Jau kopš aizvadītā neparastā gada nākas mācīties “Pārmaiņu skolā”. Vasarā iedeva brīvlaiku, bet jau rudenī sākās “otrais kurss” ar vēl stingrāku programmu. Grūti, gribas pačīkstēt un apspriesties ar citiem, kā tikt ar visu galā. Brīžiem ir sajūta, ka idejas jāaizņemas no dabas, no zvēru, putnu un augu pielāgošanās prasmēm. Nepazīstu nevienu, kurš varētu mierīgi atbildēt, ka jaunā situācija viņu nemaz nav skārusi un turpinās ierastais ritms.
Ļoti pietrūkst draugu un kolēģu ikdienišķo klātienes sarunu. Nākas samierināties, ka tās pārcēlušās uz virtuālajām telpām. Var sekot, kā dzimst idejas dzīvesveida vienkāršošanai, top projekti, kā pārcelties uz laukiem jeb ieviest laukus pilsētā, kā apvienoties lielākā saimē un nepalikt vienam, kā palīdzēt tuviniekiem.
Dīkstāves laika ieteikumu un padomu sarakstā pirmajā pozīcijā mācīšanās. Jaunas prasmes un veco zināšanu atjaunošana virtuālajos kursos, piemēram, fotogrāfiju apstrādes programmas, svešvalodas, dārza dizains, Cēsu gidu kursi. Darot ko vienmuļu ar rokām, kur galva nav jāpieslēdz, var austiņās klausīties bezmaksas lekcijas, audiogrāmatas un raidījumus no Latvijas Radio arhīva. Tiem, kuriem ir skolas vecuma bērni, nākas brīvprātīgā “piespiedu kārtā” atrast laiku pedagoģijas apguvei un kļūt par mājskolotājiem, kā arī uzlabot prasmes datorzinībās, administrēt “mājas tīklu”, nodrošināt tiešsaistes. Noderīgi! Kas, zina, ko dzīve vēlāk piedāvās! Pašmācībā, izmantojot vizuālo materiālu vietnē “You tube”, daži apgūst apģērbu šūšanu, kāds lepojas ar jaunatrastu talantu matu griešanā, cits gatavojas maizes krāsns mūrēšanai. Ja esi aizņemts ar darbiem un domām, dzīve rit vienkāršāk, vieglāk un nav laika sirdssāpēm par to, kas reiz bija.
Ieteikumu saraksta otrajā vietā saprātīga taupība. Tā nav pilnīgs askētisms un mokoša atteikšanās, bet ikdienas pārskatīšana un plānošana. Zināms, ka daudzas preces ir lētākas noliktavu veikalos, taču svarīgi neiekrist kārdināšanā un vienmēr godīgi uzdot sev jautājumu: “Vai vajadzīgs?” Protams, censties pirkt visu akciju laikā ir ekonomiski, taču jāapvalda vēlmes, kad roka jau pastiepjas: “Nevar tak neņemt ar tāāādu atlaidi!” Ēšanas paradumi un pārtikas produktu saraksts ir lieliska pozīcija, kuru izrevidēt. Maltīšu saraksts vismaz nedēļai uz priekšu, ilgāk uzglabājamo produktu uzkrājuma veidošana, derīguma termiņu pieskatīšana, izdoma pārstrādes procesā.
Lai izdodas!
Komentāri