Svētdiena, 5. maijs
Vārda dienas: Ģirts, Ģederts

Atkal dedzināsim grāmatas?

Jānis Gabrāns
13:51
04.04.2021
4

Viens no pēdējā laika aktuālajiem terminiem ir politkorektums, un tas īpašu ievērību ieguva pēc Alvja Hermaņa publikācijas feisbukā, kur viņš nāca klajā ar septiņiem ētiskās uzvedības noteikumiem Jaunā Rīgas teātra aktieriem un skatītājiem.

Pirmie divi punkti vēsta: “Mūsu teātrī ir atļauta runas brīvība bez jebkādiem ierobežojumiem. Mūsu teātris un politkorektums nav savienojami.”

Savu ierakstu režisors noslēdza ar vārdiem “Lai Dievs jums stāv klāt”, un izrādījās, ka tajos ir liela daļa patiesības. Vērojot, kā polikorektums attīstās pasaulē, tiešām jāsaka – lai Dievs stāv mums klāt!

Pēc minētās publikācijas soctīklos sacēlās pamatīga vētra, kas vēl vairāk uzvirmoja, kad A. Hermanis nāca klajā ar detalizētu šo noteikumu skaidrojumu. Fa­cebook šo ierakstu izdzēsa, kvalificējot to kā “naida runu”. Mi­nētajā skaidrojumā režisors arī norāda: “Izrādās, ka vārda brīvība apdraud demokrātiju. Aicinājums uz vārda brīvību tagad esot aicinājums uz naidu.”

Publiskajā telpā tika runāts par minētā sociāla medija rīcību, dzēšot ierakstus, ko tas uzskata par “naida runu”, un bieži vien dzēšanu veic roboti, mākslīgais intelekts pēc noteiktiem algoritmiem, fiksējot vien nevēlamo vārdu.

Te varētu teikt gluži kā Her­manis – esam atbraukuši! Es pietiekami daudz laika esmu nodzīvojis iekārtā, kurā arī bija aizliegtie vārdi, kurus nedrīkstēja skaļi paust. Sarkanbaltsarkans, Kārlis Ulmanis, brīva Latvija un tamlīdzīgi. Tad nāca brīvība, varējām runāt visu, tagad izrādās, ka vēsture iet pa spirāli un atkal mūsu ikdienā ienāk aizliegtie vārdi, tēmas, ko cenšas izslēgt no mūsu leksikas. Pie tam, neņemot vērā kontekstu – šodienas vai vēsturisko -, kādā tas teikts. Neņemot vērā, ka katram tomēr ir tiesības uz savu viedokli.

Valsts prezidents Egils Levits, lūgts komentēt viedokļu dzēšanu, skaidri norādīja: “Ja kāds cilvēks izsaka viedokli, informāciju, kas saskaņā ar mūsu likumdošanu, ar Satversmes 100.pantu ir pieļaujama, to dzēšana nav pieņemama.”

Taču maz ticams, vai Face­book dibinātājs Marks Cukebergs ieklausīsies mūsu prezidenta teiktajā, jo virtuālajā pasaulē visu nosaka algoritmi, mākslīgais intelekts, kas fiksē kādu “nepareizo” vārdu un to izdzēš.

Un tas jau nav tikai šajā soci­ālajā vietnē, atliek kaut kur publiski izteikt savas domas, kas nesakrīt ar kādas minoritātes viedokli, cilvēkam uzreiz tiek piedēvēti apzīmējumi “rusofobs”, “homofobs” vai kāds cits fobs.

Lai gan veidojas interesanta situācija – nevari paust negatīvo nostāju, bet viņi savu pārliecību var popularizēt pilnām mutēm. Man šī dzīves uztvere ir jāpieņem, bet viņi manējo nepieņems. Vai tā nav cenzūra? Šķiet, ka braucam kaut kādā ačgārnā pasaulē, kur, kā rakstīja Orvels, visi ir vienādi, bet daži ir vienādāki.

Kas notiks ar grāmatām, kurās ir šie aizliegtie vārdi? Ja ierakstus tīmeklī var izdzēst, ko ar grāmatām? Ar Blaumani un viņa aprakstītajām žīdu būšanām, ar “Krust­tēva Toma būdu” un citām savulaik izdotajām, kur vai katrā lapā bija vārds “nēģeris”. Te atkal stāsts par vēsturisko kontekstu, ja angļu valodā tas ir ar negatīvu nokrāsu, mūsu literatūrā, sarunvalodā tas bija tikai un vienīgi cilvēka ar tumšu ādas krāsu apzīmējums. Bet to jau neviens algoritms vai mākslīgais intelekts, lai kādas īpašības tam piedēvē, nespēj saprast.

Agatas Kristi daiļrades cienītājiem labi zināms mistiskais detektīvs “Desmit mazi nēģerēni”, kas pasaulē sen vairs tā nesaucas. Ejot caur vairākiem tiesas procesiem, autorei tomēr nācās atteikties no šī nosaukuma, brīžiem tas tika saukts par “Desmit maziem indiāņiem”, bet beigās pārvērties par “Un tad vairs nebija neviena”.

