Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) kampaņa “Uzticies pārbaudot!” aicina pievērst uzmanību skaistumkopšanas pakalpojumu kvalitātei un
drošībai, izglītojot par dažādiem infekcijas slimību riskiem.
Īpaša uzmanība pievērsta invazīvām jeb paaugstināta inficēšanās riska skaistumkopšanas procedūrām, kuru laikā mērķtiecīgi tiek traumēta āda (tetovēšana, pīrsings, mikropigmentācija jeb permanentais grims, kosmētiskās injekcijas), vai procedūrām ar salīdzinoši lielu ādas traumēšanas risku (manikīrs, pedikīrs). SPKC norāda, ka šādu procedūru veikšana neatbilstoši higiēnas prasībām var izraisīt saslimšanu ar B vai C hepatītu un citām infekcijas slimībām.
SPKC veiktā aptauja liecina, ka pagājušajā gadā skaistumkopšanas pakalpojumus izmantojis katrs otrais Latvijas iedzīvotājs. Lai arī 79% respondentu norādījuši, ka viņiem, izvēloties skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēju, ir būtiska higiēnas prasību ievērošana, 13% joprojām regulāri izmanto iespēju saņemt skaistumkopšanas pakalpojumus “mājas apstākļos”. Lai gan pērn stājās spēkā grozījumi likumdošanā, paredzot jaunas prasības darba piederumu dezinfekcijas un sterilizēšanas plāna noformēšanā, izstrādē un uzskaitē, pēc Veselības inspekcijas datiem 45% jeb gandrīz katrā otrajā no pārbaudītajām pakalpojumu sniegšanas vietām konstatētas dažāda veida neatbilstības higiēnas prasībām. Tomēr situācija pamazām uzlabojas – par ceturto daļu pieaudzis to skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēju skaits, kas par sevi snieguši ziņas Veselības inspekcijai. Tāpat fiksēta gandrīz trīs reizes lielāka skaistumkopšanas pakalpojumu saņēmēju interese par meistaru kvalifikāciju, dažādiem drošības un higiēnas aspektiem un procedūru būtību.
Par drošības pamatprasību un higiēnas normu ievērošanu ikviens skaistumkopšanas pakalpojumu saņēmējs var viegli pārliecināties pats. Dodoties uz salonu, vispirms jānovērtē kopējā telpu tīrība un kārtība, kā arī jāpārliecinās, ka tiek ievērotas higiēnas normas: ir iespēja nomazgāt un dezinficēt rokas, pieejami vienreizlietojamie dvieļi, atkritumu tvertnes; procedūru telpā ir vienreizlietojams krēsla vai kušetes pārklājs. Savukārt meistaram paaugstināta inficēšanās riska skaistumkopšanas procedūras ir jāveic ar vienreizējās lietošanas gumijas cimdiem rokās. Tāpat būtiski, vai meistars ir sniedzis ziņas par sevi Veselības inspekcijā.
Tetovēšanas meistars Cēsīs MĀRTIŅŠ KOMAROVS skaidro: “Pirms salona apmeklējuma klientiem tiešām ir būtiski noskaidrot, vai meistars ir reģistrējies Veselības inspekcijas datu bāzē, vai viņam ir nepieciešamā sertifikācija, kādas ir atsauksmes. Zināms, ka labam meistaram reklāma nav vajadzīga, savukārt, ja darbs būs izdarīts slikti, arī negatīvas atsauksmes nekur neizpaliks. Sociālajos tīklos to var ātri uzzināt un noskaidrot.
Skaistumkopšanas nozarē tetovētājiem vienīgajiem netiek prasīts profesijas sertifikāts, nav arī atsevišķas skolas, kur šo arodu apgūt. Būtu labi, ja to tāpat kā galdnieka profesiju varētu mācīties noteiktā skolā. Dažreiz liekas, ka katrs otrais, kurš ir bez darba, sakrāj naudu pāris mēnešu kursiem, iziet tos un domā, ka uzreiz labi pelnīs. Tā ir pašdarbība. Arī pie manis nākuši klienti, kuri ir saņēmuši pakalpojumu pa lēto un nekvalitatīvi. Kursiem jādod zināšanas par cilvēka ķermeni, ādu, veselību, jābūt gala eksāmenam, lai var novērtēt cilvēka zināšanas. Ārvalstīs ir nopietnas skolas, pie mums lielākoties visi sāk ar pašmācību, tad apgūst arodu nopietnāk.
