Tik zināmā vārdu spēle, kurā katram pašam jāieliek komats, viņaprāt, pareizākajā vietā, bieži apspēlēta dažādās situācijās, bet saistībā ar Covid-19 šīs nedēļas rādītājiem tā atkal ir aktuāla.
Bijām sev jau zemapziņā pieļāvuši, ka viss aiz muguras, jo ikdienas dati bija tik jauki – neviena gadījuma vai viens, un tad atnāca šī nedēļa, kad katra diena nesa nepatīkamus jaunums. Pirmdienas trīs gadījumi vēl neko neliecināja, tad nāca septiņi, un vakar – 13. Iepriekšējā reize, kad inficēto skaits pārsniedza desmit, bija 23.maijā.
Šajā nedēļā kopā inficēti jau 30, tas ir tikpat, cik no 12.jūnija līdz 5.jūlijam. Un Latvija jau nav izņēmums, daudzviet pasaulē pēc ierobežojumu atcelšanas vīruss atkal atsācis sirojumus. Šī nedēļa Baltijas valstu kontekstā mums ir nelabvēlīga, jo Lietuvā kopumā inficējušies 16, Igaunijā – 17.
Šie skaitļi ielej darvas karoti mūsu prieka pārpilnajā medus mucā, ka atkal notiek tusiņi, pasākumi, sacensības, koncerti, novadu svētki. Atliek piekrist tam, ko tvitera kontā ierakstījis infektologs Uga Dumpis, proti, ka uzvara pār COVID-19 tiek svinēta pārāk ātri. Viņš gan to rakstīja par notikumiem Balkānos, kur, piemēram, Serbijā kopš jūnija beigām slimnieku skaits būtiski palielinājies, bet šobrīd nezinām, kas gaida Latviju.
U. Dumpis gan mierina, rakstot: “Vienlaikus jāsaprot, ka Balkānu valstis nav tas pats, kas Baltijas valstis, kur epidemioloģiskā situācija tiek kontrolēta un ir cits sociālekonomiskais fons. Mums vienkārši jāturpina mācīties no citu, nevis savām kļūdām. Tas līdz šim ir izdevies tīri labi.”
Joprojām jāprot salikt pareizie komati teikumā: svinēt nedrīkst palikt mājās, un atbilstoši jārīkojas. Redzētais pasākumos, sabiedriskās ēdināšanas iestādēs, sportiskajā aktivitātēs, vedina domāt, ka daudzi komatu ielikuši aiz vārda – svinēt.
Sarunās ar cilvēkiem dažkārt dzirdēts, ka būtu pilnīgi nepareizi turpināt drakoniskus ierobežojumus, ja dienā reģistrē vienu, divus saslimšanas gadījumus. It kā saprātīgi, bet, lūk, kāds ir rezultāts, palaižot grožus vaļīgāk.
Latvijas Pasākumu producentu asociācijas (LaPPA) rīkotā aptauja rāda, ka mūsu valstī apmēram puse iedzīvotāju gatavi apmeklēt pasākumus jau tagad, vien 13-15 procenti to darītu tikai pēc visu Covid-19 pandēmijas dēļ noteikto ierobežojumu atcelšanas.
Aptaujas dati arī liecina, ka aptuveni puse Latvijas iedzīvotāju gatavi apmeklēt tautas sporta pasākumus, piemēram, maratonus. 34 procenti respondentu atzinuši, ka tautas sporta pasākumus apmeklētu jau tagad, vēl 18 procenti to gatavi darīt šīs vasaras laikā, bet 17 procenti norādījuši, ka tos atkal apmeklēs vien tad, kad tiks atcelti visi ierobežojumi.
Šobrīd visi ar bažām gaida, kāda būs situācija tuvākajās dienās. Kā norādījusi Veselības ministre Ilze Viņķele, šodien tiks analizēts šīsnedēļas Covid-19 inficēto pieaugums, tendences, prognozes un atbilstīgi tam tiks piedāvāts Ministru kabinetam pārskatīt noteiktos ierobežojumus.
Arī premjers Krišjānis Kariņš uzsvēris, ka valdība gatava ātri reaģēt un apturēt plašāku izplatību: “Mums joprojām jābūt modriem un atbildīgiem, ievērojot SPKCentrs norādījumus!”
Tas laikam varētu būt vasaras sliktākais scenārijs, ja nāktos atgriezties pie stingrākiem ierobežojumiem. Taču šāds pavērsiens nav izslēgts, jo trešdien notikušajā preses konferencē Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa norādīja, ka gadījumā, ja Latvijā turpinās pasliktināties epidemioloģiskā situācija, Veselības ministrija pārskatīs augustā plānoto pulcēšanās nosacījumu atvieglošanu.
Vai “Covid-19”slimnieku skaita palielināšanās vairākas dienas pēc kārtas tiks kvalificēta kā būtiska situācijas pasliktināšanās, to redzēsim tuvākajā laikā. Veselības ministrija norādījusi, ka nosaukt konkrētas normas, kuras, iespējams, varētu skart izmaiņas, nevar, jo viss ir atkarīgs no tā, kā attīstīties epidemioloģiskā situācija. Tomēr tai pasliktinoties, “ambiciozos plānus” par augustu var nākties pārskatīt, jo brīdī, kad šie plāni tapa, saslimstība Latvijā bija zema.
“Ļoti ceram, ka nevajadzēs nākt klajā ar stingrākiem ierobežojumiem. Līdz šim virzījām valdībā noteikumus, lai atvieglotu esošos noteikumus. Tas būtu pareizākais, bet pasliktinoties epidemioloģiskajai situācijai, iespējams, būs atkal jādomā par striktākiem noteikumiem,” sacīja S.Līviņa.
Tātad, vispirms tikai no pašiem, no tā, kurā vietā ieliksim komatus virsrakstā minētajā teikumā, lielā mērā būs atkarīga turpmākā situācija. Pēdējā laikā bieži dzirdēts par iebraucējiem no valstīm, kuras ir paaugstinātā riska zonās, un maz ticams, ka viņi domā par 14 dienu pašizolāciju. Ja tautietis no Lielbritānijas ielidojis uz divām nedēļām, maz ticams, ka viņš tās nodzīvos pašizolācijā, lai tad atgrieztos savā mītnes zemē. Visticamāk, ir tikšanās ar radiem, draugiem, ir ballītes, jo vajag svinēt, nedrīkst palikt mājās!
Komentāri