Laikam jau kaut kāda gudrība ir tautas teicienā – septiņreiz nomēri un vienu reizi griez. Skaidri redzams, ka iepriekšējās, Māra Kučinska, valdības finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola šo atziņu nebija dzirdējusi, jo nodokļu reformā nav vispirms mērījusi, bet tūlīt griezusi. Nav izmērīta ne Latvijas iedzīvotāju spēja tikt līdzi sarežģītajai jaunajai nodokļu maksāšanai sistēmai, ne arī iekasētāju -Valsts ieņēmumu dienesta- kapacitātei. Un tā jau gandrīz pusgadu turpinās epopeja ar un ap ienākumu un nodokļu aprēķināšanu, ap dienestam iesniedzamajām deklarācijām. Arī es, šo rindiņu autore, iekļuvu nesaprotamā situācijā. Ja pavasarī, šķiet, martā, manā elektroniskās deklarēšanas sistēmā parādījās, ka valsts man ir pavisam nelielu summiņu parādā, tad pašās maija beigās saņēmu ziņu, ka es neesmu nomaksājusi visus nodokļu un līdz 3.jūnijam jāiesniedz deklarācija. Biju nedaudz nikna, pēc vismaz pusstundas gaidīšanas pie tālruņa sazinājos ar dienestu, bet tur man arī neko nemācēja īsti izskaidrot. Beigu beigās tomēr biju apzinīga pilsone, piekritu VID sagatavotajai deklarācijai, pēc dažām dienām samaksāju parādu, bet pavisam nesen saņēmu paziņojumu, kurā norādīts termiņš, kādā man šis jau samaksātais parāds jāsamaksā.
Skaidri redzams, ka dienests nespēj tikt galā ar tam uzkrauto darba apjomu. Vai tiešām, sākot reformu, nebija jānomēra, kādas ir iespējas, kā varēs administrēt jauno sistēmu, cik tai piemērotas ir tehnoloģijas, vai pietiek darbinieku? VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme intervijā portālam “Delfi.lv” teikusi: “Ienākumu deklarāciju dēļ esmu ieguvusi 144 izdegušus darbiniekus un 200 tūkstošus neapmierinātu klientu.” Cik spilgti tas raksturo situāciju!
Nevar jau apstrīdēt, ka ieviest vismaz kaut ko līdzīgu progresīvai nodokļu aprēķināšanas kārtībai ir laba iecere. Taču atkal jāķeras pie tautas gudrības, kas saka, ka arī ceļš uz elli var būt bruģēts labiem nodomiem. Elle jau nav iznākusi, bet haoss gan. Turklāt lielākā nelaime, manuprāt, tā, ka par nodokļu parādniekiem jau nav kļuvuši tie, kas tiešām tērē pelēko vai melno naudu, bet gan godprātīgi pilsoņi, kas apzinīgi maksā visu, ko likums paredzējis.
Pieļauju, ka daļa no tiem, kas skaitās parādā valstij, to vēl pat nezina, jo nelieto elektroniskās saziņas vietnes. Vēl nedēļas sākumā deklarācijas nebija iesnieguši gandrīz simts tūkstoši cilvēku, acīmredzot tie, kuriem izveidojušās kādas nodokļu neskaidrības. Vai tas tiešām nav par traku?
Komentāri