Es gan esmu no tiem, kas uzskata, ka arī mājās var izveidot telpu profesionālai darbībai, bet tai ir jābūt atsevišķi un atbilstoši iekārtotai, ievērojot visas nepieciešamās higiēnas prasības, kā arī iegādājoties kvalitatīvus izejmateriālus. Mazajiem uzņēmējiem grūti iegādāties savas telpas, īres maksas arī mēdz būt lielas, tāpēc daudzi strādā mājās. Arī pats sāku ar darba kabinetu mājās, tomēr ar laiku sapratu, ka ērtāk ir strādāt salonā. Sākotnēji to darīju brīvajā laikā, bet pēdējos sešus septiņus gadus strādāju diendienā.
Drošības un higiēnas prasību ievērošanā būtiski, lai, cik vien iespējams, visi izejmateriāli ir vienreizlietojamie: trauciņi, kuros tiek ielikta krāsa, adatas, ar ko veidots tetovējums (lai arī ir vairākkārt izmantojamās adatas, kuras sterilizē, jautājums ir – vai tiešām var garantēt sterilitāti un drošību). Turklāt būtiski, lai no iesaiņojuma tās tiktu izņemtas klienta klātbūtnē. Diemžēl zinu gadījumus, kad, strādājot ar adatu atkārtoti, tiek inficēts gan klients, gan inficējas pats meistars. Arī mašīnītei, ar kuru strādā, ir jābūt sterilizētai, turklāt, ja tā ir ar vadu, tad arī tiek aptīta ar plēvi, ko pēc tam izmet un nākamajam klientam izmanto jaunu, jo vads arī skaras klāt ādai.
Tāpat arī roku mazgāšanas līdzekli labāk ietīt plēvē, lai to regulāri var nomainīt. Liela loma ir cimdiem, ar kuriem meistars strādā. Bieži aptiekās nopērkamie cimdi ir neizturīgi. Es iegādājos kvalitatīvākus, biezākus, jo tā ir arī drošība meistaram. Lai tetovējums būtu kvalitatīvs un labi sadzītu, ir jāizmanto kvalitatīvas adatas un krāsa. Ir cilvēki, kam no krāsas var rasties alerģiska reakcija. Tāpēc neaizraujos ar krāsainiem tetovējumiem, jo ir cilvēki, kas nepanes attiecīgus toņus, jo īpaši sarkano, kādreiz arī balto. Pēc izmantošanas instrumenti atbilstoši jāutilizē, tāpēc tiek noslēgts līgums ar uzņēmumu, kas veic medicīnas atkritumu savākšanu. Gribētos zināt, vai viņi pirms utilizēšanas veic adatu pārbaudi, jo tas varētu palīdzēt saprast, kur notikusi inficēšanās, ja tāda ir bijusi.
Ir uzskats, ka, veidojot tetovējumu, āda asiņo. Bet, ja to dara pareizi, nav izteiktas asiņošanas – tā notiek, ja adata tiek durta pārāk dziļi vai strādāts pārāk ilgi. Piemēram, Rīgā samaksa ir par stundām un neliels tetovējums top nesamērīgi ilgi. Tāpēc ne vienmēr augsta cena norāda uz kvalitāti, tomēr pārāk zema cena rada jautājumu, kā tiek ietaupīts. Visbiežāk – uz kvalitātes un higiēnas rēķina.
Tomēr, lai būtu labs iznākums, par to atbildīgs ir arī klients, jo liela nozīme ir tetovējuma kopšanai līdz sadzīšanai. Tetovējums dzīst apmēram nedēļu, kādreiz līdz divām nedēļām, bet, nepareizi veikts, var dzīt mēnešiem ilgi. Cilvēku viedoklis par tetovēšanu ir mainījies, ir mazinājušies stereotipi, tetovējas ne tikai jaunieši, bet arī cilvēki gados.”
Komentāri