Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” savākti 10 000 paraksti par aizliegumu iegādāties un lietot alkoholiskos dzērienus personām līdz 21 gada vecumam, tāda ziņa izskanēja vakar. Tas nozīmē, ka ir iespēja iniciatīvu iesniegt izskatīšanai Saeimā.
Saprotams, ka Latvijas alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols rosinājumu izliegt lietot un tirgot alkoholiskos dzērienus līdz 21 gada vecumam centies degradēt, aģentūrai “LETA” to nosaucot par populistisku iniciatīvu. Argumentējis to tā – ja Saeima pieņems šādu lēmumu, tad būtu jāskatās arī uz citām jomām un precēm, pakalpojumiem, ko drīkstētu pirkt no 21 gada vecuma. Piemēram, cigaretes un tabakas izstrādājumi, auto vadītāja apliecība, kāzu reģistrācija, kredīti un citas jomas. D.Vītols paudis, ka šādai iniciatīvai nav pamatojuma, jo tas neizslēdz iespēju, ka jaunieši līdz 21 gada vecumam alkoholu nepamēģinās. “Tā ir arī kasieru atbildība, kas pieņem lēmumu, vai jaunietim, kam patlaban pēc likuma nav prasītais vecums, pārdot alkoholu,” viņš teicis, reizē gan atzīstot, ka ir grūti spriest, vai nozarei par šo iniciatīvu jāsatraucas, jo nav datu, kā tas ietekmētu produkcijas noietu.
Mazliet pārsteidz Veselības ministrijas viedoklis, kuras pārstāvis Oskars Šneiders aģentūrai teicis, ka ministrija atbalsta iniciatīvas, kuras vērstas uz alkohola pieejamības mazināšanu, taču reizē atkāpies no nepārprotama atbalsta iespējai likumiski atbalstīt šādu prasību. Ministrijas pārstāvis atzinis, ka vecuma paaugstināšana jāskata kompleksi ar citu atkarību izraisošo vielu apriti un iegādāšanos, piemēram, tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču iegāde, kā arī azartspēļu spēlēšanu un dalību loterijās. Protams, katrs jautājums jāskata kompleksi, taču šādi paziņojumi vienmēr vieš aizdomas, ka tā ir tikai izvairīšanās no konkrēta viedokļa paušanas, savas nostājas, bet varbūt pat nevēlēšanās jautājumu tālāk risināt. Jo parasti teiciens, ka nepieciešams “komplekss risinājums” nozīmē – tuvākajā laikā nekādu reālu risinājumu neviens nemeklēs.
Viens ierobežojums nekad neizslēgs kādu negāciju, negatīvus procesus, bet vai tādēļ problēmu risināšanā baidāmies spert kādu nākamo soli? Iedomājieties, ja ceļu satiksmē teiktu, ka, piemēram, vieni paši ātruma ierobežojumi bīstamās vietās nesamazinās ceļu satiksmes negadījumus, ka nepieciešami kompleksi risinājumi – jāuzlabo ceļa pārredzamība, konfigurācija, seguma kvalitāte, labi saprotot, ka tos vismaz tuvākajā piecgadē, desmitgadē nebūs iespējams īstenot, vai ātruma ierobežojumus tā arī neieviestu?
Portālā “Manabalss.lv” kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Raivis Ieviņš, viņš par priekšlikumu parakstus sācis vākt jau pirms septiņiem gadiem. Iniciatīvā šis ierosinājums pamatots ar to, ka pētījumi liecina – cilvēka smadzenes attīstās līdz 23 un pat 25 gadu vecumam. “Šajā vecumā smadzenēm radītie alkohola bojājumi ir daudz nozīmīgāki nekā pieaugušiem cilvēkiem, turklāt vēl nenobriedušo smadzeņu dēļ jauniešiem ir krietni lielāks risks nonākt alkohola atkarībā,” tā R.Ieviņš. Viņš uzskata, ka, paaugstinot vecumu, no kura drīkst iegādāties un lietot alkoholu, tas jauniešiem kļūs mazāk pieejams.
Komentāri