Vēsts par to, ka Latvijā tiks rīkota Vakcinācijas loterija ar iespēju laimēt no 100 līdz pat 100 000 eiro, tikko izskanējusi, uzreiz nokļuva ļaužu valodās. Tie, kuri to atbalsta vai kam vienalga, kā allaž klusēja, bet tie, kam tāds vakcinācijas stimulēšanas veids nešķiet pieņemams, steidzās ideju norakt.
Patīk tas vai nē, bet iespēja piedalīties loterijā vienmēr kādam ir stimuls. Gan kaut ko lieku nopirkt, gan nodot metāllūžņus vai vienkārši sociālajos medijos tālāk kādam padot ziņu, lai varbūt iegūtu kādu balvu. Neviens taču neapšauba, ka Latvijā vakcinācijas temps ir pārāk lēns. Kā ieinteresēt cilvēkus padomāt par savu un līdzcilvēku veselību? Runāt var, kamēr mēle sausa, rakstīt var, cik vietas avīzē, bet televīzijā rādīt katras pārdesmit minūtes, diemžēl cilvēki vēstījumu neuztver, neattiecina uz sevi. Vai loterija ieinteresēs? Kādu droši vien. Ja citās valstīs to izmanto, un ir rezultāti, kāpēc gan nepamēģināt Latvijā.
Skeptiķi un noliedzēji Vakcinācijas loteriju sauc par nodokļu maksātāju naudas nelietderīgu tērēšanu. Un runa ir par 1,218 miljoniem eiro, kas tiks izlietoti ne tikai laimestiem, arī loterijas rīkošanai. Latvijas Ārstu biedrība, piemēram, uzskata, būtu lietderīgāk loterijai paredzēto naudu izmantot Covid-19 pacientu ārstēšanai un veselības aprūpes sistēmas kapacitātes stiprināšanai. Taču tā jocīgi iznāk, jo vakcinācija pati par sevi domāta, lai cilvēkus pasargātu, lai viņi nesaslimst, nenokļūst slimnīcā. Arī tā ir veselības sistēmas kapacitātes stiprināšana. Tāpat kā neizprotami ir naudu atlikt ārstēšanai, nevis saslimšanas novēršanai.
Statistika skaidri parāda situāciju – patlaban Latvijā vakcinējušies 684 074 tūkstoši cilvēku jeb 36,4 procenti iedzīvotāju, Lietuvā 46,13 procenti, bet uzsākuši vakcināciju 6,12 procenti, savukārt Igaunijā attiecīgi 37,4 un 11 procenti. Epidemiologi brīdina, ka rudenī atkal pāri velsies kārtējais vīrusa izplatības vilnis, ir jādara viss, lai pasargātu valsts iedzīvotāju dzīvības. Un arī veselības aprūpes sistēmu, lai tā nesabrūk, lai slimnīcās nav tikai kovida nodaļas, bet ārsti ir pieejami ikvienam, kam vajadzīga palīdzība. Un zinām taču arī – ja būs ārkārtējā situācija, ekonomika apstāsies, pabalstos atkal nāksies izmaksāt nevis tikai tos 1,218 miljonus eiro, bet miljardus. Vai tad saprātīgāk nav iztērēt 1,2 miljonus eiro, lai samazinātu tos simtus miljonu, kas jātērē, maksājot kompensācijas par dīkstāvēm, epidemioloģisku apsvērumu dēļ konkrētām nozarēm noteikto aizliegumu strādāt?
Varbūt tā ir latviešu viensētnieku domāšana – man ir labi, kas daļas par citiem! Lai tā būtu, bet tad nav ko sūkstīties, ka citi tev nepalīdz, par tevi nerūpējas, ka sabiedrībai, valstij vienalga, kas ar tevi notiek. Tā dīvaini sanāk – tie, kuri vakcinējušies, uztraucas par tiem, kuri to nav izdarījuši un prāto, ļauties potei vai ne. Cilvēkus, kas izvēlas potēties pret kovidu, uztrauc dzīve. Šodien, rīt, parīt. Dzīve sabiedrībā, valstī un beigu beigās arī pasaulē. Ar vakcīnu neaizsargātie izrāda savas tiesības. Kādas? Vai tiesības inficēt tos, kas līdzās, tiesības papildināt no kovida mirušo statistiku?
Taisnprātīgos un papagaiļiem tuvos, kuri galvā tur tikai kaut kur saklausītas gudrības, uzrunāt tā, lai saprot, ir Nobela prēmijas cienīga prasme. Lai ko teiktu, viņi piesitīs kāju, tā paužot savus argumentus. Bet katram cilvēkam taču ir savas vājības. Un daudziem tā ir vēlēšanās laimēt loterijā. To labi parāda izlozes televīzijā un tas, ka veikalos bieži vien nevar nopirkt pat visdārgākās loterijas biļetes.
Vai vakcināciju drīkst stimulēt ar loteriju? Pasaulē tā dara. Tātad, cerams, ka tas kādaprāt neizrādīsies cilvēktiesību pārkāpums. Kā rosināt potēties? Var ietaupīt tos 1,2 miljonus eiro un ieguldīt arī, lai kāda klīnika kļūst mūsdienīgāka, ja katrs līdz šim vakcinētais personīgi pārliecinātu vienu nevakcinēto. Vai tas iespējams? Katrs pats var pārbaudīt.
Katru ideju var norakt, atliek tikai pateikt, ka tā nekur neder, jo ir stulba naudas tērēšana. Daudz grūtāk ir ieteikt kaut ko vietā. Ko tādu, lai ieguvums būtu ilgtermiņam, ne tikai brītiņam. Kad izdzirdam vārdu – nauda, laikam gan spējam domāt tikai piecas minūtes uz priekšu. Vakcinācijas loterija ir stimuls domāt uz priekšu, domāt ilgtermiņā.
Komentāri