Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Ja uzņēmējs strādā pārmaiņu zemē

Sarmīte Feldmane
13:20
02.08.2021
6

Katrai nozarei, lai tā pastāvētu un attīstītos ilgtermiņā, vissvarīgākais ir likumu un noteikumu rāmis, kurā drīkst strādāt. Ja to zina, var darīt un plānot, vai ieguldīt līdzekļus modernizācijā vai ne, palielināt apjomus vai ne.

Latvija ir pārmaiņu zeme. Diemžēl visās jomās. Likumi un noteikumi mainās tik bieži, ka plānot ilgtermiņā vai izvēlēties, kurā nozarē strādāt, ir liels izaicinājums, rēķinoties, ka sasniegtajam var sekot pamatīgs kritiens.

Pēdējās dienas sabiedrībā aizvien biežāk izskan neizpratne un arī ironija par Veselības ministrijas piedāvātajiem grozījumiem “Alkoholisko dzērienu aprites likumā”. Vajadzību pēc jauniem ierobežojumiem ministrija pamato ar augsto alkohola patēriņu Latvijā. Slimību profilakses un kontroles centrs atzīmējis, ka Latvija ir viena no dažām valstīm Eiropā, kur pēdējos desmit gados alkohola patēriņš ir palielinājies. Lai gan pēdējos divos gados vērojams neliels samazinājums, patēriņš joprojām ir augsts. Eko­nomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dati liecina, ka Latvijā organizācijas valstu vidū alkoholu lieto visvairāk. SPKC kārtējo reizi atgādina, ka tas rada būtiskas problēmas sabiedrības veselībai.

Diezin vai kāds, protams, izņemot pieredzējušu dzērāju, noliegs, ka alkohols veselībai nav tas labākais draugs, bet gan kaitnieks. Tāpat kā ikviens atgādinās, ka sabiedrības veselība ir valsts atbildība. Un valsts arī mēģina saudzīgi to darīt.

Šoreiz ne par to, ka lietot alkoholu ir slikti, bet gan vērts paraudzīties no citas puses. Pēdējos gados Latvijā pamazām vien attīstās vietējā vīna darīšana. Pēc Valsts Ieņēmumu dienesta informācijas Latvijā ir reģistrētas apmēram 105 mazās vīna darītavas. Svarīgi, ka reģistrējot darītavu, vīnu, raudzētos dzērienus, starpproduktus vai pārējos alkoholiskos dzērienus var ražot no savā īpašumā vai valdījumā esošajos dārzos un dravās iegūtajiem produktiem vai savvaļā augošiem augiem. Turklāt saražotā vīna vai raudzēto dzērienu kopējais apjoms nepārsniedz 15 000 litru kalendāra gadā.
Latvijas vīndaru ogu un augļu vīni pamazām vien kļūst populāri, tos iegādājas tūristi. Zem­niekiem, kam augļu vai ogu dārzi, tā ir iespēja izmantot izejvielas un saražot vēl kādu produktu.
Grozījumi “Alkoholisko dzērienu aprites likumā”, protams, skars arī vietējos vīndarus. Lat­vijas Vīnkopju un vīndaru biedrības vadītājs Ričards Ivanovs atzīst, ka plānotie ierobežojumi, kas saistīti ar reklāmu, pašmāju vīndarus īpaši neietekmē, taču citas iecerētās izmaiņas gan var radīt apgrūtinājumu un papildu izdevumus. Biedrība ir uzrakstījusi vēstuli, kurā izklāsta savu viedokli un argumentus.
Likuma grozījumu projektā paredzēts, ka alkoholu drīkstēs tirgot no desmitiem rītā līdz astoņiem vakarā. “Vīndariem būs liegta iespēja tirdziņos, kur aktīvākā pircēju plūsma ir no rīta, pārdot savus vīnus. Savukārt vasarā tās divas vakara stundas no astoņiem līdz desmitiem ir ļoti nozīmīgas tūrismā, ekskursanti apmeklē vīna darītavas, degustācijas, veikaliņus,” stāsta R.Iva­novs un atgādina, ka mazo vīna darītavu vīni ir dārgs produkts, to nepērk, lai kārtējo reizi apreibinātos.

Mazos vīndarus vēl vairāk uztrauc plānotā prasība, ka uz etiķetes jābūt informācijai par uzturvērtības paziņojumu, “kura saturs var tikt ierobežots līdz produkta enerģētiskajai vērtībai; un sastāvdaļu saraksts uz etiķetes vai citā veidā ar nosacījumu, ka uz etiķetes ir norādīta skaidra un tieša saite uz minēto sarakstu”.

“Vīndariem nav laboratoriju, izmantojam pakalpojumus. Vīns taču ir raudzēts dzēriens, fermentēta sula, beigās ir ūdens, dabiskie aromatizētāji no ogām un spirts. Zemnieks no paša izaudzētām ogām var saraudzēt nedaudz vīna. Lai noteiktu, cik tajā kaloriju, laboratorijā jāveic analīzes, kuras maksā ap 200 eiro. Ja saraudzē simts litrus, katrs litrs maksās par diviem eiro vairāk,” skaidro R.Ivanovs un atgādina, ka pircējam, kurš pērk alkoholu, enerģētiskā vērtība nav svarīga. Pašmāju vīnus pērk tie, kuri alkoholu lieto samērīgi.

Mazās vīna darītavas nav tikai alkoholisko dzērienu ražotnes. Tās vispirms jau ir saimniecības, kurās audzē ogas un augļus, kurus pārstrādājot, iegūst vīnu. Laukos kaut viena darbavieta arī ir ieguvums, bet tūristi, kas atbrauc, jau ir ieguvums pagastam, novadam.

Līdz ar stingrāku tirdzniecības laika ierobežojumu ministrija rosina arī citas izmaiņas, piemēram, aizliegt alkoholisko dzērienu cenu un atlaižu reklāmas un aizliegt alkohola iekļaušanu tādos akciju piedāvājumos kā “divi par viena cenu”. Savukārt alkohola tirdz­niecības vietās rosināts izvietot brīdinājumus, ka dzērienu lietošana negatīvi ietekmē veselību un nepilngadīgie tos lietot nedrīkst.
Lielie ražotāji pārmaiņas pārdzīvo vieglāk, bet mazajiem katrs jaunums ražošanā ir kā izaicinājums. Atliek vien cerēt, ka līdz ar rūpēm par sabiedrības veselību, kas nenoliedzami ir viens no svarīgākajiem valsts pienākumiem, netiks nodarīts pāri vai pat iznī-cināts kāds mazais ražotājs laukos.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
16

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
33
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
36

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
29

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi