Silta, saulaina vasaras diena – tā uzreiz saistās ar atpūtu un atvaļinājumu. Tā, ko, gadu cītīgi strādājot, godam nopelnam. Atvaļinājums ir laiks mierīgai vai aktīvai atpūtai, ceļojumiem, iedvesmai, dažādu ieceru īstenošanai, lai pēc tam ar zināmām grūtībām atkal atgrieztos ierastajā darba ritmā.
Ne visās valstīs ir noteikts apmaksāts atvaļinājums, lai gan lielākoties, vienojoties ar darba devēju, atvaļinājums cilvēkiem tomēr ir pieejams. Mums tiesības uz to ir noteiktas pat ar likumu, norādot arī, ka atpūta nepieciešama, lai cilvēks pēc tam atgrieztos ar jauniem spēkiem un būtu vēl produktīvāks. Ir pierādīts, ka cilvēki, kuri pārpūlas vai neizmanto atpūtas iespējas, ilgstošā periodā ātrāk nogurst, izdeg vai vienkārši zaudē radošumu un produktivitāti. Protams, ir izņēmumi. Bet lielākajai daļai tā laiskošanās – mierīgā vai aktīvā -tomēr ir nepieciešama. Mēs piederam pie laimīgās Eiropas Savienības , kur noteikts (lai gan Latvijā tā bija arī jau pirms iestāšanās ES), ka atvaļinājumam jābūt vismaz četras nedēļas gadā.
Latvijā visbiežāk cilvēki dodas atvaļinājumā vasarā, krietni mazāk to dara ziemā un pavisam maz rudenī un pavasarī. Parasti baudīt brīvas dienas gribas siltā, saulainā laikā, garajos, gaišajos vakaros. Ziemā dienas ir īsākas, ātrāk ir tumšs un nemīlīgs un enerģijas atpūsties arī ir mazāk. Jā, to vajag, lai ne tikai strādātu, bet tā nepieciešama arī atpūtai. Līdzīgi daudzi dzīvnieki dodas ziemas miegā, arī cilvēkiem ziemā enerģijas rezervju ir mazāk, bieži vien esam tādi lēnīgāki un vienkārši ātrāk vēlamies doties pie miera. Būtībā ziema būtu tāds ideāls laiks atvaļinājumam – laiski atpūšoties un uzkrājot spēkus jaunam darba cēlienam vai īstenojot aktīvu atpūtu, uzņemot tik nepieciešamo enerģijas devu.
Šobrīd sanāk tāds paradokss – vasarā saulīte, kas ilgi staigā pa debess jumu, siltās dienas, viss apkārt zaļojošais dod lielāku enerģiju, bet domas skrien tik pie atvaļinājuma. Cilvēki vasarā ir smaidīgāki un dzīvespriecīgāki, enerģija kūsāt kūsā. Savukārt ziemā, kad organisms dabiski ir lēnāks, mums bieži vien ir aktīvākais strādāšanas laiks. Gada tumšākais laiks, kas sakrīt ar Ziemassvētku tuvošanos, parasti ir ļoti, ļoti intensīvs, un būtībā cilvēkam tad vajag divtik lielu enerģiju, lai iecerēto paveiktu. Tas mierinājumam tiem, kuri vasarā atvaļinājumā nevar aiziet un ir jāturpina vien strādāt, mēģinot vasaru noķert aiz astes tajos skaistajos, garajos vasaras darba dienu vakaros. Bet tiem, kam atvaļinājums, lai laba atpūta!
Komentāri