Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Līdz ar saulainu laiku beidzas mācības

Jānis Gabrāns
15:50
28.03.2021
3

Pieņemts lēmums 1.-6.klasei mācību gadu līdz Jāņiem tomēr nepagarināt.

Izglītības un zinātnes ministrija informējusi, ka tas balstīts uz pazemināto skolēnu emocionālo labsajūtu. Esot jāņem vērā, ka bērni noguruši no attālinātajām mācībām un pagarinātais mācību gads vēl vairāk pazeminās viņu emocionālo labsajūtu. Nav arī iespējams prognozēt, vai šajā mācību gadā būs iespējams atsākt klātienes mācības.
Pēdējais apgalvojums tiešām vērā ņemams arguments, pagarināt attālinātās mācības tiešām nevajadzētu, bet, ja tomēr ļaus atgriezties skolās? Vai tas tomēr neuzlabotu bērnu emocionālo labsajūtu?

Skolu psiholoģe lze Kricka norāda, ka te nav vienas atbildes: “Ja runājam par ieguvumiem vai zaudējumiem, jāskatās ļoti individuāli. Daļai bērnu attālinātās mācības tiešām ir smags pārdzīvojums, gan viņam pašam, gan vecākiem, bet ir ģimenes, kas pratušas atrast zelta vidusceļu, ļoti sekmīgi organizējot savu dzīvi. Netrūkst bērnu, kuri saka, ka šajā laikā jūtas ļoti labi, jo nav jāiet uz skolu, tādējādi viņi netiek pakļauti stresam, ko rada skola, klases biedri. Bērni ir mājās, drošībā pie vecākiem, sekmīgi mācās.”

Psiholoģe arī norāda, ka daudz noteiks tas, kāds lēmums tiks pieņemts par dzīvi pēc 6.aprīļa, kad beigsies ārkārtējā situācija: “Ja tiek ļauts iet uz skolu, klātienes efekts gandrīz divus mēnešus tiks īstenots. Jāņem arī vērā mūsu kultūrā iesakņojusies tradīcija, ka 31.maijā skola beidzas un visi laimīgi dodas uz laukiem pie vecmāmiņām, vectētiņiem. Zinām, kā bērniem ir ar mācīšanos maijā, kad spīd saule, ir silts. Tas laikam bērnos ieprogrammēts, ka līdz ar saulainu laiku beidzas mācības. Jāņem vērā, ka daļa vecāku, visticamāk, jau saplānojuši dzīvi jūnijā, lai arī šo­brīd nezināmā vairāk nekā zināmā.”

Pēdējā laikā izglītībā tiek īstenota sistēma, ka novados, kur epidemioloģiskā situācija ļauj, mācības var notikt. Tagad vēl jauninājums – iespēja rīkot nodarbības svaigā gaisā. Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska intervijā Latvijas Radio vakar gan sacīja, ka ne visas skolas izmanto šo piedāvājumu. Tostarp skolas Cēsīs un Valmierā. Viņai neesot zināms, kas kalpojis par iemeslu, lai neizvēlētos šādu variantu, tas šodien tikšot pārrunāts ar mācību iestādēm, lai saprastu un, iespējams, piedāvātu citus variantus veiksmīgai nodarbību novadīšanai svaigā gaisā.

“Tomēr pieļauju, ka pamatā vienīgais arguments varētu būt loģistikas problēmas, jo minētajos novados ir diezgan lielā areālā dzīvojošie bērni,” sacīja I. Šuplinska, piebilstot, ka skolas, kas izvēlējušās āra nodarbības, meklē radošus risinājumus, jo āra nodarbībām pievienotā vērtība ir bērnu satikšanās, psihoemocionālā labsajūta, izkustēšanās un līdzsvara atgūšana.

Interesanti, ka ministrei neienāk prātā, ka tas var būt saistīts ar kādiem citiem apsvērumiem. Vai skolām ir iespējas sarīkot šādās āra nodarbības, jo īpaši ņemot vērā, ka laiks nav pārāk silts? Bet galvenais, vai valstī jau nav piemēru, kad pēc dažām dienām epidemioloģiskā situācija novadā pasliktinās un atkal jāatgriežas mājās. Tāpēc pašvaldības un skolas izvēlas neriskēt. Arī I. Kricka norāda, ka šāda raustīšanās nāk tikai par sliktu: “Tas rada stresu visiem. Vecākiem, kuri domā, ka beidzot varēs pilnvērtīgi pastrādāt, arī bērniem, kuriem mainās ikdiena, jo lielākā daļa pieradusi pie attālinātā darba, mācībām, ģimenēs izstrādāta sistēma, kā funkcionēt. Arī skolotājiem, kuriem jāspēj pārslēgties no viena procesa uz otru, un pāri visam ir neziņa, kā būs rīt, pēc divām dienām.”

Iespējams, daļa vecāku tomēr būtu priecīgi par mācību gada pagarināšanu, ja tas notiek klātienē, tā būtu zināma atelpa, jo arī viņi, īpaši mazāko klašu audzēkņu vecāki noguruši no attālinātajām mācībām.

“Lēmums nepagarināt mācību gadu, manuprāt, tomēr ir pareizs, jo tās divas nedēļas, lai arī klātienē, neko daudz nedos,” saka I. Kricka. “Pilsētā dzīvojošajiem vēl būtu viegli, bet tiem, kuri ved bērnus no attālākiem pagastiem, rastos papildu grūtības. Piekrītu, ka daļai bērnu, pusaudžu ļoti vajadzīga socializēšanās, te kā labu alternatīvu saredzu skolu vai citu iestāžu rīkotās dienas nometnes, kur bērni darbotos pa klašu, vecuma grupām, interešu kopām. Bērni kaut uz dažām stundām varētu nākt, lai būtu kopā, socializētos, atgūtu emocionālo labsajūtu.

Skaidrs, ka ilgais attālinātais mācību gads ilgtermiņā uz pusaudžiem atstās sekas. Ieguvēji tie, kuri iet uz kādiem treniņiem, kas var notikt ārā, ir treneri, vienaudži, svaigs gaiss. Svarīgs arī vecāku faktors, vai viņi gatavi kopā ar bērnu nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm svaigā gaisā.”

Pēc attālinātā mācību gada tie, kuriem nav lauku, kur aizbraukt, diemžēl turpinās mājsēdi, atkal pavadot laiku pie viedierīcēm. Psiholoģe uzsver, ka arī te daudz atkarīgs no vecākiem, kā viņi palīdzēs organizēt bērna dienu, lai atrautu no virtuālās vides.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi