza pašvaldība. Vingrošanas zāles noma bija par dārgu, pašvaldība sedz daļu izdevumu.
Arī paši iesaistāmies projektos, lai piesaistītu finansējumu. Tikko Taivanas vēstniecības projektu konkursā deju kopa “Pīpenes” saņēma naudu jauniem tērpiem. Mums tagad ir tik elegantas dāmas!” pārdomās dalās Māris Jākobsons un uzsver, ka iespējas ir katram, tās tikai jāizmanto.
Komentāri