Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Kad vārdi krājas rindās

Sarmīte Feldmane
19:48
12.11.2020
26

Latviešu valoda skan ikdienā, presē vai medijos ziņas un sev interesējošo lasām latviski. Un cik bieži šausmināmies – nemākam vairs ne runāt, ne rakstīt. Tāds vērtējums nav nekas jauns.

Visi dižie valodnieki un dzejnieki pagājušā gadsimta 20. gados, pēc tam 40. gados ir teikuši – cik slikta kvalitāte tagad ir latviešu valodai. Arī desmitgadēs uz priekšu nekas nemainījās. Tāpat kā tagad. Vajag tikai kādam atdzīvināt šo tēmu, lai kārtējo reizi izskanētu, ka latviešu valodā pazūd vārdi, ienāk sveši, ka necienām dzimto valodu, un tā tālāk.

Pasaules diktāts latviešu valodā ir viena no reizēm, kad latviešu valodai tiek pievērsta plašākas sabiedrības uzmanība. Šogad diktātu tiešsaistē rakstīja 2675 interesenti no 34 valstīm, kas ir par 31% vairāk nekā pērn.  Dalīb­nieku vecums – no deviņiem līdz 89 gadiem.

“Diktāts ir interesants pārbaudījums, kurā katrs pats var pārliecināties, ko prot. Esam gudri, kad jākritizē, bet kādas kļūdas ir pašiem,” saka latviešu valodas skolotāja Ina Gaiķe. Viņa iepriekšējos piecus gadus rakstījusi pasaules diktātu latviešu valodā, šajās brīvdienās bijuši citi darbi. Viņa atceras, kad pirmoreiz notika diktāts, vairāki skolēni brīvdienā nāca uz skolu, lai klātienē rakstītu diktātu.
“Diktāts – tā ir iespēja pašam pārbaudīt savas latviešu valodas zināšanas. Neviens neaizrādīs, nepamācīs, rezultāts būs zināms tikai pašam. Var arī to darīt anonīmi,” atgādina skolotāja un atklāj, ka diktātos pašai bijusi viena vai divas kļūdas. “Rakstīt ar roku vai datorā ir atšķirība. Rakstot datorā, komata vietā ieliku punktu,” ar smaidu teic I.Gaiķe.

Šīgada diktāta tekstu “Pasaka par vārdu tapšanu”, ko sarakstījis Ilmārs Šlāpins, viņa izlasījusi. “Tekstā gramatika, kas jāzina: tiešā runa, salikti sakārtoti teikumi, divdabji. Taču teksts šķiet tāds samocīts, pārbagāts ar neikdienišķiem vārdiem,” viedokli pauž skolotāja.

Lūk, neliels ieskats: “Pļāpu kules, kam patīk klāstīt un pātarot, šventerē aizjūru gudrības vai pļerkst, citiem un svešiem neslavu ceļot. Cilvēki nosauc šos par salašņu vērpelēm un niekkalbjiem, mēlnešiem un kladzenēm, gramšļām un mīstīklām, nespēdami ko tādu vairs ciest.

“Tam vienreiz ir jāpieliek punkts!” aizlūstot balsij, tie saka, sasmalsta, cik nu spēj, katrs savā ķeselē un iet uz visām četrām debesu pusēm. Tā top valodas – simtiem un tūkstošiem dažādu valodu, kuras mūs turpina.”

Zināmi, aizmirsti vārdi nožvadz kā krelles. Tā vien gribas uzzināt nezināmā nozīmi. Jācer, ka kāds arī pašķirstīs vārdnīcu, varbūt pat iekļaus savā sarunvalodas vārdu krājumā.
Ina Gaiķe nepiekrīt bieži izskanējušam viedoklim, ka jaunā paaudze slikti prot latviešu valodu, arī ar rakstīšanu daudziem ir problēmas. Kad mācības vidusskolas klasēs atsāksies klātienē, tāpat kā iepriekšējos gados, skolotāja arī audzēkņiem ļaus izmēģināt uzrakstīt diktātu, ko rakstīja visā pasaulē. Pieredze rāda, ka rezultāti ir ļoti dažādi. Daudziem vien pa vienai, divām kļūdām.

Pasaules diktāta latviešu valodā iniciatīvas mērķis ir attīstīt latviešu valodas rakstītprasmi, audzināt cieņu pret dzimto valodu jau no bērnības, veidot ciešākas saiknes ar ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. Valoda ir katras tautas neaizstājama vērtība. Tikai divi miljoni cilvēku pasaulē runā un raksta latviski. Arī tā ir unikāla vērtība. Tas katram jāapzinās, ar to jālepojas. Valoda, arī tās rakstība kļūst mūsdienīgāka. Tajā ienāk sveš­vārdi, kuriem meklējam latvisko atbilstību. Internetā sarakstoties esam iemācījušies izteikties īsi, emocijas izpaust ar simboliem, ne vārdos. Cik gan bieži gribas pasmaidīt, dusmoties, brīžam kliegt, redzot, cik nepareizi lietots kāds vārds, neizpratnē nopūsties, kā var tik kļūdaini rakstīt. Tā ir katra attieksme pret savu valodu. Laikam taču ne tikai pagājušajā un šajā gadsimtā, bet arī jaunlatviešu laikos izskanēja satraukums par latviešu valodu, vārdu rakstību. Tam tā arī jābūt – par valodu ikkatram jātur rūpe. Tā jāmācās visu mūžu.

I.Šlāpins “Pasaka par vārdu” raksta: “ Cilvēki tiekoties gvelž un melš, triec jokus un tērgā, ne tikvien muti dzisina, bet arī mēli deldē bez savas jēgas. Palikdami divatā, tie savukārt bubina un dudina, un žūžina, maigi dvesdami niekus, līdz rīta gaismiņa aust. Uzrodas tādi, kas jau ar pirmajiem gaiļiem tarkšķ par deviņiem mēmiem, citi kā negudri čugunu lej un vāvuļo tirgus laukumos. Cits caur citu tautas sapulcēs tie vaukšķēdami un svepstēdami aizgūtnēm tervelē un vetelē, it kā būtu no ķēdes norāvušies, it kā no Mēness nokrituši.” Vai latviešu valoda nav skaista!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
9

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
14

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
16

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
46
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
46

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
26

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
15
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
12
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
11
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
9
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi