Ceturtdiena, 2. maijs
Vārda dienas: Zigmunds, Sigmunds, Zigismunds

Bērni mācās caur stāstiem un piemēriem

Monika Sproģe
08:25
10.06.2019
4

Bērnu un pusaudžu traumatisms, kā arī dažādi nelaimes gadījumi, kuros cieš bērni, vasaras brīvlaikā strauji palielinās. To apliecina arī aizvadīto brīvdienu skaudrā statistika, tāpēc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi jau šodien aicina pieaugušos ar bērniem pārrunāt dažādus drošības jautājumus.

NMPD dati tiešām parāda, ka skolēnu vasaras brīvlaikā bērnu traumatisms redzami pieaug, salīdzinājumā ar ziemu un rudeni ik mēnesi ir par 200 līdz 300 vairāk to izsaukumu, kad palīdzība jāsniedz bērniem un pusaudžiem. Savukārt traumu un nelaimes gadījumu tops gadu no gada ir nemainīgs: kaulu lūzumi, saindēšanās ar alkoholu, dzīvnieku kodumi, termiski un ķīmiski apdegumi.

Cēsu klīnikas pediatres Sandra Kide un Ilze Dambe saka, ka temats par bērnu traumatismu ir ļoti plašs un arvien aktuāls. “Faktiski mēs ar bērnu vecākiem par to runājam diendienā, taču paaudzes mainās un informācija jāatkārto. Vasarās visvairāk tas skar tieši skolas vecuma bērnus, kam ir daudz brīva laika, enerģijas, un viņi tiek mazāk pieskatīti. Ir būtiski, lai mēs, pieaugušie, nebūtu slinki vai vieglprātīgi un izglītotos gan par pirmās palīdzības sniegšanu, gan profilaktiskiem drošības pasākumiem, kas bērnus viņu gaitās var pasargāt, un, protams, runātu par to ar bērniem, kā arī pieskatītu, lai viņi šos noteikumus ievēro. Vislabākais ir pašu paraugs. Ja bērnus mācīsim, ka, braucot ar velosipēdu, jālieto ķivere, bet paši to nedarīsim, bērni klausīs mūsu darbiem, nevis vārdiem,” viena otru papildina ārstes.

Kā liecina Cēsu klīnikas pediatru komentāri, biežākās traumas (sasitumi, lūzumi, smadzeņu satricinājumi u.c.) bērniem vasarā ir saistītas ar kustību un sportiskām aktivitātēm – lēkāšanu batutos, rotaļām, spēlēm, skrituļošanu, skeitparkiem, peldēšanos u.tml.

“Piemēram, ja vecāki ļauj bērniem lēkāt batutā, ļoti būtiski ievērot drošības noteikumus: sekot, lai batuts būtu aprīkots ar drošības malām, lai tas nebūtu bojāts, kā arī – lai bērni tajā atrastos pa vienam. Tiklīdz batutā lēkā vairāki, iespēja gūt traumu daudzkārt palielinās, jo bērni traumē viens otru. Jābūt bērnam skaidri saprotamiem noteikumiem, gan izstāstītiem, atgādinātiem, gan, iespējams, izdrukātā veidā tos jāizvieto atrakcijas vietā,” stāsta S. Kide.

Savukārt Valmieras slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Benita Brila uzsver, ka bērns pats sev neiegādājas lietas, kuras izmantojot diemžēl var gūt arī traumas, tās nopērk vecāki. Līdz ar to vecāki ir līdzatbildīgi, kā šī lieta tiks izmantota. “Vecāki prot un zina izlasīt preci aprakstošo informāciju un tajā minētos brīdinājumus, bērns nē. Tāpēc var sacīt, ka līdz ar lietu vecāks iegādājas arī risku. Jāstāsta bērniem, ko drīkst un ko ne, ja tas netiek izrunāts, par traumām atbildīgs pieaugušais,” tā B. Brila.

Bet Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Komunikācijas nodaļas vadītāja Vita Šteina pauž, ka batutu traumas nav tikai vasaras parādība, jo ir arvien vairāk bērnu izklaides centru, kuros batuti izvietoti telpās. “Ja batuts atrodas pagalmā, tad lielākā muļķība, ko pieaugušie pieļauj, ir novietot to uz bruģa vai asfalta. Rezultātā bērns krīt uz cietas virsmas, tad traumas ir daudz nopietnākas, nekā krītot zālienā vai smiltīs,” brīdina V. Šteina.

Nākamā gūto traumu grupa, ar kuru sastopas mediķi, tiek gūtas, atpūšoties pie ūdeņiem. “Ja bērni peldas, viņus jāuzrauga pieaugušajam. Nereti saviesīgos pasākumos, kuru laikā ūdenstilpē rotaļājas daudzi bērni, ir sajūta, ka visi jau ir tepat un kāds mazos it kā pieskata. Taču var mirkli novērst uzmanību, un būs jau par vēlu. Īpaši jāuzmana mazākie bērni, kuri neprot peldēt vai kuru peldētprasme vēl ir vāja. Tāpat, iestājoties karstam laikam, vecāki mēdz vērsties pēc palīdzības, jo bērni guvuši karstuma vai saules dūrienu. Bērni ir pārlieku ilgi atradušies karstā saulē, nav saņēmuši pietiekami daudz šķidruma (paši mazākie – nav biežāk padzirdīti), kā arī bijuši bez galvassegām vai arī tās ir pārlieku plānas,” saka S. Kide.

