Latvija tāpat kā pasaule mainās. Pierastā un saprotamā vietā izraugāmies ko jaunu. Pavisam drīz pierodam un tad, kavējoties atmiņās, vētījam, vai toreiz bija labāk vai tomēr tagad. Tikai tādās reizēs parasti tiek aizmirsts, ka dzīve bija citāda, paši jaunāki, prasības un arī ikdienā būtiskais pavisam kas cits. Katrs pagasts, pilsēta mainās. Arī ezeri, lauki un meži. Tikai cilvēks nezin kādēļ, gribot dzīvot rītdienā, vēlas, lai viss ir kā vakardienā.
Jau esam pieraduši, ka dzīvojam novados, un pamazām iemācījušies, kurā Latvijas malā kurš atrodas. Tas gan ir skaidrs, ka administratīvā reforma būs un atkal mainīsies robežas. Vairāki novadi veidos vienu, un kāds attālināsies no centra. Ne jau tikai Latvijā laukos samazinās iedzīvotāju skaits, arī attīstītajās valstīs, kur nevar sūdzēties, ka slikti ceļi.
Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā paredzēti grozījumi. Latvijas ciemus turpmāk iedalīs vēsturiskajos un koncentrētas apbūves ciemos.
Patlaban no 6314 Valsts adrešu reģistrā reģistrētajiem ciemiem 4877 neatbilst ciema statusam, proti, tajos nav koncentrēta apbūve un nav noteiktas robežas pašvaldības teritorijas plānojumā. Tomēr, atceļot šīm apdzīvotām vietām ciema statusu, tiktu grauta ierastā adresācijas sistēma, grozot adreses, tiktu radīts papildu administratīvais slogs novada pašvaldībām un Valsts adrešu reģistram. Tāpat neērtības veidotos arī minēto ciemu iedzīvotājiem. Tagad tiek atzīts, ka savulaik, nosakot ciema statusa normas, netika ņemta vērā vēsturiski veidojusies reālā situācija. Ciemi Latvijā ir ļoti atšķirīgi. Dažāds ir iedzīvotāju skaits, apbūves blīvums, apdzīvotības raksturs. Vismaz šajā jautājumā atzīts, ka kādreiz noteikt vienādas prasības pilsētu un ciemu teritorijām nav bijis pareizi. Turpmāk būs divējādi ciemi – koncentrētas apbūves ciems un vēsturiskais ciems. Pirmie būs ciemi, kuriem ir noteiktas robežas, bet otrā – lauku teritorijas daļas, kurām ir vienots nosaukums, bet nav koncentrēta apbūve un teritorijas plānojumā nav iezīmētas robežas.
Kas būtisks šajās izmaiņās? Protams, labi, ka iedzīvotājiem nemainās adreses. Taču vēl svarīgāk, ka tiek saglabāti mazo ciemu nosaukumi. Gadu desmitos tik daudz kas pazūd, jo vietas un cilvēki mainās.
Ko mainīs administratīvā reforma? To lems Saeima. Cerams, ka pirms tam arī gudri tiks vērtēta reālā situācija un ieguvumi no 2009.gada reformas. Arī tās būtu pārmaiņas ierastajā lietu kārtībā.
Šis ir tāds laikmets – mainām vidi, kurā dzīvojam, pieaug prasības un vajadzības pēc komforta, ļaujam tehnoloģijām risināt ikdienas lietas. Un mums tas patīk, jo ir ērti. Bet jaunais liek mainīties ierastajam.
Komentāri