Lai arī vienmēr būs darbi, kas jādara reālā vidē ar rokām un amata prasmēm, arvien lielāka ikdienas daļa pārceļas uz
digitālo vidi.
Un, jo vairāk tajā darba, jo vairāk vajag kvalitatīvu speciālistu, kuru joprojām trūkst. Šis ir laiks, kad jāskatās pat trīs soļus uz priekšu, lai nenokavētu digitālā laikmeta ātrvilcienu. Tāpēc arī pašvaldības ITK jomai pievērš arvien lielāku uzmanību. Amatas novada Skujenē izveidots Viedā ciema atbalsta punkts, Cēsis iesaistījās projektā valsts#196 un sper arī nākamos soļus šajā virzienā. Izveidots Cēsu Digitālais centrs, kas rīko mācības. Pašvaldība iegulda līdzekļus, jo saprot, ka ITK joma ir tā, kas iespējami ātri caur nodokļiem šo naudu atdod atpakaļ budžetā.
Tikko Digitālajā centrā sākts nedaudz neparasts projekts, kas pēc centra vadītāja Aleksandra Ļubinska teiktā vērsts uz nākotnes attīstību: “Viena no pieprasītākajām šī brīža profesijām, nenoliedzami, ir programmētājs. Ja parasti vispirms tiek radīta mācību programma, kas ved uz kādu vispārīgu mērķi, mēs šoreiz rīkojāmies citādi, strādājot konkrētam mērķim. Šajā projektā esam sākuši sadarbību ar uzņēmumu “Printful”, kas ietilpst “Draugiem group” un kura birojs ir Cēsīs. Izsludināts konkurss četrām mācību vietām, mēs mācīsim, “Printful” nodrošinās prakses vietas, lai noslēgumā piedāvātu darba līgumu uzņēmumā.”
Iznāk, ka par pašvaldības naudu tiek sagatavoti darbinieki vienam privātam uzņēmumam. A. Ļubinskis norāda, ka projektu nesaista tikai ar šo uzņēmumu, jo programmētāji vajadzīgi visiem: “Droši vien ir uzņēmumi, kuri var paši finansēt mācības, bet gan jau ir arī tādi, kuri to nevar atļauties, taču arī viņiem vajag šādi sagatavotus darbiniekus. Te jāpiebilst, ka “Draugiem Group” negaida tikai uz citiem, viņi paši aktīvi meklē darbiniekus, atbalsta izglītības iestādes, bet pieprasījums šobrīd ir lielāks par piedāvājumu.
Runājot par pašvaldības ieguldījumu, gribu uzsvērt kādu niansi. Cilvēkiem, ko izraudzīsimies šajā projektā, būs garantēta darba vieta, bet notiek taču daudzas mācības, kursi, kuros arī tērē valsts, pašvaldības naudu, bet šie cilvēki neatrod darbu konkrētajā profesijā, varbūt aizbrauc prom no Cēsīm. Var teikt, ka līdzekļi, iespējams, izmantoti nelietderīgi, bet mūsu projektā cilvēki iegūs darbu Cēsīs un nodokļu veidā ieguldījumi atnāks atpakaļ ar uzviju, ņemot vērā, ka IT jomā darba alga ir virs vidējās. Un jārunā ne tikai par darba iegūšanu. Nereti cilvēki, kuri veiksmīgi strādājuši citā uzņēmumā kā darba ņēmēji, kādā brīdī saprot, ka var dibināt savu uzņēmumu, radīt jaunas darba vietas, un tas ir labākais veiksmes stāsts.
Ir uzņēmumi, kuri gatavi nākt uz Cēsīm, radīt darbavietas, palīdzēt attīstīt ekonomiku, bet viņiem vajag atbalstošus speciālistus. Varam jau gaidīt, kad uzņēmums pats izmācīs savus darbiniekus, bet varbūt viņš aizies tur, kur šādi speciālisti būs. Tāpēc, sagatavojot speciālistus, mēģinām piesaistīt uzņēmumus, kas rada jaunas darbavietas. Ja šis pirmais projekts izdosies, mums būs skaidra ceļa karte, kā palīdzēt ikvienam Cēsu uzņēmumam. ”
Viņš arī ikvienu aicina izvērtēt savas digitālās prasmes, jo ar katru dienu tās kļūst arvien vairāk nepieciešamas. Tāpēc neatņemama sastāvdaļa mūsu ikdienā kļūs mūžizglītība, īpaši IKT jomā, jo arvien mazāk kļūst profesiju, kur digitālās iemaņas nav vajadzīgas. Ja kāds apzināti izvairās no tā, kādu dienu viņš var palikt ārpus spēles, jo darba devējs izvēlēsies darbinieku, kurš būs zinošāks, varošāks tieši šajā jomā.
Tāpēc, lai palīdzētu cēsniekiem neizkrist no aprites, Digitālais centrs cenšas piedāvāt dažādus aktuālus kursus. A. Ļubinskis norāda, ka jaunajā piedāvājumā izvēlēts īss formāts: viens vakars – viena tēma: “Tas ļauj cilvēkiem izvēlēties, vai konkrētā tēma viņu interesē, vai tā šobrīd aktuāla. Īpaši būtiski saprast, ka mācīties kaut ko, kas dotajā brīdī nav vajadzīgs, ir neefektīvi. Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, mācīties uz priekšu, ja tā var teikt, šobrīd ir nelietderīgi.
Tāpēc mēs definēsim tēmas, katrs varēs izvēlēties sev tobrīd nepieciešamo, pieteikties un nākt uz apmācībām. Sāksim ar četru nodarbību ciklu, kurā runāsim par bezmaksas pieejamajiem rīkiem, konkrēti par google mākoņpakalpojumiem, un parādīsim, kā tos ļoti efektīvi var izmantot gan individuāli, gan uzņēmējdarbībā.
Atzinīgi jānovērtē Cēsu novada pašvaldības uzstādījums – apmācīt datu analīzē vienu procentu iedzīvotāju, arī mēs tajā dodam savu ieguldījumu. Bet viens ir apmācīt, vēl svarīgāk, lai šie cilvēki tepat novadā pēc tam arī atrod darba vietas, un caur nomaksātajiem nodokļiem atdod atpakaļ to, ko pašvaldība viņos ieguldījusi, Savukārt pašvaldība atkal varēs investēt citos cilvēkos, citās apmācībās, lai kopīgi veidotu Cēsu novadu par viedo tehnoloģiju centru, pilnveidotu sabiedrības digitālās zināšanas, ieviestu digitālos rīkus publiskā pārvaldē un piesaistītu informācijas tehnoloģiju uzņēmumus un talantus.”
Komentāri