Sabiedrībā uzputojies Nacionālās apvienības priekšlikums visām ģimenēm piešķirt tā saukto “helikoptera” naudu – vienreizēju pabalstu, par katru bērnu izmaksājot 500 eiro.
Nešķirot, cik kura ģimene turīga vai trūcīga, bet grūtajā ierobežojumu laikā sniegt finansiālu un reizē morālu atbalstu katram, kas audzina bērnu.
Finanšu ministrs Jānis Reirs pret šādu priekšlikumu izturējās piesardzīgi, uzsverot, ka lietderīgāk būtu nevis dot naudu katram un vienu reizi, bet izvērtēt, kam atbalsts nepieciešams, un to sniegt regulāri.
Protams, no sabiedriskiem (lasi-valsts budžeta) līdzekļiem maksātai palīdzībai jābūt mērķētai, naudu nevar dalīt pa labi un kreisi. Vien jautājums ir cits – kuras ģimene ar skolasbērniem patlaban nav mērķgrupa? Vai tā, kur vecākiem ir darbs un līdz ar to arī ienākumi? Bet vai tādēļ viņi neiznes slodzi, ko prasa skolēna attālinātās mācības? Lai cik labi skola piemērojusies nodarbībām tīmekļa platformās, lai cik radoši pielāgotos skolotāji, pat viņi paši zina (arī viņiem taču ir bērni), ka bez vecāku līdzestības pat pusaudži, pamatskolu audzēkņi, visticamāk, ar visu paši nevar tikt galā. Ja arī zināšanu uzdevumu izpildei pietiek, attālināto mācību laika radītā psiholoģiskā barjera nereti izslēdz arī cītīgo un izpildīgo skolēnu motivāciju. Turklāt pat nepiesaucu sākumklašu skolēnus. Uz vajadzību septiņus astoņus gadus veciem bērniem nosēdēt pie datora vairākas mācību stundas, censties pašam sevi organizēt darbam, kad skolotājs redzams tikai ekrānā, var attiecināt modes vārdiņu – izaicinājums. Turklāt ļoti liels un, domājams, neizpildāms. Un te nu tieši vecāki ir tie, kas to cenšas padarīt par izpildāmu.
Vēl jāpiebilst, ka arī visu ģimeņu sadzīve kļuvusi daudz darbietilpīgāka. Mammas un tēti nu ir pilnas slodzes pavāri, ja grib bērniem sagādāt daudz maz veselīgas maltītes. Trūkst ne tikai skolas pusdienu, arī paēst ārpus mājas nevar. Vēl var pieskaitīt daudzas citas detaļas, piemēram, kā nodrošināt, lai bērns kādu daļa laika pavada ārā, tomēr nesatiekas ar vienaudžiem.
Vai “helikoptera” nauda palīdzēs to risināt? Protams, nē. Taču sarežģītajā situācijā atbalsts vajadzīgs ne tikai ģimenēm, kurām trūkst līdzekļu, morāls atbalsts vajadzīgs visiem, kas audzina bērnus, bet patlaban sabiedrība to nevar iedot citā veidā.
Komentāri