Pagājušajā nedēļā jau atkal sākās ikgadējā masu lēkme, cilvēki vienlaikus steidza reģistrēties VID e-sistēmā, lai aizpildītu iedzīvotāju ienākumu deklarāciju par attaisnotiem izdevumiem. Protams, sistēma “uzkārās” jau dienas vidū. Ik pavasari arvien vairāk iedzīvotāju domā, ka rītdiena vairs nepienāks, kaut deklarāciju drīkst iesniegt vēl visu gadu un kopumā triju gadu laikā.
Taču pēc masveida “uzlidojuma” elektroniskās deklarēšanas sistēmai cilvēkiem uzskatāmi kļuvis redzams tas, par ko ekonomisti, grāmatveži un baņķieri ziņoja, sacīdami, ka jaunā nodokļu reforma var pavērsties pret tevi pašu. Diemžēl skaidrojumi par iedzīvotāju ienākumu nodokļa aprēķināšanu ir pārlieku samudžināti, cilvēks, kas nav
saistīts ar aprēķiniem, ātrāk dabūs krampi smadzenēs nekā nonāks pie saprašanas, kā šajā valstī rēķina nodokļus.
Skaidrības labad jābilst, ka šoreiz runāju tikai par brīvprātīgi iesniedzamo darba ņēmēja deklarāciju, nevis dažādās uzņēmējdarbības formās strādājošiem. Tie, kuri reģistrējuši savu uzņēmējdarbību, regulāri pildījuši
saistības, jau iepriekš varēja aprēķināt, cik būs jāmaksā nodokļos, cik liels būs nodokļa parāds vai cik viņi atgūs par pārmaksu.
Šoreiz visvairāk sašutuši tie, kuri strādājuši algotu darbu, darba devējs par viņiem godīgi maksājis nodokļus, bet finālā izrādās, ka viņi palikuši valstij parādā.
Tā noticis arī manā draugu lokā – cilvēks priecīgs, pērn janvārī ticis jaunā darbā. Divi bērni, īrēts dzīvoklis, ģimenei viena automašīna. Tagad, ievadot visus izdevumus e-sistēmā, iznāk, ka viņš valstij ir parādā ne tikai dažus desmitus, bet dažus simtus eiro! Skaidrojums izrādās vienkāršs, 2018. gada iedzīvotāju nodokļa aprēķinus veic salīdzinājumā pret 2017. gadu, ja cilvēkam 2017. gadā bijusi mazāka alga, bet 2018.gadā lielāka, veidojas starpība, par kuru viņš arī nonāk parādnieku sarakstā, parāda summa jāsamaksā līdz nākamā gada janvārim.
Diskutējot par nodokļu reformas plusiem un mīnusiem, ilgi un dikti strīdējās, ka cietējas būs jaunās māmiņas, jo, piedzimstot bērnam, saņems dažādas piemaksas, tādēļ rezultātā būs parādnieku saraksta augšgalā. Tagad viena pēc otras ziņo, ka notiek tieši pretējais – jaunās māmiņas atmaksā saņem brangas summas. Pazīstami grāmatveži krata galvu un saka, ka kaut kas nav kārtībā, tam tā nevajadzēja būt. Turklāt ir māmiņas, kuras saprot, ka šogad saņemtā lielā atmaksa tiks reģistrēta kā ienākums, nākamgad rēķinās pret 2018. gadu, un – cik garš tik plats – nākamgad proporcionāli summai izveidosies parāds pret valsti.
Iedzīvotāji vēršas Valsts ieņēmumu dienestā ar jautājumiem, kas, pie velna, te notiek, taču dienests pagaidām skaļi nerunā, vien ziņo, ka katram iedzīvotājam ir tiesības saņemt individuālu atbildi, tāpēc jāsazinās ar darbiniekiem un jāstājas rindas galā. Nekādu jauno Ameriku jau individuālajā konsultācijā neatklās, pateiks, ka par gaidāmās reformas sekām visi laikus tika informēti, reforma atkarīga no valsts politikas, ka tagad pļaujam iepriekšējās valdības sēto un ierēdņi tikai pilda savu darbu.
Nekādi nespēju saskatīt, kā šī nodokļu reforma palīdzēs apkarot ēnu ekonomiku un aplokšņu algas. Un kā nez būs mediķiem nākamgad? Tiem, kas strādā šajā nozarē un saņem minimālo algu, darba samaksu šogad arī palielinās par 20 %. Tad kā – 2019. gadā teiks: “Atdod naudu, tu esi valstij parādā!” Nu kaut kā nesanāk mums savest kārtībā to saimniecību. Nepaies ne cik ilgs laiks, un atkal nāksies mainīt un reformēt. No vienas puses, lai jau maina un labo to nodokļu sistēmu, bet lai panāk, ka beidzot visiem viss ir skaidrs, saprotams un efektīvs.
Komentāri