Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Par nākotnes prognozēm

Sallija Benfelde
09:58
26.01.2022
15

Šis gads nesola būt mierīgs, spriedze, ko rada gan kovida pandēmija, gan Krievijas centieni pārdalīt pasauli, panākt savas ietekmes palielināšanu un nostiprināšanu, visticamāk, nebeigsies.

Protams, ikdienas dzīve un aizvien smagākā rēķinu nasta novērš domas no tā, ko dēvējam par “lielo politiku”, tomēr tā skars katru no mums arī tad, ja robeža ar Krieviju vai Baltkrieviju nav tikai dažu kilometru attālumā. Turklāt energoresursu augošās cenas būtiski ir ietekmējusi Krie­vijas ārpolitika.

Kopš 2014. gada Krimas aneksijas un kara sākuma daļā Ukrainas Rietumu politiķi pamazām ir zaudējuši “rožainās brilles”, raugoties uz Krieviju un tās politiku. Tomēr Krievijas prezidenta un viņa domubiedru un līdzgaitnieku domāšanas veids joprojām civilizētajai pasaulei ir grūti izprotams. Manuprāt, tādēļ ir vērts ielūkoties divos rakstos – šī gada prognožu un vērtējumu apskatā: Dmitrija Savvina rakstā “Entropijas stabilizācija” interneta portālā “Harbin” un Andreja Piontkovska blogā “Apokalipse rīt”, kas atrodams Maskavas radiostacijas “Eho Moskvi” mājaslapā. Autori ir zināmi Krievijas politemigranti. Dmitrijs Savvins, vēsturnieks, publicists un rakst­nieks, bēgot no Krievijas specdienestu vajāšanām, 2015. gadā lūdza un ieguva politisko patvērumu Latvijā. Izglītojošo, informējošo un analītisko interneta portālu “Harbin”, kurā Savvins ir viens no autoriem, izveidoja konservatīvi un labēji noskaņoti Krievijas politemigranti. Savukārt politologs un publicists Piontkovskis, baidoties par savu dzīvību, no Krievijas bija spiests bēgt 2016. gadā un dzīvo Vašingtonā. Jāpiebilst arī, ka autoru priekšrocība, vērtējot Krieviju un Putinu, ir tā, ka viņi piedzimuši, dzīvojuši un izglītību ieguvuši valstī, kura nav nedz demokrātiska, nedz civilizēta. Tas ļauj Savvinam un Piontkovskim daudz labāk izprast “Putina dvēseli” un šī autoritārā vadoņa domāšanas veidu.

Dmitrijs Savvins Putina mērķus raksturo īsi un trāpīgi: “Būtībā Putins ir pieprasījis PSRS [bijušās – aut.] teritoriju atzīt par savu “dabisko” ietekmes zonu, kurā Maskavai ir zināmas ekskluzīvas tiesības. Ja tādas garantijas būtu saņemtas, tad tās kļūtu par vadmotīvu atjaunotajam Jaltas līgumam. Bijušās PSRS teritorija kļūtu par Austrumeiropas soci­ālisma nometnes līdzinieku, bet Krievijas Federācija – par PSRS mantinieci, kas šo teritoriju notur kopā un vajadzības gadījumā to dara, lietojot militāru spēku.”

Savvins arī uzsver, ka Putina pretenzijas nav tikai deklarācija, bet daudzējādā ziņā tā ir politiskā realitāte, ar kuru daudziem tomēr nāksies rēķināties. Autors arī atgādina, ka Krievijā faktiski notiek ideoloģijas restaļinizācija jeb atgriešanās pie Staļina laika vērtībām, un tas šodien Krievijā redzams pat aklajam. Savvins arī raksta, ka Putins saprot – pie varas viņš var noturēties tikai tad, ja viņš rīkojas varas aparāta interesēs, bet šis varas aparāts jau gandrīz pilnībā ir “aizlāpījis un sadziedējis” visas deviņdesmitajos pārmaiņu gados gūtās traumas – reālā opozīcija, neatkarīgie finanšu – ekonomiskie centri, pilsoniskās sabiedrības struktūras, pat to nelielās atliekas Krievijā ir sabradātas. Savvins Putina nostājā un praktiskajā rīcībā redz politiku, kas ir Ziemeļkorejas politikas kopija. Un varas aparātam ir vajadzīga pat ne autoritāra, bet diktatora vara. Rietumi ir spējīgi nostāvēt pret Putinu, bet pārsteigumu, arī nepatīkamu un negaidītu, šogad var būt daudz.

