Cik nav dzirdēts, ka Latvijā sabiedrība ir politiski neaktīva. Iedzīvotāji neiesaistās politiskās partijās, lai ar to palīdzību risinātu problēmas ilgtermiņā un veidotu labklājības valsti. Patiesībā vadītu varu.
Politikas zinātnes klasiķis Deivids Īstons definējis, ka politika ir varā balstīta labumu piešķiršana un sadalīšana sabiedrībā, tāpēc politisko rīcību iespējams skaidrot arī kā rīcību, kas vērsta uz sabiedrībai nozīmīgu materiālu un nemateriālu resursu, labumu un tiesību piešķiršanas un sadalīšanas ietekmēšanu. Ar politisko līdzdalību apzīmē darbības, kuras veic ierindas indivīdi un to grupas, lai panāktu vai ietekmētu politiskus lēmumus. Darbības, nevis attieksmes paušana, piemēram, piedalīšanās piketos.
Latvijas pilsoniskās līdzdalības platformā “Mana balss” ir iespēja paust savu attieksmi un parakstīties par kādu problēmu, aktuāli risināmu jautājumu. Ne tikai runāt vai atkārtot, ko citi teikuši, bet apliecināt tēmas nozīmīgumu ar savu parakstu. Kopš 2011. gada pēc pilsoņu iniciatīvām ir mainīti 45 likumi, ieskaitot valsts konstitūciju. Pilsoņi ir gatavi iesaistīties. Vismaz tik daudz, kā parakstīties. Ir ne tikai interesanti, bet arī svētīgi savu reizi ieskatīties manabalss.lv aktualitātēs. Tā patiesībā ir sabiedrības pulsa mērījums. Katram cilvēkam ir savi satraukumi, bet, kad viens un tas pats jau rada satricinājumus daudziem, vairs nevar atmest ar roku – gan jau būs labi, gan nokārtosies, vēl tikai jāpaciešas.
Ja ir kāds, kurš uzņemas būt līderis, citi ir gatavi sekot un atbalstīt, jo arī viņiem tas šķiet svarīgi. Šajā laikā, kā zināms, daudz runu saistās par un ap kovidu. Tad nu, ja vien ir vēlēšanās piedalīties un ar savu parakstu kādu atbalstīt, starp daudzajiem – par un pret – savu variantu gan jau varēs atrast.
Pilsoniskās līdzdalības platformā tika savākts vairāk nekā nepieciešamie desmit tūkstoši pilsoņu parakstu un ierosinājums, piemēram, noteikt samazināto 5% PVN likmi pārtikas produktiem, t. sk. svaigai gaļai, svaigām zivīm, olām, piena produktiem, tika iesniegts Saeimā. Vai ierosinājums tiks ņemts vērā, rādīs laiks. Kaut jau dzirdamas atrunas, ka naudas nav, ka vajadzību daudz.
Saeimā ar vairāk nekā 58 tūkstošiem parakstu iesniegts ierosinājums paaugstināt Latvijā minimālo mēnešalgu līdz 630 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas, tā sociālo uzlabojumu ziņā panākot pārējās Baltijas valstis un mazinot iedzīvotāju nabadzību. Savukārt Saeimas Juridiskā komisija trešajā lasījumā atbalstījusi likuma grozījumus, lai patlaban spēkā esošās kadastrālās vērtības turpinātu piemērot līdz 2025. gada 1. janvārim. Protams, kur jautājumi par naudu, tur izšķiršanās nevienā līmenī nav viegla. Ja pašam trūkst centu maciņā un tik daudz ko vajag, jāmāk no kaut kā atteikties. Tikai kā? Diemžēl daudzas ierosinātās iniciatīvas ir saistītas ar veselību, valsts naudas trūkumu kādas konkrētas slimības ārstēšanai. Un tas ir nožēlojami, ka tiem, kuri saviem spēkiem bieži vien cīnās par izdzīvošanu, ar parakstiem jālūdzas, lai valsts viņu sāpes sadzird.
Saeimā jau apspriesta iniciatīva “Par Saeimas deputātu transporta kompensāciju aizstāšanu ar sabiedriskā transporta biļetēm”. Arī tā ir par naudu. Tāpat kā aicinājums par reprezentācijas izdevumu sistēmu valsts augstākajām amatpersonām. Un vēl – šķiet, reti uz ko sabiedrība ir tik naska kā uz kompensācijām. Tiklīdz kāds ierobežojums, tā jābūt kompensācijai. Piemēram, mikroliegums rada zaudējumus, dodiet kompensāciju.
Ir arī racionāli ierosinājumi. Kaut vai, lai autovadītāja apliecība ir arī personu apliecinošs dokuments. Vai ierosinājums “Neskrāpē mašīnu – prasi lielāku stāvvietu”. To gan kopš aprīļa parakstījuši vien 4629 pilsoņi. Bet par to ir vērts padomāt. Normatīvie akti pašlaik nosaka tikai vēlamo stāvvietas lielumu. Piemēram, vieglajam transportlīdzeklim aptuveni 25 kvadrātmetri, un platumu – vēlams ne mazāk kā 2,5 metri. Lielākajā daļā lielveikalu stāvvietu platums svārstās no 2,3 līdz 2,5 metriem, bet automašīnu izmēri kopš gadsimta sākuma, kad pieņemts minētais standarts, kurā norādīts vēlamais lielums, ir būtiski palielinājušies. Piemēram, populārā VW Golf modelis 1974. gadā bija vien 1,61 metru plats, bet 2012. gadā – jau 2,03 metrus plats (ieskaitot spoguļus). Lai droši novietotu šādu automašīnu stāvvietā (iebrauktu un izbrauktu), kā arī, atverot durvis, neriskētu sabojāt blakus esošos transportlīdzekļus, stāvvietas platumam jābūt ne mazākam par 2,5 metriem.
Dabas aizstāvji vienmēr bijuši aktīvi savu uzskatu paudēji un dzīvās radības aizstāvji. Saeimā jau iesniegta iniciatīva palielināt dzīvnieku turēšanas aizliegumu cilvēkiem, kuri sodīti par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem, no diviem gadiem uz mūžu, tā uzlabojot sabiedrības kopējo attieksmi pret dzīvniekiem. Vēl arī tāds ierosinājums – noteikt administratīvo atbildību par putnu barošanu Rīgā. Ko tā aizstāv – cilvēkus, kurus putnu, piemēram, kaiju vai kovārņu, dziesmas dzen izmisumā, vai putnus, kuriem cilvēks var iebarot neveselīgu pārtiku.
Katram kāda problēma, kaut kas patīk vai nepatīk, apmierina vai neapmierina. Kopā ar domubiedriem tikai jāsāk kaut kas darīt. Darīt, nevis gaidīt, kad kāds kaut ko ierosinās, iesāks. Ja izdosies, varbūt piedalīšos.
Komentāri