Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Laukiem būt! Zaļiem un ražojošiem

Sarmīte Feldmane
06:52
15.06.2021
6

Gluži kā divas pasaules, kaut viena zemīte, ko abas apsaimnieko. Teju tādas pēdējā laikā veidojas Latvijas lauksaimnieku attiecības. Iemesls – viens no rīcības virzieniem Latvijas stratēģijā klimatneitralitātes sasniegšanai līdz 2050. gadam.

Virziena mērķis saprotams – ilgtspējīga zemes apsaimniekošana un lauksaimniecība. Eiropas Komisijas ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģija un stratēģija “No lauka līdz galdam” ietvertas prasības par augu aizsardzības līdzekļu, minerālmēslu lietošanas samazināšanu, bioloģiskās lauksaimniecības īpatsvara palielināšanu līdz 25% no kopējās lauksaimniecībā izmantotās zemes.

“Zaļā kursa uzstādījums nav vienpusējs –  tā mērķis ir ne vien padarīt valsti zaļāku un mūsu saimniekošanu ilgtspējīgāku, bet arī radīt labvēlīgu augsni ekonomiskai transformācijai, kas modernizēs lauksaimniecības nozari un pavērs arvien jaunus veidus, kā optimizēt resursus, pelnīt vairāk un radīt jaunas darbavietas vai pat vēl nebijušas saimnieciskās darbības jomas. Arī cilvēku paradumi nemitīgi mainās, tādēļ tie ražotāji, kam izdosies izmantot Zaļā kursa sniegtās iespējas, baudīs ne vien dabas, bet arī patērētāju pateicību,” uzsvēris vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs. Viņš arī lauksaimniekus mudina nevilcināties ar nozares “zaļināšanu”, jo klimata krīzes novēršanā jāiesaistās ikvienam sektoram, īpaši tiem, kas rada būtisku slogu uz apkārtējās vides veselību.

Latvija zaļākā valsts pasaulē, bio un eko produkti – par to dzirdēts daudz. Bioloģisko saimniecību viedoklis un satraukums par to, ka kaimiņi saimnieko citādāk nekā viņi, ar katru gadu izskan aizvien skaļāk. Taču pat pilnīgi zaļam cilvēkam tomēr jāatzīst, ka konvencionālās saimniecības ir tās, kas izaudzē pārtiku, lai tās pietiktu visiem, kā arī papildina un nodrošina valsts kasi. Pērn vairāk nekā pusi no kopējā preču eksporta kāpuma nodrošināja lauksaimniecības produkti: kvieši un rapsis. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem pērn bijusi lielākā graudu kopraža – 3,5 miljoni tonnu – un sasniegta arī augstākā graudaugu ražība – vidēji no viena hektāra bija 46,4 centneri. Pērn, salīdzinot ar 2019. gadu, par 21,4% palielinājies kviešu  eksporta apjoms, par 54,2% – auzu eksports, bet rudzu eksporta apjoms pieaudzis par 1,4%. Zaļa vai ne tik zaļa – tā ir ekonomika. Un tā ir arī apsaimniekota un izmantota zeme.

Rapša lauki daudziem nepatīk, bet vēl vairāk dabas draugu labprāt fotografējas ziedošos laukos. Bioloģiskie saimnieki, bitenieki agresīvi iestājas pret konvencionālajiem graudaudzētājiem, jo viņi ar atļautajiem līdzekļiem cīnās pret nezālēm un mēslo laukus. Tie, kam smalks deguns, ceļ traci pret škidrmēslojuma vešanu no kūts uz lauku. Pilsētniekam, atpūšoties laukos, iedzeļ bite, jo piegājis par tuvu stropam. Atkal iemesls pretenzijām un strīdam. Vismaz par robežām.

Tā Latvijā ir – vienam atliek pateikt ko sliktu, pabiedēt, tūlīt teiktais tiek vispārināts un sākas nepamatoti apvainojumi, apmelojumi. Jo tas tiek darīts agresīvāk, jo vairāk cilvēku sadzird un gatavi atsaukties. Pēdējā laikā dabas draugu un bioloģiski saimniekojošo zemnieku, biškopju pārmetumu kampaņas pret lauksaimnieciskās ražošanas saimniecībām jau kļūst nožēlojamas. Ja ir ļaunais, vai tas nozīmē, ka ir arī labais? Uzbrukums kā labākā aizsardzība reti kad nestrādā.