Andrejs Piontkovskis savā skatījumā uz Rietumu politiķiem ir kritiskāks. Arī viņš uzskata, ka Rietumi var nezaudēt un spēj stāvēt šajā cīņā ar Putinu, bet nav ļoti pārliecināts, ka visi to vēlēsies darīt, jo kaut kādi praktiskie labumi var dažu labu iekārdināt. Rakstot par Putinu, Piontkovskis ir dzēlīgs un uzsver, ka šis vadonis ir bīstams arī tāpēc, ka, “neraugoties uz viņa izlēcieniem, lielīšanos un izrādīšanos, “labā Hitlera” iedvesmotais krievu Pasaules krusta karš pret Rietumiem balstās uz dziļu mazvērtības kompleksu, uz apziņu, ka viņa režīms nespēj konkurēt ar Rietumiem nevienā kaut cik nopietnā jautājumā”.

Par Putina varas eliti Piont­kovskis izsakās vēl dzēlīgāk un nežēlīgāk, rakstot, ka šie cilvēki patoloģiski ienīst Rietumus, viņi jūtas kā pāriji, par spīti tam, ka viņiem pieder pilis, jahtas, harēmi, gāzes tīkli un kodolgalviņas, jo viņus nepieņem īstā buržuāzija. Viņu dvēseles alkst svētku, un šie cilvēki negrasās ne mirt, ne atmest dolāru multimiljardieru dzīves pieticīgo šarmu, ne iznīcināt Rietumu civilizāciju, kuras vilinošos materiālos augļus viņi un viņu pēcnācēji tik alkatīgi kampj.

Arī Piontkovskis domā, ka karš ar Ukrainu nebūtu tik vienkāršs, kā uzskata Putins un viņa varas elite. Rietumi var nepiekāpties, bet ir jārēķinās, ka Krievija var izraisīt “mazus, lokālus kariņus un provokācijas”.

Manuprāt, ir vērts ieklausīties Savvina un Piontkovska rakstītajā, jo viņi saprot un jūt Krievijas varas elites domāšanas veidu, labi zina tās vēstures peripetijas. Dau­dzi Latvijā, Eiropā un Amerikā bažījas par to, ka Putins ar saviem netiešajiem kodolkara draudiem var panākt Rietumu piekāpšanos un 21. gadsimta Jaltas līgumu. Kā zināms, Jaltas konferencē 1945. gada februārī sabiedroto valstu vadītāji Franklins Rūzvelts, Vinstons Čērčils un Josifs Staļins bija vienojušies, ka pēc kara Vācija tiks sadalīta četrās okupācijas zonās. Viens no strīdu objektiem bija Polijas jaunā rietumu robeža. Jaltā bija norunāts, ka tā ies pa Oderu un Neisi, taču sabiedrotie nebija pievērsuši uzmanību, ka pastāv divas Neises upes. Staļins panāca, ka robežu nosprauda pa Rietumu Neisi. Faktiski Jaltas vienošanās iezīmēja pēckara Eiropas sadalīšanu ietekmes zonās. Tiesa gan, ASV un Liel­britānija bija neapmierinātas, ka PSRS pārkāpa Jaltas vienošanos attiecībā uz Austrumeiropas valstīm, kurās atradās padomju karaspēks. Maskava centās nostiprināt komunistisko ietekmi Aus­trumeriopas valstīs un Aus­trum­vācijā, un tas izdevās.

Tomēr ir vērts atcerēties, ka paš­laik pasaule ir atvērta, informācija izplatās ļoti ātri, to grūti noslēpt. Manuprāt, šobrīd nav iespējama vienošanās “zem galda”, jo pēc Krievijas publiskajām un skaļajām prasībām piekāpšanās no Eiropas un ASV puses nozīmētu parakstīt sev spriedumu un kļūt par globāliem zaudētājiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi