Mūžsens ir jautājums – kāpēc kāds iet politikā? Par sevi katrs, saprotams, uzreiz skaidro, ka grib, lai valstij, cilvēkiem labāk, zina, kas jāmaina, lai sasniegtu labklājību… Kuram gan negribas noticēt, ka tad, kad šis viedais cilvēks tiks pie lemšanas vai rīcības stūres, tā patiešām notiks.
Bet politikā, tāpat kā dzīvē, ir sava notikumu kārtība, tradīcijas. Viedais, nokļuvis politikā, drīz vien saprot, ka viņam nevis paveras iespējas darīt, bet acu augstumā priekšā ir dzelzsbetona siena. Ne tai pārrāpties, ne apiet, var tikai sarunāt ar sienas īpašniekiem, valdītājiem, nomniekiem vai pieskatītājiem. Un tā jau ir politika. Tai, izrādās, vislielākais sakars ir ar ambīcijām un varas apziņu, paša un savu tuvāko labumu (ieskaitot politiskā kapitāla uzkrāšanu).
Politiķiem laiks tiek dots tikai četri gadi, viss jāpagūst. Gribas, lai notiek, kā to saprot paša un domubiedru prāti. Diemžēl pasaule iekārtota tā, ka ir lēmēji un ir darītāji. Runājot par valsts pārvaldību – ministri nāk ar politiskām idejām, bet valsts sekretārs palīdz tās īstenot. Taču abiem pa vidu ir likumi, kas nosaka, ko un kā drīkst darīt.
Nupat valsts augstākie ierēdņi – ministriju valsts sekretāri – uzrakstījuši vēstuli Ministru prezidentam un Valsts prezidentam, aicinot aizsargāt valsts sekretārus pret politisku izrēķināšanos, norādot, ka pašlaik šāda aizsardzības mehānisma nav.
Valsts prezidents vērtējis, ka ierēdņu vēstule ir nopietns signāls un neviens nedrīkst pieprasīt no viņiem prettiesisku vai valsts interesēm neatbilstošu rīcību. Valsts sekretāru bažas ilustrējis arī Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis, pasakot, ka praksē valsts sekretāriem arī nākas risināt aizkadrā dotus ministru uzdevumus. Parasti jau tas nav dots rakstveidā. “Ja jums mutiski dod uzdevumu izpildīt vienu vai otru rīcību, tad jūs par to uzņematies atbildību un zem lēmuma ir šī ierēdņa paraksts, un tad tieši no ierēdņa prasa atbildību par iepirkumiem, lēmumiem utt.,” skaidrojis J.Citskovskis.
Tā, lūk, notiek mūsu zemītē. Lemšana vienmēr bijusi kun- gu darīšana, bet vaina par neizdošanos jāuzņemas visiem pārējiem.
Komentāri