Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Piesātinātais 1.maijs

Jānis Gabrāns
18:09
04.05.2021
9

Tā nu sagadījies, ka maija pirmā diena vēsturiski ir ļoti piepildīta. Kalendārā rakstīts – Darba svētki, Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas diena, un vēl jāatceras, ka 2004.gada 1.maijā Latvija tika uzņemta Eiropas Savienībā.

Senākie svētki ir Darba svētki, to vēsture sākās 1888. gada 1. maijā Amerikā, kad tur pasludināja, ka strādnieku darba laiks nevar būt ilgāks par astoņām stundām. Starptautiski diena zināma kā darbinieku solidaritātes diena, kurā vairāk tiek pievērsta uzmanība, piemēram, nodarbinātības problēmām un darba tiesībām.

Te vērts pieminēt, ka Darba likums, kas stājās spēkā 2002.gada 1.jūnijā, ir visu laiku skatītākais tiesību akts vietnē likumi.lv.

Ja domājam par darba ņēmēja tiesībām, vispirms nāk prātā arodbiedrības, kas cīnās par tām. Pēdējā laikā vairāk dzirdam par izglītības darbinieku arodbiedrību LIZDA, kam, kā apliecina Cēsu starpnovadu arodorganizācijas priekšsēdētāja Ausma Klētniece, pandēmijas laikā tiešām darba kļuvis vairāk: “Visu laiku notiek cīņa par skolotāju apmaksātajām stundām, pārstrādātajām stundām, par konsultāciju laikiem – apmaksāt tos vai ne, un daudz citu jautājumu. Neskaidrības rodas arī ar saraustīto darba formu – attālināti vai klātienē -, kas dažkārt mainās pa nedēļām. Par to vajadzētu domāt Izglītības un zinātnes ministrijai, taču pašlaik šīs problēmas ir uz arodbiedrības pleciem, jo tieši pie tās pirmām kārtām vēršas pedagogi. Visos līmeņos notiek sarunas par nevienlīdzības novēršanu attiecībā uz pirmsskolas izglītību, jo šo iestāžu pedagogu algas daudz mazākas nekā skolās. Ja valdība neradīs nekādu atbalstu, būsim gatavi sākt streika procedūru, jo jau gadiem tiek solīts, ka arī šo līmeni pārņems valsts, bet tas joprojām ir uz pašvaldību pleciem.”

A. Klētniece atzīst, ka valdībai esot zināma bijība pret arodbiedrību, pedagogiem, jo viņu skaits liels. Lai arī varētu likties, ka pedagogi šajā ziņā vienoti, Cēsu starpnovadu arodorganizācijā iestājušies tikai 53 procenti no kopējā pedagogu skaita, pārējie cer, ka arodbiedrība labumus izcīnīs arī viņiem. A. Klētniece gan norāda uz Polijas pieredzi, kur panākts, ka arodbiedrības izcīnītais pienākas tikai arodbiedrības biedriem.

1.maijs Latvijas valstij īpaši nozīmīgs arī tāpēc, ka šajā datumā pirms 101 gada tika sasaukta Latvijas Republikas Satversmes sapulce, kas izstrādāja un 1922. gadā pieņēma valsts pamatlikumu – Satversmi, kura nosaka katra valsts iedzīvotāja demokrātiskās tiesības – tiesības uz izglītību, veselības aprūpi, darbu.

Valsts prezidents Egils Levits pērn šajā dienā norādīja, ka Satversmes sapulce piepildīja latviešu politisko un sabiedrisko darbinieku sapni: “Viņu plānos par Latvijas nākotni allaž klātesoša bija Satversmes sapulces ideja, ka visi Latvijas pilsoņi paši varētu ievēlēt savus priekšstāvjus valsts nākotnes izlemšanai. Satversmes sapulces vēlēšanas apliecināja, ka valsts sagatavošanas darbs ir izdevies un Latvija ir tapusi uz visiem laikiem kā latviešu valstsgribā sakņota stipra valsts. Satversmes sapulce noteica, ka Latvija būs patstāvīga un neatkarīga republika ar demokrātisku valsts iekārtu, kurā suverēnā vara pieder Latvijas tautai. Latvijas valsts ir visu tās pilsoņu kopējā lieta, kopējā atbildība un kopējā līdzdalība. Tā to redzēja Satversmes sapulce pirms gadsimta, un tā mēs to redzam arī šodien.”

Pilsoņu kopējā lieta bija arī atbalsts valsts dalībai starptautiskajās organizācijās NATO un Eiropas Savienībā, kas rezultējās 2004.gadā. Jau 17 gadus esam vienotā Eiropas saimē, kur tiecāmies būt jau Atmodas laikā, tomēr ikdienas sarunās ik pa laikam izskan, ka no tā ir tikai sliktais, un Saeimas vēlēšanās allaž ir kāda partija, kas programmā ieraksta vēlmi pārskatīt dalību ES.

Tā laikam ir, ka, labi dzīvojot, šķiet, mēs arī paši to varētu. Pretinieki saka, ka, lūk, mums jāmaksā nauda ES budžetā, nepasakot, ka par katru iemaksāto eiro Latvija atgūst vidēji četrus eiro. Esam piemirsuši rindas uz robežām, muitas, jo par ikdienu kļuvusi brīva personu, preču un pakalpojumu kustība. Ieguvumu uzskaitījumu varētu turpināt, protams, tas uzliek pienākumus, zināmus ierobežojumus, bet, saliekot visu svaru kausos, ieguvumu noteikti ir vairāk.

Šobrīd uzsākas konceptuāla diskusija par ES nākotni, “Konference par Eiropas nākotni” ar mērķi atklāt plašu sabiedrisku apspriešanu un dot Eiropas Savienības pilsoņiem iespēju veidot vīziju par to, kā Eiropa izskatīsies nākotnē – pēc 10 un 20 gadiem.

Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde norāda, ka nav iespējams runāt par Eiropas Savienības nākotni bez tiem, kas tajā dzīvos – mūsdienu jaunatnes: “Pašreizējā Eiropas nākotnes konferences organizēšana nepietiekamu uzmanību pievērš jauniešu iesaistei. Ir svarīgi paaugstināt jauniešu informētību par Eiropas Savienības aktualitātēm, kā arī reāli iesaistīt jauniešus kā galveno ieinteresēto personu turpmākās Eiropas darba kārtības noteikšanā konferences par Eiropas nākotni ietvaros.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi