Jāatzīst, ka mūsu valsts institūcijas šajā nepieredzētajā situācijā, kurā īstas skaidrības, kā vispareizāk rīkoties, nav nevienā pasaules valstī, tiek galā samērā labi. Nu, vismaz līdz šim notikušais nav licis domāt, ka kaut kas risināts pavisam aplam. Bet nule gan nācis kāds pārsteigums, turklāt jautājumā, kurš, šķiet, nudien neprasa ne zinātniskus pētījumus, ne ekspertu iejaukšanos, pat ne valdības lēmumus. Proti, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai (sēde notikusi attālināti) vakar nācies aktualizēt jautājumu par … respiratoru izmantošanas rekomendācijām. Izrādās, ka viedokļi par to izmantošanu ir dažādi. Deputāte Anda Čakša norādījusi, ka, piemēram, tie atšķiras Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadības pārstāvjiem.
Arī komisijas sēdes dalībnieki nav bijuši vienisprātis, kā jālieto respiratori. Ārstu biedrības vadītāja Ilze Aizsilniece norādījusi, ka saskaņā ar publiskajām rekomendācijām standartam N95 atbilstošu respiratoru ir jālieto divas līdz trīs stundas un pēc tam jāmet ārā. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule norādījusi, ka, respiratoru nenoņemt, tas jālieto četras stundas, bet, ja respiratoru noņem, tad atkārtoti to lietot nedrīkst. Savukārt komisijas vadītājs Andris Skride, pazīstams ārsts, teicis, ka savu respiratoru nēsā divas nedēļas, tā ziņo aģentūra LETA.
Cilvēkam, kuram nav profesionālas izpratnes par medicīnu, tas viss izklausās dīvaini. Vai tad respiratoriem un citiem aizsarglīdzekļiem nav nekādu normatīvu, vai ražotājs katram nedod skaidrojumu, kā tie lietojami? Tas taču ir medicīnas aprīkojums, turklāt, domājams, nav nekas jauns un nezināms. Vai tad pret nevienu vīrusu medicīnas personālam līdz šim nekad nav nācies aizsargāties? Ja nu tiešām medicīnas iestādēm pietrūkst zināšanu šajā jomā, ir zinātnieki, kas darbojas virusoloģijā, viņiem jau nu gan noteikti ir izpratne, kā tieši jālieto šādi aizsardzības līdzekļi, kādi tiem katram parametri un kas no tiem izriet. Varbūt vienkārši profesionāļi savā starpā neprot sarunāties?
Viss jau būs labi, ja nu kāds, izlasot šis rindas, satraucās, tad teikšu – tam nav pamata, atbildīgās institūcijas steidzami iepazīstinās mediķus un pacientus ar vienotām vadlīnijām par medicīnisko masku lietošanu. Vien tiešām liekas mazliet dīvaini, ka, prasmīgi risinot jautājumus, kas prasa daudz lielāku darbu un zināšanu, šī ir it kā vien detaļa, bet tomēr tik ļoti būtiska, kas nav līdz galam izskaidrota.
Komentāri