Vēl var runāt par drošību uz ceļiem, pārgājienos, dodoties mežā u.tml. Pirms bērns dodas tur, kur būs ārpus vecāku redzesloka, ir vērts pārdomāt iespējamos riskus un tos ar bērniem pārrunāt – vai tā ir gājēju pārejas pareiza lietošana pilsētā vai slēgtu apavu vilkšana, dodoties uz mežu. “Bērniem nepatīk morāles lasīšana, bet viņi labprāt klausās stāstus par to, ko kāds piedzīvojis. Tāpēc stāstu veidā viņiem var pamatot, kāpēc jāievēro kāds drošības nosacījums. Piemēram, kādā slimnīcā reiz bija nonācis mazs bērns, kam degunā iekoda čūska. Vecākais brālītis bija ievērojis rāpuli starp mētrām un pasauca mazo paskatīties. Kad bērns pieliecās, čūska viņu sakoda,” stāsta I. Dambe.
“Kopumā, mūsuprāt, būtu vērts skolās atjaunot augsta līmeņa veselības mācības nodarbības, kurās bērniem būtu iespēja uzzināt par svarīgiem ar viņu veselību saistītiem jautājumiem, arī pirmās palīdzības sniegšanu. Tāpat vecākus aicinām būt gan vērīgiem ikdienā, gan laiku pa laikam pārlasīt informāciju par pirmās palīdzības sniegšanu bērniem, jo nekad nevar zināt, kurā brīdī un situācijā šīs zināšanas var izrādīties izšķirošas,” domas pauž pediatres.

Savukārt BKUS Komunikācijas nodaļas vadītāja V. Šteina stāsta, ka pērn jūnijā Rīgas slimnīcā tika veikts pilotpētījums, lai saprastu traumu cēloņus. Pagājušā gada jūnijā cietuši 537 zēni un 376 meitenes. Visbiežāk traumētas rokas un galva. Visvairāk traumu fiksēts siltākajās dienās, kad ārā ir saulīte un +25 grādi. No mēbelēm, trepēm, kokiem, sētām, līdztekām krituši 248 bērni, 206 bērni guvuši traumas, braucot ar skrituļdēļiem, divriteņiem un motorolleriem. Rotaļu parkā no šūpolēm krituši 104 bērni, bet 78 savainojušies, lēkājot pa batutu. 50 bērni nonākuši BKUS, jo norijuši svešķermeni, iedzēruši indīgus ķīmiskus šķidrumus, apēduši medikamentus, 49 aplējušies ar karstu šķidrumu vai pieskārušies grilam, un visbeidzot 30 bērni nonākuši slimnīcā, jo tos sakodis suns, saskrāpējis kaķis vai traumējis zirgs. Kā jau minēts, tas viss viena mēneša laikā.

Visi mediķi atkārtoti uzsver, cik būtiski ir ne vien runāt ar bērniem, bet arī rādīt piemēru. Savukārt B. Brila atklāja, ka Valmieras skeitparku nereti apciemo arī pašvaldības policija, kas seko, vai bērni ir nodrošināti ar aizsargķiverēm, vai ievēro drošības pasākumus. Šāda pašvaldības policijas rīcība dara uzmanīgus bērnus un samazina traumu skaitu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
29

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Dzīve ar suni

13:00
30.04.2024
32

Pieņemt ģimenē suni ir atbildīgs lēmums, tam nav jātop emociju virpulī, bet gan ar prātu, apdomātu attieksmi. Vispirms ir jāapsver daudzi faktori, piemēram, vai ir pietiekami daudz finanšu resursu, lai nodrošinātu dzīvnieka veselību un labklājību.    Manam četrkājainajam mīlulim nesen radās veselības problēmas, un katrs ārstēšanās solis prasa diezgan lielus izdevumus. Svarīgi saprast, ka suns […]

Katram savu melu detektoru

16:44
29.04.2024
33

Attīstoties tehnoloģijām un straujiem soļiem ienākot mākslīgajam intelektam, ikdiena kļuvusi gluži neparedzama. Un, manuprāt, nedrošāka, jo nu jau vairs nevar zināt, kad saskaramies ar patiesu un reālu cilvēku, balsi vai rakstītu ziņu, kad ar kaut ko tikai īstenību atdarinošu. Un neviens jau šodien nevar pateikt, cik tālu tas aizies, attīstīsies, kas mūs vēl sagaida. Vien […]

Ne tikai šīfera jumts var aizbraukt

16:42
28.04.2024
35

Aktuālu jautājumu, problēmu ikdienā netrūkst. Ik pa laikam kāda no piesārņotās ūdenstilpes izpeld krastā, jo kāds atceras vai kādam pienācis brīdis, kad jāatgādina. Gluži vienkārši – ziniet, par to jādomā un jārīkojas. Nupat plašsaziņas līdzekļi mudina ikvienu pievērst uzmanību    azbestu saturošiem materiāliem. Vienkārši sakot – šīferim. Par to, ka šis jumta segums ir kaitīgs, […]

Notikumu vērtējums un propaganda

16:39
27.04.2024
28

Karš Ukrainā uztveri un notikumu vērtējumus padarījis melnbaltus. Un attieksme pret karu tiešām nav iespējama neitrāla vai atbalstoša, tas ir kļuvis par lakmusa papīriņu mūsu cilvēciskumam, labā unļaunā izpratnei. Piemēram, ir zināms, ka notiesātie noziedznieki Krievijā var saņemt apžēlošanu un neatgriezties ieslodzījuma vietā, ja piesakās karot. Protams, ja vien frontē paliek dzīvi. Nupat šāda iespēja […]

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
35

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
25
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
36
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
24
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
61
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
50
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi