Kad 7.oktobra vakarā saņēmu apsveikumu Skolotāju dienā kā bijusī šīs profesijas pārstāve, gandrīz apjuku. Kā, vai tiešām šodien bija Skolotāju diena? Vismaz manā redzeslokā šīs dienas esamību pilnībā bija aizēnojis vēlēšanu trakums un nu jau rezultātu apspriešana. Kur nu par svētdienu runāt, arī šīs nedēļas sākumā domas un runas par to vien – kas ticis, kas nav ticis pie valsts vadīšanas stūres. Rezultāti, protams, interesanti, par ko spriest un runāt pietiek, arī turpmākie notikumi garlaikoties, domāju, neliks. Un,šķiet, interesantāk sekot līdzi tālāk notiekošajam vajadzētu būt tiem, kuri nobalsoja, jo viņi ir iesaistīti kopīgā procesā, daļēji uzņemoties atbildību par notiekošo. Un tad nu apstājos pie vārda “atbildība”. Nevaru vien beigt brīnīties, ka vēlētāju aktivitāte kritusies un tiesības vēlēt neizmantoja tik daudzi – 45,4 procenti balsstiesīgo. Pirmdien, pārskatot vēlēšanu rezultātus un statistiku par nobalsojušajiem, daļēji tapa skaidrs, kāpēc Vidzemē, arī Cēsu pusē dzīvojošajiem bija sajūta, ka šoreiz nu gan aktivitātei jābūt lielai. Izrādās, esam Latvijā bijuši vieni no aktīvākajiem, un gribētos sacīt- atbildīgākajiem. Protams, tiem, kas nobalsoja, grūti saprast tos, kas nenobalsoja. Izņēmuma gadījumi jau vienmēr būs, bet ne par tiem šoreiz runa. Tagad viens no jautājumiem, par ko jādomā – ko darīt, lai interese par vēlēšanām, tātad arī atbildība par savu valsti neietu mazumā.
Lai arī kādi iemesli tiek minēti nevēlētāju attaisnošanai, ļoti bieži patiesais iemesls, manuprāt, ir vienaldzība, bezatbildība, muļķība vai vienkārši slinkums. Tad nu atcerējos gan savus skolotājas darba gadus, kad, lai kaut ko panāktu skolēnu aktivitātēs, bija vajadzīgs “burkāns”- labs novērtējums, jauka dāvaniņa, publiska uzslava utml. -, gan vēlēšanas padomju gados, kad tās nebija iedomājamas bez “burkāna” – dažādām tam laikam raksturīgām deficītprecēm.
Ko piedāvāt vēlētājam šodien? Izrādās, ne es viena par to domāju, portālā “TVNET” lasāmas ziņas, ka bijuši uzņēmēji, iestādes, kuras tiem, kas pasē varēja uzrādīt spiedogu “13. Saeimas vēlēšanas”, piedāvāja dažādas priekšrocības: tējas tasīti par brīvu, ieejas biļeti uz izrādi par puscenu, dalību loterijā, atlaides precēm. Nezinu gan, cik daudzi vēlēt gājušie to izmantoja un vai tas bija noteicošais, lai dotos pildīt savu pienākumu, bet sapratu, ka gaisā virmo idejas, kā ieinteresēt neaktīvos, vienaldzīgos pilsoņus. Kas varētu būt pareizais “burkāns”? Spriežot pēc šī brīža aktualitātēm, piemēram, ātrākas pensionēšanās iespējas tiem, kas piedalījušies vismaz trīs valdību izvēlē, piemaksa pie pensijas, atlaide kādā no nodokļu pozīcijām u.c. Negribētos jau līdz tam nolaisties pieaugušu cilvēku, nobriedušu personību sabiedrībā, bet ja citādi nevar?
Komentāri