Aizvien biežāk arī ikdienas sarunās kā atskaites punkts kaut kam, kas būs pēc tam, tiek minētas pašvaldību vēlēšanas. Tad jau redzēs, kā būs. Un kā būs, neviens nevar pateikt. Pamazām vien savas kārtis atvērtas uz galda liek partijas. Daža jau pavēstījusi sarakstu līderus, tātad potenciālos jaunā Cēsu novada domes vadītājus. Citas koķetē – vēl lemjam, piebilstot, ka daudzi pazīstami cilvēki grib būt tieši viņu listē. Lai jau dara, kā nosaka pašu statūti, nolikumi vai draudzīgas vienošanās. Kad saraksti būs iesniegti Centrālajā vēlēšanu komisijā un publiskoti, tikai tad būs droši zināms, kurai partijai kurš pazīstamais cilvēks vai radinieks pieslējies. Vēlētājs vēl pat kafijas biezumos redzamajam nevar uzticēties.
Pēdējā laikā no Saeimas atskan klusi bilsti vārdi, ka 5.jūnijā vēlēšanas vajadzētu atlikt. Nevar jau zināt, ko tad jau būs sastrādājis kovids un kā tas rīkosies. Ar rītdienas plāniem gan līdz šim mūsu amatvīriem gājis kā ar tikko aizsalušas upes ledu. Tiks pāri – redz, kāds es malacis, netiks – nebija pieredzes, bet pamēģināt taču vajadzēja un kaut kas bija jādara.
Šķiet, ne Lietuvā, ne lielajā Amerikā vīruss nebija pierimis, kad tur notika prezidentu vēlēšanas. Epidemioloģiskās sekas nebija patīkamas. Abās valstīs ir prezidenti. Dzīve turpinās.
Kam būtu izdevīgi, ja vēlēšanas pārceltu par mēnesi, diviem, kaut trim? Varbūt valdošās partijas būs uzspodrinājušas mundierus, jo ārkārtējā situācija būs beigusies un sliktais, kas bijis, jau ātri aizmirstas. Vidējam vēlētājam patiesi ir vienalga, kad doties uz iecirkni. Tie, kuri piedalās, tie to izdarīs, atradīs sev un citiem drošu iespēju. Kuri neiet uz vēlēšanām, tiem tāpat vienalga. Bet iepriekšējās Saeimas vēlēšanās piedalījās 54,6 procenti balsstiesīgo pilsoņu, iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās 50,41 procents. Tātad varbūt pusei vēlēttiesīgo interesē – pārcels vai nepārcels vēlēšanas.
Pēc pašvaldību vēlēšanām dzīvosim jaunās administratīvajās teritorijās. No jaunā vienmēr bail, tas mulsina un bieži vien pamudina uz kādu muļķību. Vai sabiedrības interesēs ir šo neziņu, pārdomu laiku – diezin kā varētu būt un kā tad būs īstenībā – paildzināt? Nogurušiem no ārkārtējā stāvokļa, neskaidrās ekonomiskās situācijas uzvelt vēl vienu smilšu maisu plecos?
Vakar Saeima apstiprināja grozījumus likumā, ka Centrālajai vēlēšanu komisijai Vēlētāju reģistrā būs iespēja izdarīt atzīmi par vēlētāja pieteikšanos piedalīties vēlēšanās, balsojot pa pastu, un iekļaut vēlētāja elektroniskā pasta adresi, uz kuru izsūtāmi dokumenti balsošanai pa pastu. Mūsdienīgi, apsveicami. Bet ja nav interneta? Nu ja – kuram gan šodien tā nav. Tāpat kā e-adreses. Tās tādas liriskas piebildes.
Jo tuvāk nāks vasara, jo, visticamāk, no kovida nogurušos, pavasara darbos pārmocītos vēlētājus uzrunāt būs aizvien grūtāk. Vēlāk gan saulīte jau būs devusi D vitamīnu un skats uz dzīvi būs labāks. Arī uz politiķiem. Bet vai tā?
Komentāri