Sestdien visā Latvijā aicina uz piketu pret obligātu vakcināciju jebkurai iedzīvotāju,profesiju grupai.
Akcijas rosinātāji uzsver, ka nav pret brīvprātīgu vakcināciju, bet aizstāv cilvēktiesības un izvēles brīvību. Proti, piketa iniciatori uzsver, ka nevienas nozares darba devējam nedrīkst dot tiesības atbrīvot no darba cilvēku tāpēc, ka viņš nav vakcinējies pret “Covid-19”. Kā zināms, Saeimā patlaban izskatīšanā ir likumprojekts, kurā paredz obligātu “Covid-19” sertifikāta prasību veselības aprūpes, ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un izglītības jomā strādājošajiem.
Protams, cilvēka brīvība lemt par sevi jebkurā jautājumā, arī veselības jomā, ir ikviena neapstrīdamas tiesības. Tomēr tajā brīdī, kad cilvēka lēmums apdraud citus, tas vairs nedrīkst būt spēkā. Vai vakcinēšanās pret kovidu noliegšana ir šo apdraudošo lēmumu skaitā? Par to atbilstoši prasmei aizstāvēt savu viedokli, diskusiju kultūrai un izpratnei viļņojas gandrīz visa pasaule. Latvijas pikets tajā būs vien neliela brīze. Tomēr tas nemazina valstisku atbildības uzņemšanos arī šajā tik nepopulārajā obligātās vakcinācijas jautājumā.
Aģentūras LETA žurnāliste Anna Gaile, pētot ārzemju mediju informāciju, pārliecinājusies, ka vairākas pasaules lielvalstis kā risinājumu kovida pandēmijas ierobežošanai tomēr atzīst vai apsver obligātu potēšanos prot jaunā koronavīrusa izraisīto infekciju. Vairākās valstīs prasība par obligātu vakcinēšanos ieviesta medicīnas nozares darbiniekiem. “Itālija jau aprīlī kā obligātu noteica vakcinēšanos pret “Covid-19” daudziem medicīnā un citās veselības aprūpes jomās strādājošajiem, bet Francijas parlaments 26.jūlijā apstiprināja prasību par visu medicīnas darbinieku obligātu vakcinēšanos pret “Covid-19”. Viņiem jāvakcinējas līdz 15.septembrim. Tiem, kuri atteiksies vakcinēties, tiks aizliegts ierasties darbavietā un pēc 15.septembra netiks izmaksātas algas, televīzijā pavēstīja Francijas veselības ministrs Olivjē Verāns. Francijas prezidents Emanuels Makrons arī izteicies, ka gadījumā, ja epidemioloģiskā situācija pasliktināsies, prasība par obligātu vakcinēšanos pret “Covid-19” var tikt attiecināta uz visiem valsts iedzīvotājiem,” raksta A.Gaile.
Tāpat žurnāliste raksturo situāciju Grieķijā, kur jūlijā paziņoja, ka obligāti būs jāvakcinējas visu pansionātu darbiniekiem, kuri atteiksies, no 16.augusta tiks atstādināti no darba. No septembra Grieķijā vakcīna pret “Covid-19” būs obligāta visiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem gan valsts, gan privātajā sektorā. Līdzīgi arī Ungārijā. Lielbritānija plāno noteikt obligātu vakcinēšanos pansionātu darbiniekiem. Tikai Vācijas kanclere Angela Merkele norādījusi, ka nedomā sekot Francijas un citu valstu paraugam un noteikt obligātu vakcināciju konkrētām sabiedrības grupām.
ASV dažādos štatos ir atšķirīgi lēmumi, piemēram, Kalifornijā nolemts, ka štata iestāžu darbiniekiem jābūt vakcinētiem vai arī reizi nedēļā jāveic tests. Tādu prasību pieņēmusi ar Ņujorkas pašvaldība.
Prasība attieksies uz vairāk nekā 300 000 darbinieku, tostarp policistiem, ugunsdzēsējiem un skolotājiem.
Par prasību vakcinēties skolotājiem, kas Latvijā izraisījis lielāko sašutumu vētru, arī tiek spriests vairākās valstīs. A.Gaile izpētījusi, ka Francijas Veselības ministrija pagaidām noraidījusi šo domu, bet “Itālija, kur jūlija vidū nebija vakcinējušies aptuveni 15% skolās strādājošo, apsver pieprasīt visiem skolotājiem vakcinēties”.
Tikpat aktuālas ir diskusijas par nosacījumu, ka jāvakcinējas studentiem, kuri vēlas apmeklēt lekcijas klātienē un dzīvot kopmītnēs. Tā esot izsacījies Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons, bet dažās valstīs augstskolas pašas pieņēmušas lēmumu prasīt studentiem obligāti vakcinēties.
Latvijā pamazām notiek tas, ko visu vasaru prognozējuši epidemiologi. “Covid-19” infekcija lēni, bet palielina izplatību. Vakarrīt izskanēja ziņa, ka pirmdien konstatēti 125 jauni inficēšanās gadījumi. Vēl pirms mēneša, 11.jūlijā, to bija 36.
No 24 stundās atklātajiem 125 gadījumiem 95 inficētie bijuši vai nu nevakcinēti, vai vakcinācijas kursu nepabeiguši, bet 30 – vakcinēti. Tātad apmēram viens pret četri vakcinēto mazākums. Tā ir viena diena. Vērtējot visu iepriekšējo nedēļu, Slimību profilakses un kontroles centrs informējis, ka nevakcinētiem un daļēji vakcinētiem cilvēkiem “Covid-19” infekcija konstatēta 3,3 reizes biežāk nekā vakcinētajiem. Tikai rūdīti antivakseri var teikt, ka šiem rādītājiem nav nozīmes. Visiem pārējiem varētu būt skaidrs, ka ir gan. Un arī tas, ka ne vien Latvijā to profesiju pārstāvjiem, kas ilgstošu laiku saskaras ar daudziem cilvēkiem, vakcinācijas nosacījums ir kas cits, ne personīgās brīvības un cilvēktiesību ierobežošana.
Komentāri