Valdība šonedēļ atbalstījusi Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iniciatīvu sakārtot regulējumu attiecībā uz stipendijām profesionālajās izglītības iestādēs.
Ar nupat atbalstītajām izmaiņām pavisam nedaudz paaugstināta audzēkņiem pieejamā minimālā stipendija, ieviesti “rāmji”, kad atsakāma pat minimālā stipendija un piekoriģēti nosacījumi, kā izglītības iestādes drīkst lemt par augstāka apmēra stipendijas piešķiršanu.
Pēc pērn Valsts kontroles revīzijā paustajiem aizrādījumiem stipendiju sakarā IZM tapuši grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas paredz precizēt stipendiju piešķiršanas mērķi, kritērijus, apmēru, kā arī piešķiršanas kārtību. Līdz ar ieviestajām korekcijām pašu autoru ieskatā ir skaidrāk formulēti nosacījumi, kādos gadījumos stipendija audzēkņiem noteikti nav piešķirama. IZM Komunikācijas nodaļa uzsver – šobrīd spēkā esošie noteikumi pieļauj iespēju dažādās iestādēs noteikt atšķirīgus kritērijus stipendijas apmēram un arī tās piešķiršanai. Tādējādi – kaut teorētiski – jaunietis minimālo stipendiju var turpināt saņemt pat tad, ja neapmeklē izglītības iestādi vai ir nesekmīgs. Tiesa, vēsturiskajā Cēsu rajonā esošo divu profesionālo izglītības iestāžu pārstāvji teju vienā balsī teic – tas arī līdz šim nav pieļauts. Gan Kultūras ministrijas pakļautībā esošajā Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā (AKCMV), gan IZM padotībā esošajā Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā (VTDT) “Druvai” apliecināja – jau līdz šim ik mēnesi notikusi audzēkņu sekmju un apmeklējuma izvērtēšana, un šādas teorētiski pieļautās situācijas nav bijušas iespējamas.
Ar otrdien, 11.augustā, pieņemtajiem MK noteikumu precizējumiem iecerēts panākt arī vienlīdzīgākus apstākļus visās profesionālajās izglītības iestādēs, par ko atzinīgus vārdus teic AKCMV direktors Vigo Račevskis. “Vienlīdzība ir svarīga. Tas ir mācību process, un kāpēc lai tas vienā profesijā būtu vairāk atbalstīts nekā citā,” vērtē izglītības iestādes vadītājs.
IZM publiskajā vēstījumā skaļi pieteiktais minimālās stipendijas pieaugums gan šķiet samērā mazs. No pašreizējiem 10 eiro no 1.janvāra mazākā iespējamā stipendija profesionālajās skolās būs 15 eiro. Paplašināts arī katrā iestādē veidojamā stipendiju fonda apmērs, izvirzot prasību uz katru izglītojamo aprēķināt ne mazāk kā 20 eiro mēnesī (patlaban – 14,23 eiro). Visi šie grozījumi stāsies spēkā 1.janvārī.
Lai arī stipendijas palielināšanās summa pirmajā acu uzmetienā nešķiet grandioza, tomēr to pozitīvi novērtē VTDT direktors Artūrs Sņegovičs, atzīstot, ka stipendiju regulējums tik tiešām nebija atjaunots jau sen. “Esam ļoti priecīgi par šādu ziņu. Domāju, ka ieguvēji būs ne tikai paši audzēkņi, bet arī viņu ģimenes,” teic VTDT vadītājs, paskaidrojot, ka grozījumi kopējā kontekstā kaut nedaudz uzlabos situāciju visiem, ne tikai minimālās stipendijas saņēmējiem. Arī šis palielinājums spēj kaut nedaudz kompensēt ceļa izdevumus, kas ir aktuāli daudziem tehnikuma audzēkņiem. A.Sņegovičs ir gandarīts, ka ziņa par stipendijām publiski izskan tieši šobrīd, jo, nenoliedzami, augusts vēl ir pēdējais brīdis, kad daudzi jaunieši izšķiras – doties uz profesionālo vai tomēr uz vispārējo izglītības iestādi.
IZM skaidro – profesionālo skolu audzēkņiem joprojām būs iespēja saņemt arī vienreizējo stipendiju, kā arī paaugstināto stipendiju līdz 150 eiro mēnesī. Izvērtējumā vērā tiks ņemti gan mācību rezultāti, gan iesaiste izglītības iestādes sabiedriskajā dzīvē. Iecerēts, ka jaunie noteikumi motivēs audzēkņus paaugstināt mācību rezultātus un aktīvi piedalīties profesionālās izglītības iestādes sabiedriskajā dzīvē, tādējādi sekmējot izvēlēto profesionālās izglītības programmu apgūt kvalitatīvāk.
Projekta anotācijā uzsvērts, ka lēmumu pieņemšanas procesā jābūt iesaistītiem arī izglītojamo pašpārvaldes pārstāvjiem.
Komentāri