Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) vērtē, ka vasarā ērču aktivitāte bija vidēja, augusta beigās zema, tomēr kā katru rudeni iespējama ērču aktivizēšanās, tāpēc, dodoties ogot un sēņot vai vienkārši baudot atpūtu pie dabas, piesargāties aizvien nepieciešams, lai izvairītos no ērču pārnēsātām infekciju slimībām.
SPKC Vidzemes reģiona nodaļas vecākā epidemioloģe Aina Muskova informē, ka vēsturiskajā Cēsu rajonā šogad konstatēti 14 saslimšanas gadījumi ar Laimas slimību, no tiem deviņi vasarā. Arī ar ērču encefalītu saslimuši 14 cilvēki, no tiem 10 vasaras periodā. Diemžēl viens cilvēks, kas inficējās ar ērču encefalītu, nonāca reanimācijā. Aina Muskova secina: “Ja cilvēks būtu vakcinējies, nesaslimtu. Šobrīd gan vērojams, ka valstī vairāk cilvēku saslimst ar Laimas slimību, bet pret to nav vakcīnas. Tāpēc jābūt uzmanīgiem – ērces var ienest gan no dārza, gan piemājas pļavas, tās mājoklī var ienest suņi un kaķi. Ejot uz mežu, vienmēr vajag apģērbties tā, lai ērci uz apģērba var pamanīt laikus, lai tā netiktu pie ādas. Pirms došanas mājās var nopurināties, lai tas, kas pieķēries pie apģērba, nokristu, mājās nomazgāties un arī drēbes izmazgāt.”
A.Muskova vērtē, ka vakcinēšanās pret ērču encefalītu palielinās, vecāki aizvien vairāk rūpējas, lai šo pretpoti saņemtu bērni. Tā kā vakcinēšanās iespēja ir jau ilgāku laiku, par laimi, neviens bērns mūsu pusē nav saslimis ar kādu no ērču pārnēsātajām infekcijas slimībām. Šogad turpinās arī valsts apmaksāta bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcinācija, kā arī bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu ir noteikta 26 novados un ir pieejama bērniem līdz 18 gadiem. Vakcinācija tiek nodrošināta teritorijās, kurās saskaņā ar SPKC epidemioloģiskās uzraudzības datiem ir visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu. Cēsu vēsturiskajā rajonā tie ir Jaunpiebalgas, Līgatnes, Pārgaujas un Priekuļu novads. 2019. gadā šajā sarakstā bija 23 novadi, tātad inficēšanās gājusi plašumā. A. Muskova norāda, ka vecāki aktīvi izmanto šo iespēju, turklāt interese katru gadu ir arvien lielāka.
Otra bīstamā slimība, ko pārnēsā ērces, ir Laimas slimība, Aina Muskova uzsver, ka tā ir recidivējoša – var noklust un pat pēc krietna laika parādīties. Ir cilvēki, kuri nav pamanījuši ērces piesūkšanos, tikai, kad sliktas pašsajūtas dēļ aiziet pārbaudīties, atklāj, ka slimo ar šo infekciju. Speciāliste iesaka, ja ērce piesūkusies, tomēr vērot ķermeņa reakciju, vai konkrētajā vietā neparādās apsārtums, plankumi, tie var būt ļoti dažādi, ir pat 15 cm diametrā. Ja ir gripai līdzīgi simptomi, drudzis, jādodas pie ārsta, kas visbiežāk nosūta uz analīzēm, lai pārliecinātos par saslimšanas raksturu. Saslimšanas gadījumā ir jālieto antibiotiku kurss. A. Muskova: “Saslimstot ar Laimas slimību, jārēķinās, ka tā var atsaukties gan uz locītavām, gan nervu sistēmu.” Taču ne vienmēr inficētas ērces piesūkšanās nozīmē arī cilvēka saslimšanu.
SPKC epidemioloģe Antra Bormane, apkopojot jaunāku statistiku par saslimšanas gadījumiem, secina: “Visām trim infekcijām gadījumu skaits ir mazāks nekā pērn. Nevar teikt, ka šo slimnieku, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ir vairāk. Pēdējie ērču monitoringa dati ir no 25. augusta, kad bija zems ērču aktivitātes līmenis. Statistika uz 21. septembri, salīdzinot pagājušo un šo gadu, liecina, ka pērn ar ērču encefalītu konstatēti 253 saslimšanas gadījumi – 166 akceptēti, šogad saslimuši 228 – akceptēti 169. Ar Laimas slimību pērn saslimuši 405, akceptēti – 330, savukārt šogad saslimuši 273, akceptēti – 263. Ar ērlihiozi, kas ir mazāk zināma, bet kuru arī pārnēsā ērces, pagājušajā gadā saslimuši 16, akceptēti 9, bet šogad 10 saslimuši, no tiem astoņi akceptēti.”
Ik gadu Latvijā vidēji tiek fiksēts vairāk nekā 700 saslimšanu ar ērču izraisītām slimībām, visbiežāk – ar Laimas slimību. Tas novērojams arī Vidzemē, kur 2019. gadā ievērojami pieaugusi saslimstība ar Laimas slimību – kopš 2018. gada gadījumu skaits ir divkāršojies. Kā liecina statistika, Vidzemē pērn bijis trešais lielākais laimboreliozes saslimšanas gadījumu skaits Latvijā, atpaliekot tikai no Kurzemes un Rīgas-Pierīgas reģiona. Ērču izpētes rezultāti liecina, ka vidēji 20 – 40% ērču ir inficētas ar borēlijām, savukārt no 5391 pārbaudītajām ērcēm 44 jeb 0,82% bija inficētas ar ērču encefalītu. Ērces tiek pārbaudītas, ja cilvēks pats tās nogādā pārbaudes veikšanai, tāpēc ne visas cilvēkiem piesūkušās ērces tiek pārbaudītas.
Aina Muskova norāda, ka ērces rudenī vēl ilgu laiku var būt aktīvas, jo tikai tad, kad temperatūra ir vien pāris grādus virs nulles vai noslīd mīnusos, to aktivitāte beidzas. Turklāt, ja šogad tomēr būs kārtīga ziema, tad arī mazāk ērču pārdzīvos šo ziemu un mazāk būs nākamajā gadā, bet šogad neparasti siltās ziemas dēļ pirmās ērces bija sastopamas jau janvārī.
Komentāri