Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Latvijas jaunieši pārliecinātāki par savu lomu nākotnes iespējās

Līga Salnite
16:23
24.04.2021
12

Latvijas pusaudži vairāk tic savām iespējām un pašu personības lomai turpmākajā izaugsmē. Starp teju 80 valstīm mēs ar savu jauniešu redzējumu esam iekļuvuši optimistiskākajā sešiniekā.

Ar šādu visnotaļ negaidītu atziņu pārsteigusi Starptau­tiskās skolēnu novērtēšanas programmas (Programme for Inter­na­tional Student Assessment, PISA) jaunākais ziņojums.
Vērienīgā pētījuma, ko ik pēc trim gadiem sadarbības valstīs īsteno Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (Organisa­tion for Economic Co-operation and Development, OECD), mērķis ir salīdzināt piecpadsmitgadīgo pusaudžu lasītprasmi, matemātikas un dabaszinātņu izpratni, kā arī šī vecuma jauniešu spējas risināt reālās dzīves sarežģījumus. Lai gan pēdējais pētījums ir noticis šķietami sen – 2018.gadā, tā autori arvien jaunus secinājumus publisko joprojām.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), vēstot par PISA jaunāko ziņojumu, uzsver – starp 79 pētījuma dalībvalstīm mūsu piecpadsmitgadniekiem krietni vairāk piemīt uzskats, ka “viņi var attīstīt savas spējas un veicināt savu izaugsmi”. Latvijā 72,6% pusaudžu atzīst, ka viņu spējas un apstākļi nav fiksēti un tos var mainīt. Vēl augstāks šis rādītājs ir tikai piecās valstīs – Igaunijā (77%), Dānijā (75%), Vācijā (74%), Islandē (72,7%) un Īrijā (72,7%). Vidējais pozitīvās pārliecības radītājs OECD dalībvalstu lokā bijis 62,6%. Vēl kāda interesanta nianse – kopumā 32 pētījuma dalībvalstīs (arī Latvijā) zēnu un meiteņu uzskatos par savām iespējām nav būtisku atšķirību.

Ziņojumā secināts, ka skolēni, kuriem ir lielāka ticība savām spējām un paļaušanās uz tām, izjūt lielāku piederību savai skolai, labi tajā jūtas un kopumā ir apmierinātāki ar dzīvi. Skolēni ar izaugsmes domāšanu izvirza augstākus mācību mērķus, ir vairāk motivēti mācīties un mazāk saskaras ar bailēm no neveiksmēm. Turklāt viņi guvuši augstākus rezultātus PISA 2018 testos lasīšanā, matemātikā un dabaszinātnēs.

Pētījuma autori arī norādījuši, ka skolēnu izaugsmes domāšanu veicina pedagogu atbalsts, mācību metožu pielāgošana, kā arī atgriezeniskās saites nodrošināšana par skolēna stiprajām pusēm. Tātad – akcentēta tieši pedagogu loma, radot izaugsmes domāšanai rosinošu vidi.

Kas vēl varētu būt par pamatu šai pozitīvajai tendencei Latvijas skolēnu vidū, par to “Druva” jautāja divām mūspuses pedagoģēm. Lai gan neviena nebija ar šādu jautājumu iepriekš saskārusies, viņas atklāja savus minējumus, kas, visticamāk, patlaban stiprina jauniešu ticību sev.

Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) direktores vietniece audzināšanas jomā Vineta Stīpniece nešaubās, ka lielākoties skolēna mērķtiecīgā virzība un līdzdalība savas nākotnes kaldināšanā ir ģimenes ieguldījums – vai nu tradīcijas, vai spēja saskatīt bērna talantus un tos ievirzīt auglīgā gultnē. Taču V.Stīpniece ir pārliecināta, ka jauniešu cerības un izpratni vairo pieejamais informācijas apjoms, ko katra izglītības iestāde par sevi cenšas sniegt skolēnam. Arī finansiālais jautājums mācībām un prasmju attīstīšanai vismaz nacionālā līmenī, visticamāk, nav tik sāpīgs. Latvijā ir visnotaļ plašas valsts apmaksātās izglītības iespējas, tostarp arī budžeta vietas starptautiski atzītajās augstskolās. Tāpat attālums līdz kvalitatīvai augstākajai izglītībai nav liels. Piemēram, tepat Cēsīs vien ir trīs augstskolu filiāles, tehnikums, Vidzemes Augstskola Valmierā gandrīz blakus un pat Rīga ar vēl plašākām iespējām nav aiz trejdeviņām jūrām. Arī kopmītņu jautājums nav sarežģījums, daudzām augstskolām ir lielas dienesta viesnīcas un “ne par lielām naudām”, kas jaunieša vecākiem jeb ģimenes budžetam nav mazsvarīgi. Vēl CVĢ direktores vietniece, kura regulāri organizē ģimnāzistiem sarunas ar dažādu profesiju pārstāvjiem, atgādina – jau ilgāku laiku arī mūspusē ir plaši izvērsta karjeras izglītības programma. Tā nenoliedzami “tieši uzrunā skolēnu ne tikai ar informāciju, bet arī dzīvu pieredzi”. Tāpat savs nopelns jaunās paaudzes pārliecinātības sekmēšanā ir Ēnu dienai un brīvprātīgā darba kustībai Latvijā.

Savukārt Raunas vidusskolas direktora vietniece audzināšanas darbā Justīne Buliņa pieļauj, ka tie varētu būt jau pirmie augļi pēdējā desmitgadē intensificētajam un jau sistēmiskajam darbam ar jaunatni – daudzo jauniešu centru nostiprināšanās, Eiropas fondu finansētie un uz jauniešiem vērstie projekti. “Jauniešu centri – tās ir tās tipiskās vietas, kur iesakņojas izjūta “nāc un dari!”,” atzīmē šīs skolas pārstāve, vienlaikus pau­žot pārliecību, ka labākos rezultātus vēl tikai redzēsim pēc kādiem desmit gadiem. Kā pretrunīgu, taču, iespējams, arīdzan Latvijas kontekstā trāpīgu minējumu J.Buliņa teic – ticība savam darbam varētu būt saistīta ar vēl no iepriekšējām paaudzēm mantotu disciplīnas izjūtu tās labākajā gaismā. Daļēji pārdisciplinētība un pārprasta darba tikuma vērtība ir aspekti, ar ko savā darbā pedagogi un jauniešu speciālisti patlaban cenšas cīnīties, lai mācītu sev dot vairāk brīvību. Taču J.Buliņa arī atzīmē – ja vecāku un vecvecāku piemērs nav uzspiests, tas var stiprināt jaunajā cilvēkā pārliecību par sava ieguldījuma lomu paša nākotnes iespēju veidošanā.

Izaugsmes domāšana šī pētījuma kontekstā ir “pārliecība, ka indivīda spējas un inteliģenci laika gaitā iespējams attīstīt”. Turpretī cilvēki ar fiksētu domāšanu talantus un inteliģenci uztver kā nemaināmu un iedzimtu.

Šādu apjomīgu pētījumu OECD rīko ik pēc trim gadiem, taču patlaban organizācijas mājaslapā lasāms, ka nolemts šī gada datu atlasi atlikt uz 2022.gadu un sākotnēji iecerēto 2024.gada pētījumu arī nobīdīt par gadu. Šāds lēmums pamatots ar vēlmi pētījumā izgaismot tieši pandēmijas un tās tūlītējo seku, kā arī vēlākā periodā radušās izmaiņas skolēnu prasmēs un attieksmē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
16

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
34
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
36

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
30

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi