“Mūsu attieksme pret noteikumiem ir pretrunīga, pat ja zinām, ka tie ir labi. Ja mēs esam drosmīgas dvēseles, ja mums ir raksturs, noteikumi mums liekas ierobežojoši, aizskar mūsu lepnumu un apvaino mūs tajā, ka mēs paši veidojam savu dzīvi. Kāpēc mūs jāvērtē pēc svešiem likumiem? Bet vērtē taču! Dievs Mozum iedeva nevis desmit priekšlikumus, bet baušļus. Ja esmu brīvs cilvēks, mana pirmā reakcija uz baušļiem taču var būt, ka neviens, pat ne pats Dievs, nevar man likt kaut ko darīt arī tad, ja tas man nāk par labu. Tomēr stāsts par Zelta Teļu mums atgādina arī, ka bez noteikumiem mēs ātri kļūstam par savu kaislību vergiem, bet tajā nav nekā atbrīvojoša. Vēsture liecina vēl arī par to, ka, atstāti bez pieskatīšanas, tikai paši savam vērtējumam, mēs drīz vien sev izvirzām zemus mērķus un godājam īpašības, kuras nav mūsu cienīgas. Un tad pirmatnējie elki atraisa mūsos dzīvnieciskus instinktus, kas vairs nepakļaujas kontrolei,” raksta medicīnas zinātņu doktors Normans Doidžs priekšvārdā kanādiešu klīniskā psihologa Džordana B. Pītersona grāmatai “12 dzīves likumi: pretinde haosam”. Jāpiebilst, ka Džordans Bernts Pītersons ir kanādiešu izcelsmes klīniskais psihologs un Toronto Universitātes psiholoģijas profesors. Viņa galvenās izpētes jomas ir patoloģijas, sociālās un personības psiholoģija, liekot īpašu uzsvaru reliģijas psiholoģijai un ideoloģiskās pārliecības psiholoģijai.
Jau esmu rakstījusi, ka daļas sabiedrības noliedzošā, ļoti negatīvā attieksme pret jebkādiem ierobežojumiem “Covid-19” dēļ vairāk saistīta ar psiholoģiska rakstura problēmām, bet sociāla rakstura jautājumi, neatrisinātās problēmas situāciju tikai saasina. Līdzīgi ar ideoloģiskajiem uzskatiem un pārliecībām, kas brīžiem grūti izskaidrojamas, bet kuru veidošanās ir līdzīga visur pasaulē.
Piemēram, pēdējā Levadas Centra aptauja Krievijā liecina, ka, par spīti Navaļnija indēšanai un augošajām ekonomiskajām problēmām, Putins pēdējās aptaujās atkal gandrīz pilnībā atguvis iepriekšējo reitingu. Pirms koronovīrusa viņa reitings bija 35%, tad noslīdēja līdz 23%, bet tagad jau pāris mēnešu atkal ir gandrīz iepriekšējā līmenī – 33%. Pirmo reizi vairāku gadu laikā otrais populārākais un atbalstītākais politiķis Krievijā ir Domes opozicionārs Vladimirs Žirinovskis ar reitingu 14%, kurš neapšaubāmi ir lojāls Kremlim, tomēr atļaujas arī kritiskas piezīmes. Sociologi to skaidro ar nestabilitāti un aizkaitinājumu, kas valda sabiedrībā, un viņa atbalstītāju lielāko tiesu ar ne īpaši kvalitatīvu izglītību.
Acīmredzot nav pārsteigums, ka daļā Latvijas sabiedrības lielu atsaucību iegūst daža odioza politiķa aicinājumi nenēsāt maskas un neievērot ierobežojumus saistībā ar koronovīrusu, tāpat kā sajūsmu un kvēlas ilgas pēc tūlītējas aizstāvības izraisīja Saeimas deputātes paziņojums, ka noliks mandātu, jo Saeimā nav iespējams cīnīties par taisnību un tautu. Atliek cerēt, ka pārprastā brīvības izpratne neatraisīs profesora Doidža pieminētos dzīvnieciskos instinktus, kuri drīz var kļūt nekontrolējami, un veselais saprāts uzvarēs.
Komentāri