Lai gan Zinību diena kalendārā ir atzīmējamā diena, bet ne svētku diena, daudzi vecāki labprāt apmeklē skolas sākuma pasākumus skolās, lai kopā ar bērniem svētku noskaņā sagaidītu jauno mācību gadu.
Darba likumā nav noteikts, ka šī diena skolēnu vecākiem ir apmaksāta brīvdiena, tomēr iespējams izmantot papildatvaļinājuma dienu, jo jau pāris gadu Darba likumā noteikts, ka papildatvaļinājumu – vienu darba dienu – var izmantot gan viena, gan divu bērnu vecāki atvasēm līdz 14 gadiem, kā arī trīs apmaksātas papildatvaļinājuma dienas ir darbiniekiem, kuriem ir trīs vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem. Tāpat šādu iespēju var paredzēt koplīgumā, darba līgumā, uzņēmuma iekšējos dokumentos, piemēram, sociālo garantiju nolikumā. Valsts pārvaldes iestādēs var piešķirt apmaksātu brīvdienu 1.-4. klašu skolēnu vecākiem, ja iestādei tam ir finansējums. Iestādes vai uzņēmuma iekšējos dokumentos darba devējs var noteikt arī, ka darbiniekam 1. septembris tiek piešķirta kā neapmaksāta brīva diena vai to iespējams izmantot kā bezalgas atvaļinājuma dienu.
Karina Bērziņa, pārdevēja apģērbu veikalā: “Man nebija divu domu, vai doties bērnam līdzi uz svētku pasākumu, jo uzskatu, ka ģimenei jāpiedalās gan svētku pasākumos, gan jāiesaistās citādi. Dēls šogad uzsāk skolas gaitas. Šobrīd arī esmu atvaļinājumā saistībā ar ģimenes papildinājumu, tāpēc nav problēmu. Bet zinu, ka darba devējs noteikti iedotu brīvdienu, jo vadītāja ir pretim nākoša.”
Līga Bērziņa, biroja vadītāja: “Devos meitai līdzi uz Zinību dienas pasākumu, jo vēlējos, lai bērnam ir drošības sajūta, viss atrasts un mierīgi var baudīt svētkus. Meita uzsāka skolas gaitas trešajā klasē. Iepriekš apdomājām, kā bērns būs saģērbts, jo tā ir svētku diena, un atbilstoši arī meitu sapucēju, lai viņa jūtas labi un godam uzsāk mācības. Mums darba koplīgumā ir punkts par brīvu dienu, tāpēc bez satraukuma varu būt kopā ar bērnu.”
Inta Kezika, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste: “1. septembra pasākumus apmeklēju katru gadu, jo tas ir svarīgi gan bērniem, gan man pašai. Mums ir arī tradīcija nofotografēties visiem pie skolas, šīs bildes krājam un redzam, kā bērni mainās un aug. Šāda tradīcija bija jau manā bērnībā, kad mamma mani un brāli skaisti sapucētus, ar ziediem rokās bildēja pie mājas durvīm. Tā turpinu ar saviem bērniem. Šajos attēlos var notvert visas izjūtas – pagājušā gada fotogrāfijā bērnudārzniece bija sakreņķējusies, jo jau vēlējās doties uz skolu, bet vēl nedrīkstēja, vecāko dēlu sejas nebija priecīgas par skolas sākšanos, savukārt manā sejā bija laime, jo beidzies vasaras brīvlaiks un bērni atkal dodas uz mācību iestādi.
Zinību diena ir kā kopā būšana pirms lielā maratona un svētku sajūta ģimenei visiem kopā. Tāpat ir vērtīgi, ka pēc svinīgā pasākuma ir vecāku sapulce, kur var uzzināt mācību gada plānus, novitātes skolā, kā arī ir iespēja klātienē vērsties pie skolotājiem, ja ir kādi jautājumi. Svētku sajūtas turpinās, jo arī Mūzikas skolai pēcpusdienā ir svinīgs pasākums, kas vēl pagarina svētku sajūtas.
Tētis pa dienu ir darbā, bet pēcpusdienā mēs, vecāki, kopā ar bērniem un vecvecākiem sanākam pie svētku kliņģera un bērnu šampanieša ar pozitīvām domām veiksmīgam sākumam, jo, kā gadu iesāksi, tā tas turpināsies.
Manas darba vietas administrācija Vidzemes slimnīcā ir ļoti pretimnākoša, brīvdienu vienmēr piešķir, turklāt, saskaņojot ar darbavietu, izmantoju vēl papildu brīvās dienas, ko saņem ģimene ar trim bērniem, tajās palīdzu bērniem sagatavoties lielajam startam, iesaistoties gan grāmatu vākošanā, papildu nepieciešamo materiālu iegādē, lai mierpilni uzsāktu skolas gaitas. ”
Inese Romka, strādā algotu darbu: “Šis bija mans ceturtais 1.septembris (viens bija man pašai, un trīs bijuši maniem bērniem), jo šogad skolas gaitas uzsāka jaunākais bērns – dēls Eduards, meita Karlīna sāka mācības 4. klasē, bet Pauls Ernests šogad iestājās Rīgas Stradiņa universitātē. Esmu bijusi uz katru pirmo skolas dienu, jo, manuprāt, bērniem tas ir svarīgi, vismaz sākumskolas klasēs. Bet arī vecākiem 1. septembrī ir iespēja uzzināt no skolas vadības un klases audzinātājas jaunumus, kas saistīti ar skolu un klasi – vai gaidāmas kādas izmaiņas, kas skars mūsu ikdienu: stundu laiki, pulciņi, nodarbības un tamlīdzīgi. Tāpēc uz pasākumu dodamies kopā ar vīru.
Kamēr bērni bija mazi, vairākus gadus biju mājsaimniece, nevienam nebija brīvdiena jāprasa, bet arī tagad man paveicies ar darba devēju, jo pirmā skolas diena man bija brīvdiena, to varēju pavadīt kopā ar bērniem. Uzskatu, ka 1. septembris ir svinīgs notikums, tāpēc arī bērniem vienmēr sarūpēju svinīgāku apģērbu. Man nav pieņemams, ka bērni Zinību dienā uz skolu atnāk kā uz kartupeļu talku, tādus gribētos izgriezt no kopbildes, lai nebojā noskaņu.
Parasti pēc pasākuma skolā dodamies uz kādu kafejnīcu, bet šogad šo tradīciju lauzām, jo reizēm kafejnīcā nākas gaidīt vairāk par stundu, kamēr tiec apkalpots. Laiks bija silts, devāmies pie dabas un izbaudījām vasarīgo pēcpusdienu.”
Komentāri