Pandēmija, ierobežojumi, vakcinācija, sabiedrības šķelšanās, patiesa un izdomāta informācija nomāc prātus, neatbildēti jautājumi – tāda ir šodiena daudzu prātos un sirdīs.
Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags, lūgts dalīties pārdomās par šo neziņas un neizprotamo laiku, saka:
– Ierobežojumi, izjauktā ierastā kārtība – tas nav nekas tāds, ko cilvēce jau nebūtu pārdzīvojusi. Spāņu gripa ilga četrus gadus. Ir nākušas un gājušas dažādas sērgas. Ar visu cilvēki ir tikuši galā, pārdzīvojuši un dzīvojuši tālāk.
Šobrīd “Covid-19” un tā izraisītās sekas, dažādie viedokļi, kas izskan, ir sanaidojuši sabiedrību. Kāpēc tāda sašķeltība? Medicīnas dēļ taču cilvēki tā nestrīdas. Tagad strīdas tā, it kā būtu skarta viņu identitāte. Dzīvojam postmodernā laikā. Šī laika īpatnība ir tā, ka skeptiski, aizdomīgi, ciniski izturamies pret lielajiem, kopīgajiem vēstījumiem. Kristīgā reliģija, kopīgas vērtības vai patriotisms, ģimene, nacionāla valsts – tās ir vērtības, pret kurām postmodernisma ideoloģija izturas ciniski un skeptiski. Ilgstoši tas ticis dekonstruēts. 60.gados sākās tradicionālā noārdīšana. Cilvēks vairs nevarēja atbildēt, kas es esmu, saprast savu piederību. Katram taču ir svarīgi būt kaut kam piederīgam.
Lieli vēstījumi ir vajadzīgi, lai veidotu savu identitāti. Ja tie pazuduši un pusotru gadu ziņu lappusēs ir tikai viens - pandēmija un vakcinācija – un tas tiek apspriests, cilvēki tajā saskata savu identitāti – esmu vakcinēts, neesmu vakcinēts. Antigonisms kā savā laikā proletariāts un buržuāzija. Nav vairs runa par brīvu izvēli, bet identitāšu sadursmi. Tās veidojas ģimenēs, starp kaimiņiem, kolēģiem. Tas nav medicīnas jautājums, nav runa arī par drošību.
Katram cilvēkam vajag kopīgo vēstījumu, kopējo ceļu. Ejot pa vienu stumbra zaru, nevari cerēt, ka, ilgi ejot, zars kļūs par stumbru. Ir jāatgriežas izšķiršanās punktā un jāizdara izvēle. Vajag atcerēties savas saknes. Esam kristīga tauta, kristīgajai kultūrai piederīgi, mums ir sava valsts, kas jāsargā. Svarīgi meklēt realitāti. Ir daudz spoku stāstu, kuriem cilvēki padodas, par globālismu, sazvērestībām, mafiju. Daudziem zinātne ir raksts kādā interneta portālā vai kāds ģimenes draugs kaut ko pateicis. Svarīgi ir saprast realitāti.
Jāapzinās, ka Dievs devis pietiekami daudz spēka, lai mēs pārdzīvotu arī šo laiku, lai vērtētu un saprastu.
Komentāri