Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Pērkam dārgāk vai lētāk, tērējam mazāk vai vairāk

Jānis Gabrāns
11:30
30.07.2019
9

Lai arī mēdz teikt, ka nav labi skatīties svešos maciņos, tas tomēr ir tikai cilvēcīgi, ka gribam zināt, pie kura slāņa sevi pieskaitīt. Gan raugoties Latvijas, gan visas Eiropas Savienības (ES) kontekstā.

Eiropas statistikas birojs “Eurostat” regulāri apkopo datus par situāciju ES valstīs, un uz šo pētījumu vairākos sižetos šonedēļ atsaucās arī ziņu portāls lsm.lv. Nedaudz ielūkosimies tajos, un katrs var parēķināt, kā tas attiecas uz viņu.

Portālā salīdzina ienākumus, tēriņus un cenas kopš 2000.gada, kas ir gana liels posms, un jāteic, ka šie skaitļi ir interesanti. Dati rāda, ka Latvijas iedzīvotāji savos izdevumos arvien vairāk tuvojas ES vidējam rādītājam. Ja 2000. gadā faktiskais individuālais patēriņš Latvijā veidoja vien 40% no toreizējā ES vidējā līmeņa, pērn tas jau bija 70%, taču Latvija joprojām ir pēdējā pieciniekā kopā ar Rumāniju, Ungāriju, Horvātiju un Bulgāriju. Abas kaimiņvalstis mums priekšā.

Dati liecina, ka Latvijas mājsaimniecību vidējā pirktspēja kopš 2000. gada ir gandrīz trīskāršojušies, un te nu, šķiet, daudziem būs cits viedoklis. Tiesa, šobrīd grūti atcerēties, cik toreiz pelnījām. Zināmam salīdzinājumam var kalpot minimālās algas apjoms. 2000.gadā tas bija 50 lati jeb 71,14 eiro, šobrīd minimālā alga ir 430 eiro, tātad gandrīz sešas reizes vairāk.

Aprēķinot pirktspējas kāpumu, “Eurostat” statistiķi izmanto nevis eiro, bet mākslīgu maksājumu vienību PPS jeb “purchasing power standard”, kas ļauj sniegt objektīvu rezultātu.

Lai arī pirktspējas līmenis trīskāršojies, Latvijai nav izdevies mazināt nevienlīdzību sabiedrībā, un liela tās daļa cerēto dzīves līmeņa kāpumu neredz. Mūsu valsts problēma tā, ka ienākumu nevienlīdzība visvairāk skar gados vecākos iedzīvotājus.

Statistika rāda, ka kopš 2000.gada mainījusies Latvijas iedzīvotāju izdevumu struktūra. Ja pirms 19 gadiem lielāko daļu no izdevumiem – 25,6% – veidoja līdzekļi pārtikas un bezalkoholisko dzērienu iegādei, tagad, tāpat kā lielākajā daļā Eiropas valstu, pirmajā vietā ir izdevumi par mājokli un komunālajiem maksājumiem. Ar mājokli Latvijā pašlaik maksājam 21% no kopējiem izdevumiem, pārtikai tiek tērēti gandrīz 18% , bet trešajā vietā ar 12 procentiem ir izdevumi transportam. Salīdzinoši ES vidēji pārtikai izlieto ap 12% no izdevumu apjoma, bet otrajā vietā ar 13% ir izdevumi transportam.

“Eurostart” pētījums rāda arī cenu atšķirību precēm un pakalpojumiem, nebūt ne visu preču cenas Latvijā no vidējā ES rādītāja atšķiras vienādi. Piemēram, apģērbi un apavi Latvijā maksā dārgāk nekā ES vidēji, kam piekritīs vai ikviens, kurš apceļojis citas Eiropas valstis un iegājis apģērbu, apavu veikalos. Lai arī mums šķiet, ka daudz naudas tērējam mājoklim, veselībai, dati rāda, ka izdevumi par mājokli, veselības aprūpi un izglītību Latvijā ir būtiski zemāki nekā daudzās citās ES valstīs. Piemēram, izdevumi par mājokli un komunālajiem maksājumiem Latvijā 2017. gadā veidoja vien 55% no kopējā ES līmeņa, bet par veselības aprūpi – 46%.

Jaunākie „Eurostat” dati rāda, ka pārtikas cenu ziņā tuvojamies vidējam Eiropas cenu līmenim. Ja pirms 19 gadiem Latvijā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas veidoja ap 60% no vidējā ES līmeņa, pērn tie jau bija 93% jeb ļoti tuvu vidējam līmenim. Turklāt, piemēram, piens, siers un olas Latvijā ir dārgākas nekā vidēji Eiropā un 2018. gadā pārsniedza vidējo cenu līmeni par 7%. Savukārt gaļa no pamatproduktiem ir lētāka, un tās cena veidoja ap 76% no vidējās cenas Eiropā.

Cenas vidēji kā Eiropā, bet saņemam mazāk. Te pārdomas rosinošs ir Latvijas Bankas ekonomista Mārtiņa Bitāna teiktais, ka Latvijā iedzīvotāji saņem četras reizes zemāku algu nekā Vācijā: “Vai mums ir četras reizes sliktāki cilvēki? Nē, bet atbilde tajā, ka preces ar zemu pievienoto vērtību neļauj paaugstināt labklājības līmeni valstī. Ja Vācijā pārdod “Mersedesus”, Latvijā galvenā eksportprece ir koksne. Lai varētu maksāt lielākas algas, mums no šīs tā dēvētās “pirts slotu” ekonomikas jāpāriet nākamajā līmeni, jāsāk ražot sarežģītas preces ar augstu pievienoto vērtību, tikai tas ļaus kāpināt algas.”

Starp citu, šis apgalvojums aktuāls kļuvis pēdējā laikā, kad valdībā sāk runāt par minimālās algas celšanu līdz 500 eiro, un te ekonomisti norāda, ka šobrīd Latvijā darba ražība netiek līdzi algu kāpumam.

Iepriecinošs nav arī M. Bitāna apgalvojums, ka starptautiskās konkurētspējas ziņā Latvija ir starp vājākajām eiro zonas vals­tīm un ar pašreizējiem attīstības tempiem Eiropas turīgāko valstu pārticību nekad nesasniegsim. Ko darīt?

Viņš norāda, ka visa pamats ir izglītības līmenis: “Bez izglītības kvalitātes celšanas ilgtspējīgs labklājības uzlabojums nav iespējams. Te atkal kā piemēru varam ņemt Igauniju, kas visos izglītības līmeņos ir krietni priekšā Latvijai. Var teikt, ka igauņi šajā labklājības vilcienā jau ir iekšā, bet latvieši skrien pakaļ, un ir jautājums – vai paspēsim noķert un pietuvoties kaimiņiem? Ja neinvestēsim izglītībā, pēc 20 – 30 gadiem atšķirība atalgojuma ziņā starp abām valstīm būs tik liela, ka mūsu bērni un mazbērni nebrauks strādāt uz Lielbritāniju, Norvē­ģiju, bet uz Igauniju, kur jau sen sapratuši, ka labklājība ir cieši sai­s­tīta ar izglītību.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
16

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
34
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
38

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
31

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
15
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi