Ceturtdiena, 4. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Vaļīgā piesardzība

Sarmīte Feldmane
11:07
14.10.2020
6

Nav jāpaiet ilgam laikam, lai teiktu toreiz un tagad. Kā bija 13.martā, kad tikko bija sākusies ārkārtējā situācija, un kā ir 13. oktobrī, kad vairāk nekā simts inficēšanās gadījumi ar koronavīrusu dienā nav pārsteigums, bet Latvija aizvien ir viena no drošākajām valstīm Eiropā. Toreiz cilvēkos bija apmulsums, arī piesardzība, bailes un, protams, neizpratne. Tagad daudziem zudusi piesardzība, sak, kas mums ko uztraukties, ja pasaulē viss ir daudz trakāk. Premjers un veselības ministre, tāpat arī valsts infektologs vairs trīsreiz dienā kā lūgšanu neskaita– ieturam divu metru distanci, mazgājam rokas. Par mājām, neiešanu sabiedrībā neviens negrib dzirdēt un arī runāt.

Kas tā mainījies pa šiem sešiem mēnešiem, ka veikalos šķiet pat dīvaini, ja kāds nespiežas virsū. Kad no iepriekšējā pircēja nostājaties ieteicamajā attālumā, kāds noteikti uzgrūdīsies un pajautās – stāvat rindā vai ne -, vai pārmetīs, ka nav ko veidot tik garu rindu. Ja bail, iet uz veikalu nevajag, viss vienkārši. Bet no kāda viena bailēm, piesardzības, ieteikto ierobežojumu ievērošanas izplatības ātrums nemainīsies. “Covid – 19” ir izmanīgs, tas prot gan kaut, gan būt noslēpumains. Tikko kāds kļūst pārdrošs, vīruss to ieaijā savā ļaunajā laukā.

Sabiedrībā cilvēki dažādi. Jauni, veci, tādi, kas nekam netic, un tādi, kas tic visam, izņemot faktus, un ir vēl tādi, kuriem svarīgi, kurš to teicis… Un, kad visi šie viedokļi uzmācīgi dreifē internetā, tas, kurš grib uzzināt ko tādu, kas ir zinātniski pierādīts, var vien apmaldīties, jo katras teorijas atklājējs ir kāds institūts, pētnieks vai zinātnieks. Un ja nu tiešām “Covid – 19” ir pasaules vareno sazvērestība? Varbūt tomēr citplanētiešu sūtījums mūs iznīcināt? Vai varbūt sagandētā zeme grib kaut nelielu nastu no sevis nokratīt? Un tā variantu bez gala un saprašanas. Laikam jau tieši tāpēc cilvēkam ir dota spēja domāt, uztvert informāciju, veidot prātā kopsakarības un analizēt.Kā šī prasme tiek izmantota, to zina tikai katrs pats.

Katrs vispirms domājam par sevi, savu labsajūtu, ērtībām, tad par saviem tuvākajiem, tad nedaudz tālākiem radiem utt. Tā jocīgi sanāk, ja jau cilvēks vispirms domā par sevi, tad kāpēc viņš likteni izaicina tieši pret sevi? No pasakām taču zinām, ka lielībnieki parasti dabū mācību. Ja nu tā notiks arī ar tiem, kuri paši nezina, kāpēc netic, ka “Covid – 19” ir bīstams, un ignorē to, ko iedzīvotājiem iesaka speciālisti.

Tas laiks, kad bijām gatavi ierobežojumiem, esot pagājis. Lai tā būtu! Bet vai tāpēc jāpagūst tas, kas tika liegts pavasarī. Un vēl ar pārpilnu dūšu! Pulcēšanās, tusiņi, koncerti, izrādes – no novada uz novadu brauc mākslinieki un skatītāji. Skolas bērnus vecāki katru sarakstījuši septiņos pulciņos, un atvases skrien no viena uz otru, tad nākamo. Ikreiz satiek citus vienaudžus. Kā vīrusam patīk šie skrējēji! Kā viņš tos slavē. Un dzirdam- tāda vīrusa jau nemaz nav, tas ir izdomājums! Kaut nu šo viedokli nemainītu kāda tuva cilvēka nāve vai smaga slimība. Diezin vai tad varēs runāt par izdomājumu.

Katrs var ticēt, kam grib, rīkoties, kā uzskata par pareizu. Bet līdz brīdim, kad viņa rīcība ietekmē citus. Kāpēc pircējam, kurš veikalā mierīgi stāv atstatus, kādam ir tiesība grūsties virsū? Vai tāpēc, ka viņš domā, ka vīrusa nav?

Var jau teikt, ja baidies, lien savā alā. Bet vai vīrusam pretī nav jāstājas visiem kopā – drošsiržiem un bailīgajiem, nekam neticīgajiem un sazvērestību faniem? Var jau būt, ka viena no vīrusa iedarbībām ir spēja radīt cilvēka organismā vielas, kuras veido ačgārnu izpratni par to, no kā jāuzmanās, kurā vērts ieklausīties.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
23
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi