Skatoties aizvadītās nedēļas televīzijas raidījumu “Tieša runa”, nepameta tāda dīvaina sajūta. Raidījuma tēma bija akcīzes nodoklis alkoholam, kas pērn tika samazināts par 15 procentiem, nosakot, ka šāda likme ir spēkā līdz 29.februārim. Patiesībā jau nodokļa samazināšana bija nedaudz ačgārna, jo, lūk, igauņi to samazina un tagad viņu bāliņi grādīgo pirks savā zemē vai nebrauks alkohola tūrēs uz Latviju. Ai, ai, mūsu ekonomika sabruks! Ir dīvaini apzināties, ka ekonomika balstīta uz alkohola tirdzniecību. Labi, nedaudz sabiezinu krāsas, bet tolaik un arī aizvadītajā diskusijā izskanēja līdzīgi argumenti.
Raidījumā vairāki runātāji iebilda pret akcīzes nodokļa celšanu, jo, lūk, tad valsts budžetā neienāks nauda, radīsies robs daudzu miljonu apmērā. Arī labklājības ministre, kuras vīram, kā vēsta informācija medijos, pieder veikals Lietuvas pierobežā, bija pret nodokļa palielināšanu. Pret arī Salacgrīvas mērs, jo cilvēki, kuri strādā pierobežas alkohola veikalos, palikšot bez darba, cietīšot arī viesnīcu un ēdināšanas bizness. Par šiem pēdējiem argumentiem gan neesmu tik pārliecināts, jo īsti negribas ticēt, ka igaunis, iebraucot pārsimts metru Latvijā, lai nopirktu dažas pudeles šnabja, būs tā piekusis, ka meklēs viesnīcu, kur pārnakšņot un varbūt pat nobaudīt kaut ko no iepirktā.
Katrā ziņā vairums runātāju atzina, ka akcīzi nevajadzētu celt, psihiatres, narkoloģes stāstītais par to, ko nodara alkohols, kādus zaudējumus patiesībā rada, palika nesadzirdēts. Vai kāds parēķinājis kaut vai to, cik naudas tiek iztērēts pat katram acīmredzamajām pārlieku lielas dzeršanas sekām, piemēram, dzērājus vedot uz atskurbtuvēm, slimnīcām, ja tie guvuši traumas, kad nereti tiek apdraudēts mediķu darbs, jo dzērājs var kļūt agresīvs. Ārsti, māsiņas viņus aprūpē, tiek tērēti nodokļu maksātāju līdzekļi, grādīgā lietotājiem uzreiz tiek veikta datortomogrāfija, ja, dzērumā krītot, gūta kāda trauma. Tajā pašā laikā citiem slimniekiem jāgaida mēnešiem rindā uz valsts apmaksātiem izmeklējumiem. Tā šo uzskaitījumu var turpināt un turpināt, taču tas, izrādās, nav pietiekams arguments. Krietni svarīgāks ir tāds – jo lētāks būs grādīgais, jo vairāk naudas ienāks budžetā. Būs nauda, ko maksāt mediķiem, ārstiem policistiem, tātad tiem, kuriem arī nākas cīnīties ar alkohola sekām.
Kāds gan ieteica, ka varētu palielināt finansējumu alkoholisma apkarošanai, cīņai ar tā sekām. Tāda, manuprāt, ačgārna domāšana, jo vairāk nopelnīsim ar alkoholu, jo vairāk tērēsim tā seku likvidēšanai!
Interesanti, kāpēc gan tāda pretestība nebija jūtama, kad bija jāpalielina akcīzes nodoklis degvielai, kas skar visus Latvijas iedzīvotājus, jo tā sekas atsaucas uz visām preču, pakalpojumu cenām. Tad kaut kā netika sadzirdēts, ka tagad Lietuvas pierobežā dzīvojošie latvieši brauks pildīt automašīnu bākas uz šo valsti un nauda ienāks viņu, ne Latvijas budžetā. Izrādās, ar alkoholu ir otrādi, ceļot akcīzi, nauda neienāks. Gluži kā tajā kalambūrā: jo vairāk siera, jo vairāk caurumu; jo vairāk caurumu, jo mazāk siera.
Komentāri