Kā tu sevi noskaņosi, tā arī jutīsies. Lasīju pagājušajā gadā veiktu pētījumu, kurā secināts – janvāris ir depresīvākais mēnesis gadā. Šis fakts mani samulsināja, jo tik tikko vēl tika skandināts, ka janvāris ir pārmaiņu laiks, kad sākt īstenot jaunā gada apņemšanās – uzdrīkstēšanās mēnesis! Kas mainījies?
Izrādās, šomēnes liela daļa cilvēku izjūt pēcsvētku depresiju. Galvā maļas domas par finansiālo situāciju ģimenē, jo atkal Ziemassvētku dāvanu iegādei iztērēts vairāk, nekā plānots. Domas par ģimenes budžetu, neapmaksātajiem rēķiniem un parādiem daudziem ir liels slogs. Drūmu garastāvokli raisa arī laika apstākļi, kas mainās ik pēc dažām dienām – te stindzinošs aukstums, te puteņo, te lietus līst. Tas viss ietekmē darba kapacitāti un pienākumu pildīšana nevedas tik veikli, kā gribētos. Pazīstama var būt sajūta, kad tā vien gribas ierušināties zem siltas segas un no gultas izkāpt vien tad, kad logā iespīdēs pirmie siltie pavasara saules stari.
Tomēr, lasot šo pētījumu par depresiju un to, kādi ir galvenie tās rašanās iemesli, mani nepamet pārliecība, ka paši esam savu sajūtu noteicēji. Reizēm gan ir svētīgi no tās gultas neizkāpt un vienu dienu pavadīt nedomājot, neplānojot, neskrienot, neraizējoties. Bet ilgtermiņā? Ja mēs tagad katrs pats sev uzdotu jautājumu, ko darām, lai uzlabotu pašsajūtu, kāda būtu atbilde? Dažādi aizbildinājumi un attaisnojumi liedz ikdienā atrast laiku tam, kas pašiem ir svarīgs. Jogas nodarbība, ikmēneša tikšanās ar draudzenēm, brīvdienu pastaiga mežā, kultūras pasākuma apmeklējums reizi mēnesī vai sportiskas aktivitātes – lietas, kas palīdz justies labāk, – jāievieš ikdienā.
Manuprāt, būtiski cienīt ne tikai līdzcilvēkus, bet vispirms pašam sevi. Pabarojot savu ķermeni, dvēseli un prātu ar ko noderīgu, sev izdarīsim teicamu pakalpojumu. Arī depresija metīs lielu loku, un turpmāk janvāris, iespējams, kļūs par laimīgāko mēnesi gadā.
Komentāri