Itin bieži priecājamies par sociālajos tīklos publicētajiem video, kur īpaši pacietīgi cilvēki liek domino kauliņus vienu pie otra noteiktā attālumā, lai pēc tam, pirmo nogāžot, pēc kārtas sagāztos visi. Patiesībā šāds domino efekts vērojams mūsu ikdienā un ikviens process, notikums nekavējoties izraisa veselu notikumu ķēdi.
To itin labi varam attiecināt arī uz šo kovida laiku. Atliek padzīvot nedaudz brīvāk, pasvinēt plašāk, patusēt vairāk, un kauliņi sāk krist – aug vīrusa skarto skaits. Lai gan tas ir ļoti neprognozējami, jo, lūk, vienu dienu ir 13 saslimšanas gadījumi, bet nākamajā – neviena. Jo tie 13 taču kontaktējās ar kādiem, un tie – ar vēl kādiem, notika domino efekts, bet statistikā tas neatspoguļojas. Atliek minēt, vai nu šie cilvēki neaizgāja uz analīzēm, vai arī vīruss tiešām ir neizprotams. Un par to varēsim beigt domāt vien brīdī, kad cilvēkiem būs pieejama vakcīna. Tikmēr jābūt gataviem, ka domino efekts var velties vēl un vēl.
Uz to norādījis arī nu jau tik labi zināmais Jurijs Perevoščikovs, sakot, ka viens “Covid-19” inficētais var izraisīt uzliesmojumu gan iestādes apmeklētāju, gan darbinieku vidū, tādējādi apturot iestādes darbu uz vairākām dienām, kamēr tiek gūta pārliecība par darbinieku veselības stāvokli un tiek dezinficētas telpas.
Lai situāciju uzlabotu, “Apturi Covid” aplikācijas izstrādātāji un Slimību profilakses un kontroles centrs sagatavojuši izdrukājamas norādes, ko pulcēšanās vietu organizatori, piemēram, sabiedriskās ēdināšanas, izklaides vietu un veikalu īpašnieki, kā arī privātu pasākumu rīkotāji, var izvietot savās telpās vai pasākumu norises vietās. Tas izklausās pēc principa – mēs savu darbu esam paveikuši, tālākā atbildība minēto vietu īpašniekiem. Taču maz ticams, ka ar norādēm vien situācija mainīsies un domino kauliņi kādā brīdī nobremzēsies. Vispirms jau tas atkarīgs no katra cilvēka, cik nopietni, atbildīgi viņš attieksies pret prasībām.
Uz cigarešu paciņām sen raksta, ka smēķēt ir kaitīgi veselībai, liek biedinošus attēlus, bet vai tāpēc smēķētāju kļūst mazāk? Līdzīgi ar alkoholu. Interesanti būtu zināt, un te derētu pētījums, cik daudzi nolēmuši to nelietot tikai tāpēc, ka izlasījuši, ka alkohola lietošana ir kaitīga veselībai.
Uz šiem kaitīgajiem ieradumiem, līdzīgi kā citām atkarībām, pilnībā attiecināms domino efekts, un pirmā glāzīte, cigarete vai deva visbiežāk noved pie nākamās un nākamās, un…. Tikai katra paša spēkos ir pārtraukt šo domino efektu, kas var novest pie neprognozējamām sekām.
Visa mūsu dzīve jau ir viens domino efekts. Katra mūsu rīcība, katrs pieņemtais lēmums virza mūsu dzīvi tajā vai citā ritējumā.
Komentāri