Kādreiz, kad sāka izdot tā saukto dzelteno presi, šaubījos, vai tai būs ilgs mūžs. Sabiedrībā plaši zināmu personu sadzīve bildēs un komentāros – cik tādu cilvēku Latvijā būs? Nemitīgi taču jāpiepilda slejas ar “košiem” jaunumiem, lai uzturētu lasītāju interesi!
Latvija nesen kā bija atjaunota. Dzeltenā prese, kas ielaužas pazīstamu cilvēku guļamistabās un virtuvēs, drēbju skapjos un slimības gultā, jāpiepilda. Protams, to var izdarīt karaļvalstīs, kur vienkāršam pilsonim karaļnama ikdiena ir mūžam neaizsniedzama. Bet ne karaļnamu, ne žilbinošu prezidentu Latvijā nebija, kad iznāca pirmais pļāpu, kā tautā teica, žurnāls. Taču cilvēki precas un šķiras, ēd, guļ un skaisti ģērbjas, tiek augstos amatos. Tas viss citiem interesē! Dzeltenā prese iznāca arvien dzeltenāka, jo aktieru un reketieru tobrīd Latvijā netrūka. Pirmos fotografēja aizkulisēs, otros – bērēs. Un tad nāca “jaunie” valstsvīri, viņu sievas un draudzenes. Tie paparaci fotogrāfus sāka aicināt paši, atverot guļamistabu un skapju durvis.
Mans priekšstats par konservatīvajiem lasītājiem Latvijā izrādījās aplams, jo šādu izdevumu tirāžas auga . Vairojās to skaits, bet bankrots sīvajā konkurencē nedraudēja. Personīgā dzīve un vakara ziņas, katrs šāds jaunums krāsainos žurnālos cilvēkus izklaidē. Par paparaci dēvētie fotogrāfi arī paši kļuvuši par preses varoņiem. Viņi ar interneta starpniecību atrod veidus, kā izvietot apskatei savas privātās dzīves reportāžas. Un šos internetžurnālus skatītājiem ļauts šķirstīt bez ierobežojumiem.
Nebija grūti iedomāties, ka jau dažas dienas pēc iecelšanas augstā amatā sabiedriskajā televīzijā, kādreizējais Cēsu skolas audzēknis drīz vien būs dzeltenajā presē. Taču paparaci fotogrāfiju vēl nav. Fotogrāfs palicis bez darba uzdevuma, jo pats varonis jau labu laiku strādājis sociālajos tīklos, lai izveidotu privātās dzīves reportāžas – kā gulšņā, kā ved pastaigā kaķi, kā pie Cēsīm attēlo Kazu gravas bebru.
Cik daudzi jaunieši ar savu aktīvo darbību sociālajos tīklos, ievietojot smieklīgus pašportretus, jau skolas un augstskolas gados strādā par labu dzeltenajām ziņām, atņemot paparaci darbiņu dzeltenās preses sleju veidošanā nākotnē?
Izdevumi allaž piekodina, ka atsauce uz tiem obligāta. No Cēsu kādreizējā audzēkņa privātās dzīves apraksta žurnālā pārliktas viņa paša reiz ievietotas fotogrāfijas sociālajos tīklos Facebook un draugiem.lv.
Komentāri