Tad kas notiks ar grāmatām, kurās šie “nepareizie” vārdi minēti? Dedzināsim? Cik atceros, fašistiskā Vācija rīkoja grāmatu dedzināšanu, PSRS tika aizliegtas nepareizās grāmatas. Vai uz to ejam atkal? Nesen vēlreiz izlasīju Reja Bredberija grāmatu “451 grāds pēc Fārenheita” un biju pārsteigts, cik ļoti autors pirms aptuveni 70 gadiem paredzēja

šodienu, kad pāri visam ir bezsatura izklaides televīzija, bet jebkura grāmata skaitās kaitīga, tāpēc tās visas tiek dedzinātas. Pat nešķirojot.

Tā turpinoties, drīz tiks liegts publiski lietot vārdus – sieviete, vīrietis, māte un tēvs -, jo tas taču var kādu aizvainot. Un atkal dedzināsim grāmatas, kur šie vārdi pieminēti, jo visu taču izlabot, izrediģēt nevarēs. Iznīcināsim arī gleznas, skulptūras, aizliegsim dziesmas. Tad, protams, aizliegsim vārdu “Dievs”, jo tas taču var aizvainot neticīgos, un atkal metīsimies dedzināt.

Kaut kur pamanīju ziņu, ka kādā, šķiet, Spānijas muzejā neizmantos romiešu ciparus, jo tie, lūk, diskriminējot tos, kuri tos nesaprot. Laikam jau tāda opcija kā mācīšanās, kaut kā jauna apgūšana tiek noņemta no mūsu dienas kārtības, labāk piemērosimies tiem, kuri nesaprot. Tā jau varam aiziet līdz tam, ka neko arī nerakstīsim, jo tas diskriminēs tos, kuri neprot lasīt. UNESCO pērn ziņoja, ka visā pasaulē aptuveni 776 miljoniem pieaugušo joprojām nav pat minimālas lasīt un rakstītprasmes. Tas nozīmē, ka faktiski viens no pieciem pieaugušajiem ir analfabēts.

Kopumā pasaulē diemžēl arvien vairāk ir tā, ka prasības tiek pielāgotas mazākumam un vairākums pakļaujas. Tas tiek audzināts no bērnības, lūk, kāds bērns netiek līdzi citiem mācībās, tad nu visi pārējie gaida, kamēr viņš tiks līdzi. Vai tas veicina attīstību? Nekādā ziņā, drīzāk degradāciju, jo tie, kuri grib censties, izsisties, tiek mākslīgi bremzēti, tā teikt, nav ko izlēkt. Ej kopīgā plūsmā, bez sava viedokļa, bez nepareizajiem vārdiem.

Patiesībā jau par sevi nesa­traucos, bet man bail iedomāties savu bērnu un mazbērnu dzīvi. Kādā pasaulē viņiem nāksies dzīvot?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
35

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Dzīve ar suni

13:00
30.04.2024
40

Pieņemt ģimenē suni ir atbildīgs lēmums, tam nav jātop emociju virpulī, bet gan ar prātu, apdomātu attieksmi. Vispirms ir jāapsver daudzi faktori, piemēram, vai ir pietiekami daudz finanšu resursu, lai nodrošinātu dzīvnieka veselību un labklājību.    Manam četrkājainajam mīlulim nesen radās veselības problēmas, un katrs ārstēšanās solis prasa diezgan lielus izdevumus. Svarīgi saprast, ka suns […]

Katram savu melu detektoru

16:44
29.04.2024
36

Attīstoties tehnoloģijām un straujiem soļiem ienākot mākslīgajam intelektam, ikdiena kļuvusi gluži neparedzama. Un, manuprāt, nedrošāka, jo nu jau vairs nevar zināt, kad saskaramies ar patiesu un reālu cilvēku, balsi vai rakstītu ziņu, kad ar kaut ko tikai īstenību atdarinošu. Un neviens jau šodien nevar pateikt, cik tālu tas aizies, attīstīsies, kas mūs vēl sagaida. Vien […]

Ne tikai šīfera jumts var aizbraukt

16:42
28.04.2024
41

Aktuālu jautājumu, problēmu ikdienā netrūkst. Ik pa laikam kāda no piesārņotās ūdenstilpes izpeld krastā, jo kāds atceras vai kādam pienācis brīdis, kad jāatgādina. Gluži vienkārši – ziniet, par to jādomā un jārīkojas. Nupat plašsaziņas līdzekļi mudina ikvienu pievērst uzmanību    azbestu saturošiem materiāliem. Vienkārši sakot – šīferim. Par to, ka šis jumta segums ir kaitīgs, […]

Notikumu vērtējums un propaganda

16:39
27.04.2024
30

Karš Ukrainā uztveri un notikumu vērtējumus padarījis melnbaltus. Un attieksme pret karu tiešām nav iespējama neitrāla vai atbalstoša, tas ir kļuvis par lakmusa papīriņu mūsu cilvēciskumam, labā unļaunā izpratnei. Piemēram, ir zināms, ka notiesātie noziedznieki Krievijā var saņemt apžēlošanu un neatgriezties ieslodzījuma vietā, ja piesakās karot. Protams, ja vien frontē paliek dzīvi. Nupat šāda iespēja […]

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
36

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
27
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
39
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
27
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
64
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
53
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi