Pēdējā SKDS partiju reitingu aptauja liecina, ka vislielākie popularitātes zaudētāji kopš decembra ir partija KPV LV, kas reitingā zaudējusi 3,3 procentus un šobrīd atrodas piektajā vietā (vēlēšanu laikā tā bija otrā).
Tas nepārsteidz, jo, pirmkārt, tie vēlētāji, kuri cerēja, ka KPV LV uzreiz sāks grandiozas reformas, mainīs visu un visus, tagad ir dusmīgi vai vīlušies. Diez vai aizvainotie vēlētāji bija domājuši, ka dažu nedēļu vai mēnešu laikā iespējams valsti “apgriezt otrādi”, un vai tas ir vajadzīgs. Būtiskām reformām nepieciešamā nauda no debesīm nekrīt, pat ja partija būtu ieguvusi solīto 51 procentu balsu vēlēšanās un varētu rīkoties, kā vien gribas. Turklāt, piemēram, ekonomikai ir savas likumsakarības, kuras, protams, var ignorēt, bet tas jau pēc īsa laiciņa smagi atspēlējas. Otrkārt, daļa vēlētāju acīmredzot vīlās partijas premjera kandidāta Alda Gobzema darbos, jo ar “smuku” runāšanu vien valdību izveidot nevar. Arī ķengas un apvainojumi, ar kuriem Gobzema kungs neskopojas, popularitāti tomēr nevairo.
Aldis Gobzems no partijas ir izslēgts un tagad sola veidot jaunu partiju, un piedalīties Eiroparlamenta vēlēšanās. Grūti pateikt, vai šādi solījumi bija mirkļa emocijas vai smalks aprēķins, ka viņa atbalstītāji nemēģinās saprast, kas no solītā ir iespējams.
Partiju Gobzema kungs, protams, var izveidot, ja vēlas, tās ir viņa tiesības. Tomēr piedalīties Eiroparlamenta vēlēšanās šī partija nevarēs un Gobzems no tās kandidēt arī nevarēs.
Kā zināms, Eiroparlamenta vēlēšanās var kandidēt partijas vai to apvienības izvirzīts kandidāts, to nosaka Eiropas Parlamenta vēlēšanu likums. Minētā likuma 9. panta 1. un 2. punkts savukārt norāda, ka kandidātus var izvirzīt partijas vai partiju apvienības, kurās nav mazāk par 500 biedriem. Pat ja Gobzema kungam izdotos nodibināt partiju, kurā ir 500 biedru, šī paša panta 2. punkta pirmajā apakšpunktā rakstīts, ka partijā vai partiju apvienībā reģistrēto biedru skaitu nosaka pēc saraksta, kas reģistrācijas iestādei iesniegts ne vēlāk kā 12 mēnešus pirms Eiroparlamenta vēlēšanu saraksta iesniegšanas dienas. Vienkāršāk sakot, šobrīd reģistrētas partijas vai to apvienības nevar iesniegt kandidātu sarakstu. Savukārt tas nozīmē, ka Gobzema kungs nevarēs kandidēt Eiroparlamenta vēlēšanās no “svaigi” dibinātas partijas vai savas jaundibinātās un vēl kādas citas partijas apvienības.
Protams, teorētiski Aldis Gobzems var atrast partiju vai to apvienību, kuras reģistrācijas datums un biedru skaits ļauj virzīt savu kandidātu sarakstu. Jautājums, vai kāds politiskais spēks riskēs to darīt, jo Gobzema kunga uzvedība ir neprognozējama. Turklāt pēc lielās izgāšanās partijā KPV LV ir arī jautājums, kurš būs ar mieru sponsorēt viņa vēlēšanu kampaņu, jo, visticamāk, tā būs vējā izkaisīta nauda.
Kādēļ Aldis Gobzems runā par jaunas partijas dibināšanu un kandidēšanu Eiropas Parlamenta vēlēšanās? Uz šo jautājumu varbūt viņš varētu atbildēt, bet nav ticams, ka cilvēks ar jurista izglītību nezina likumus, vēl jo vairāk, ja it kā vēlas kandidēt uz Eiroparlamentu. Tādēļ jautājums, kādēļ Gobzems tā rīkojas un ko tas varētu nozīmēt, paliek neatbildēts.
No malas raugoties, izskatās, ka Aldis Gobzems labi zina – viņam, visticamāk, nebūs partijas, no kuras kandidēt. Iespējams, viņš cer uz to, ka viņa atbalstītāji neiedziļināsies likumos un viņš vēl ilgi varēs klaigāt, ka valsts viņam neko neļauj darīt, jo viņš grib glābt Latviju. Tādā veidā Gobzema kungs kādu laiciņu varētu saglabāt zināmu popularitāti, bet atkal jājautā – kāpēc tas viņam ir vajadzīgs? Tādēļ, manuprāt, cerēt uz Gobzema kungu un viņa solījumiem tiešām ir tikai laika tērēšana, varbūt tā noder sava veida izklaidei, bet ne vairāk.
Komentāri