“Nevis skrienot pa priekšu ar karogu, mēs esam pirmrindnieki Eiropā un vēl kaut ko aiztaisīsim ciet, uztaisīsim lielu dabas rezervātu. Bet meklēt argumentus, lai pasargātu savus iedzīvotājus, uzņēmējus, savu ekonomiku,” sacījusi biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.

Laikam gan jābūt naivam, lai ticētu, ka zemnieks, kura dzīves nodrošinātājs ir zeme, pats to indēs. Vai nedomā par nākamajām paaudzēm? Vai mūsu lielsaimnieki, nezinot, kur likt naudu, to lieki tērēs, smidzinot uz laukiem ķimikālijas? Vai vienmēr, kad kāds tiek vainots, pats vainotājs strādājis godprātīgi?   Lauku atbalsta dienesta Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS) ir izveidota atsevišķa sadaļa, kurā lauksaimnieki var redzēt, vai viņu apsaimniekoto rapšu lauku tuvumā atrodas Lauksaimniecības datu centrā reģistrētas bišu novietnes. Un te uzsvars uz pēdējiem trim vārdiem.

Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācija arī atgādinājusi, ka, lai lauksaimnieks tiktu pie ražas, ir nepieciešama apputeksnēšana, ko veic bites, savukārt, lai bites spētu ievākt medu, ir nepieciešami ziedoši lauki, ko nodrošina lauksaimnieki. Lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotājus ar pārtiku, kopā ir jāstrādā gan biškopjiem, gan graudaudzētājiem.

Arī ministrs aicina lauksaimniecības organizācijas veidot uz sadarbību vērstu dialogu, lai veiksmīgi izdotos sasniegt Zaļā kursa izvirzītos mērķus.  Vai tiešām uz tiem iesim, cīnoties pret nozarēm, kas attīstījušās, kas saimnieko mūsdienīgi, ievēro likumus un noteikumus? Ja kāds rīkojas pretlikumīgi, tad darbs valsts institūcijām. Izskanējušais, ka tās jau uz vienu roku ar sliktajiem, tikai apliecina sabiedrības neticību. Kaimiņam, ierēdnim, valstij. Patiesība nudien nav kaut kur ārā, tā ir katra sapratnē par lietu kārtību, kas balstās sadarbībā ar tiem, kuri dzīvo blakus, dara savu darbu.

Konvencionālos zemniekus ļoti aizskārusi reklāma, kas izskanēja radio un ko finansējusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Tiek apgalvots, ka lauksaimnieks bišu un ūdens pasaules sabiedrībā ir ieguvis masu slepkavas reputāciju, teikts, ka notiek bišu dravu noslepkavošana, smidzinot rapša sējumus, apgalvots, ka kontracepcija drīz nebūs nepieciešama, jo visi cilvēki no “pesticīdiem” būs kļuvuši neauglīgi utt.

“Es nekad, nekādā formātā, nevienā vietā neesmu nostādījis lauksaimniekus vai lauksaimnieku organizācijas negatīvā gaismā,” sacījis VARAM ministrs. Zemnieki gaida ministra atvainošanos par izskanējušajiem apvainojumiem. Nesagaidījuši atvainošanos, lauksaimnieki plāno savu neapmierinātību jūnija beigās paust protesta akcijās.

Dažādu nozaru zemnieki nesaprotas – tas ir viens; bet izskatās, arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un Zemkopības ministrija neatrod vienu ceļu attīstībai. Tiem, kuri laukos grib saimniekot nākotnē, labi zināms aicinājums “Laukiem būt!”. Kādiem? Vai sasniegto nolīdzinot vai ar prātu pieņemot jaunos Eiropas mērķus?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
5

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
7

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
8

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
43
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
45

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
26

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
6
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
6
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
7
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
5
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi