Jau iepriekš, vēl tikai izskanot iecerei mainīt līdz šim visnotaļ komplicēto ģimenes valsts pabalsta aprēķinu, jaunā ideja rosināja kārtējās viedokļu sadursmes.
Nenoliedzami, pabalstu tēma, jo īpaši saistībā ar bērnu aprūpi ģimenēs, jau izsenis pārvērtusies par teju neizsmeļamu strīdus avotu. Vienmēr būs kāds, kam nepietiks, un vienmēr būs kāds, kam liksies, ka tas par daudz tām par sirreālu mītu pārvērstajām ģimenēm, kuras neko nedarot, kā vien “dzīvojot uz pabalstiem”. Taču maija sākumā līdz ar parlamentāriešu galīgo balsojumu, kas paredz aprēķina jaunā algoritma ieviešanu no 2022.gada, pamanāmāki kļuva tie piemēri, kur līdz šim saņemtais ģimenes valsts pabalsts nevis palielināsies, bet pat samazināsies. Kāda tad īsti ir jaunā pabalsta formula, un kuri paliks zaudētājos?
Atgādināsim, ka ģimenes valsts pabalsts ir pabalsts, ko viens no vecākiem saņem no bērna viena gada vecuma līdz pat 20 gadu sasniegšanas slieksnim, ja vien pēc 15.dzimšanas dienas atvase turpina mācības kādā izglītības iestādē. Patlaban ģimenes valsts pabalsts par pirmdzimto ģimenē ir 11,38 eiro, par otro atvasi – 22,76 eiro, par trešo bērnu – 34,14 eiro, bet par ceturto un katru nākamo mantinieku – 50,07 eiro. Kā arī nedrīkst aizmirst vēl par 2017.gada nogalē papildus ieviestajām piemaksām pie šī pabalsta. Saskaņā ar tā gada decembrī veiktajiem grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Nr.1517 (Noteikumi par ģimenes valsts pabalstu un piemaksām pie ģimenes valsts pabalsta) no 2018.gada 1.marta visām ģimenēm, kurās aug vismaz divi bērni, sāka pierēķināt papildu bonusu pie jau esošā ģimenes valsts pabalsta. Par diviem bērniem tiek pieskaitīti papildu 10 eiro, par trim bērniem – 66 eiro mēnesī, bet par katru nākamo bērnu piemaksas apmērs ir par 50 eiro lielāks, nekā tas noteikts par iepriekšējo skaitu. (Par četriem bērniem – 116 eiro, pieciem – 166 eiro utt.)
Tā kā pabalsta pamata apmērs attiecībā uz katru atvasi ir atkarīgs no tā, kurš pēc kārtas šis bērns ģimenē ir un arī piemaksas apmērs ir tiešā veidā saistīts ar to, cik bērnu tajā brīdī ģimenē ir jaunāki par 20 gadiem, tad visas saņemtās summas variācijas ir teju neiespējami uzskaitīt. Taču īsiem vārdiem – vēl līdzšinējā sistēma paredz priekšroku daudzbērnu vecākiem arī tad, kad vecākie bērni jau izlidojuši no ligzdas. Proti, vecāks, kura divi vecākie bērni jau pārkāpuši minēto vecuma slieksni, 20 gadus, pabalstā par vēl nepilngadīgo trešo bērnu saņem tomēr nedaudz lielāku summu (34,14 eiro) nekā vienīgā bērna tēvs vai māte (11,38 eiro).
Nupat Saeima ir lēmusi par Labklājības ministrijas (LM) virzītajām izmaiņām Valsts sociālo pabalstu likumā, kas plaši pieteiktas kā ģimenes valsts pabalsta palielināšana no 2022.gada. Šķiet, vērtējot grozījumus attiecībā uz lielāko skaitu Latvijas ģimeņu, melots gan nav. Nudien, pabalsta aprēķins ne tikai stipri vienkāršots un kļuvis saprotamāks īsā acu uzmetienā, bet daudzām, jo īpaši daudzbērnu ģimenēm, kurās visi bērni ir nepilngadīgi, radīs kaut nelielu pieaugumu ģimenes budžetā. Tātad no nākamā gada janvāra svarīgais atskaites punkts būs “apgādājamo” bērnu tieši kopējais skaits, ne viņu kārtas numurs dzimtā. Līdz ar to par vienu bērnu līdz 20 gadu vecumam vecāks saņems 25 eiro, par diviem bērniem – 100 eiro jeb 50 eiro par katru, savukārt par trīs bērniem līdz 20 gadu vecumam – 225 eiro jeb 75 eiro par katru. Vēl lielākām ģimenēm pabalsts paredzēts 100 eiro apmērā par katru bērnu līdz 20 gadu vecumam. Piemēram, ja divu bērnu vecāks līdz šim saņem pabalstu nedaudz lielāku kā 44 eiro, tad no janvāra tam jābūt 100 eiro. Vēl lielāks šis pieaugums izrādīsies trīs un vairāk bērnu (līdz 20 gadu vecumam un faktiski aprūpētu) ģimenēs. Ziņu aģentūra LETA 6.maijā vēstīja, ka pēc LM aplēsēm šīs izmaiņas prasīs papildu finansējumu 2022.gadā un turpmāk ik gadu 81,4 miljonu eiro apmērā.
Tomēr tīmeklī līdz ar tautas kalpu balsojumu izskanējuši ne mazums sarkastisku un pat izteikti dusmīgu komentāru. Ironisko komentāru iemesls ir samērā nelielais pabalsta pieaugums ģimenēm, kurās tiek audzināts viens bērns – no 11,38 uz 25 eiro -, vai pat vēl niecīgāks pieaugums rodas tajos gadījumos, ja viens no diviem bērniem jau ir vecāks par 20 gadiem. Tad par jaunāko šobrīd kā par otro bērnu tiek saņemti 22,76 eiro un turpmāk tiek solīti 25 eiro.
Turpretī īstas dusmas pārņēmušas tos, kuriem jaunā formula atnesusi samazinājumu, jo jau trešais, kur nu vēl ceturtais nepilngadīgais bērns ļāva saņemt nedaudz vairāk nekā no nākamā gada noteiktais par vienu apgādājamo bērnu līdz 20 gadu vecumam. Šīs dusmas sastop gan atbalstu un līdzjutējus “par negodīgo attieksmi”, gan tikpat daudz ironijas, vēršot uzmanību uz teju filozofiskas dabas atziņu – vai ģimenes valsts pabalstam tiešām jābūt kā mūža pateicībai, prēmijai vai tomēr tikai atbalstam vēl finansiāli apgādājamo bērnu uzturēšanā?
Attiecībā uz vairāku tautiešu neizpratni, kādēļ viena bērna vajadzības joprojām tiek noniecinātas iepretim vairākiem bērniem ģimenē, te atkal kāds cenšas vest citus pie prāta: valsts uzdevums ir uzlabot demogrāfisko situāciju, tātad šis pabalsts tomēr ir uztverams kā instruments dzimstības līmeņa kāpināšanai. Un te nu atkal diskusijās un šķēpu laušanā iesaistās tie, kas vienādiņ pārliecināti, ka nu tikai bērni aumaļām sāks dzimt nelabvēlīgās ģimenēs.
Jādomā, šis vairumam sagaidāmais pieaugums neizglābs ne demogrāfisko situāciju, ne individuālos ģimeņu budžetus, tomēr kā atbalsta žests šķiet visai loģisks, turklāt, ja vēl zināms par daudzbērnu vecākajām atvasēm plānoto stipendiju programmu turpmākajās studijās. Te nu izvēršas tāds visai moralizējošs atrisinājums par to, ka laimīgi būsim, nevis gaidot brīnumu, bet gan pieņemot ar pateicību to, kas tiek dots, un tālāko izcīnot pašiem.
Komentāri