Partiju pēdējie reitingi liecina, ka pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā partija “Saskaņa” zaudējusi pirmo vietu reitingu sarakstā, kurā atradās teju mūžīgi, un nu palikusi 4. vietā.
Toties Latvijas Krievu savienība (LKS) reitingos pakāpusies. Ja balsstiesīgie nobalsotu tā, kā solījuši marta aptaujā, arī LKS iekļūtu Saeimā. Pirmajā brīdī tas var šķist savādi – vai tad “Saskaņa” nav zaudējusi balsis tādēļ, ka vienmēr ir bijusi vairāk vai mazāk par Krieviju un tās politiku, un Krievija ir sākusi asiņainu un nežēlīgu karu, iebrūkot neatkarīgā valstī?! Tā teikt, balsis ir zaudējuši tie politiķi, kuri nereti, slēptā veidā, atbalstījuši agresora politiku un domāšanas veidu. Tiesa gan, tādā gadījumā pavisam nesaprotams kļūst LKS reitingu kāpums.
Reālā situācija ir cita – “Saskaņa” balsis zaudē tieši tādēļ, ka partijas līderi Jānis Urbanovičs un Nils Ušakovs ir sacījuši, ka ir pret karu. Kara pirmajā dienā Eiropas Parlamenta (EP) deputāts, viens no partijas “Saskaņa” līderiem Ušakovs, komentējot Krievijas agresiju Ukrainā, sacīja, ka Maskavas iebrukums Ukrainā ir noziedzīgs brāļu karš, tāpēc visai pasaules sabiedrībai ir jāapvienojas pret Kremli. Arī Urbanovičs, karam sākoties, pauda: “Mūsdienu Krievijas vara ir apzināti izvēlējusies sākt karu Eiropā. Ar ieročiem vērsties pret saviem brāļiem un māsām Ukrainā. Veselais saprāts nav uzvarējis. Es sagaidu, ka visa Eiropa vienoti un bez vilcināšanās nostāsies kopā Ukrainas atbalstam”. Protams, mazliet vēlāk gan viens, gan otrs politiķis palaipoja, bet viņu pamatnostāja pret karu nemainījās.
Savukārt “Saskaņas” vēlētāju pamatvērtība ideoloģiski lielāko tiesu nav mainījusies, viņu simpātijas galvenokārt pieder Krievijai un Putinam. Turklāt, kopš Ušakovs vairs nav Rīgas mērs, ir beigusies izdabāšana saviem vēlētājiem visdažādākajos veidos, arī drukātās bezmaksas “avīzītes” ar slavinājumiem partijai un tās politiķiem vairs neiekrīt balsotāju pastkastītēs. Arī ļoti daudzi Krievijas TV kanāli Latvijā vairs nav tik vienkārši pieejami. Ne viens vien “Saskaņas” atbalstītājs ir vīlies un meklē citu partiju, par kuru balsot, bet droši vien ir daļa vēlētāju, kuri vienkārši ir apmulsuši, zaudējot savu “vadzvaigzni”.
Tiesa gan, nav tā, ka partija pēkšņi kā cirkā – lēcienā – būtu veikli apmainījusi kažoku uz otru pusi. Kā zināms, partijas kongresā 1. maijā kļuva zināms, kuri būs vadošie politiķi tās sarakstā. Proti, 4. Saeimas vēlēšanās no partijas “Saskaņa” saraksta ar pirmajiem numuriem startēs Saeimas deputāti Regīna Ločmele, Valērijs Agešins, bijušais deputāts Ivars Zariņš un pašreizējais Rīgas domes deputāts Andris Morozovs. Un, pretēji Urbanovičam un Ušakovam, Regīna Ločmele savu nostāju nav mainījusi. Kongresā viņa paziņoja, ka 9. maijā dosies pie pieminekļa padomju armijas Rīgas “atbrīvotājiem” un sacīja, ka aug Latvijā pieņemto “kara likumu” skaits, kad normatīvie akti tiek pieņemti steigā, baiļu un politiskās konjunktūras ietekmē.
Manuprāt, ir skaidrs, ka jautājumā par Krieviju un karu partijas biedru vidū viedokļi atšķiras. Paradokss, ka acīmredzot daļa politiķu bažījas, vai, turpinot aizstāvēt Krieviju un karu, viņiem nāksies saskarties ar Latvijas drošības iestādēm, bet, karu nosodot, var zaudēt vēlētājus. Jau tagad mēnešā laikā “Saskaņa” ir zaudējusi aptuveni trīs procentus atbalstītāju. Tikmēr radikālāk noskaņotā LKS savu reitingu ir pieaudzējusi no 2,4 līdz 3,2 procentiem. Jāpiebilst, ka partija pēc Valsts drošības dienesta (VDD) brīdinājuma saviem biedriem liegusi sociālajos tīklos dalīties ar nepārbaudītu informāciju un ziņām par Krievijas iebrukumu Ukrainā. Savukārt Saeimā par valsts drošību atbildīgo komisiju vadītāji uzskata, ka partijas biedru līdz šim paustais būtu pietiekams pamats runāt par tās slēgšanu.
Piemēram, LKS ir organizējusi t.s. “nakts sardzi” Uzvaras parkā. VDD vērtējumā partijas aktivitātes ir vērstas uz Krievijas īstenotās ārpolitikas un starptautisko tiesību normu pārkāpumu attaisnošanu, kā arī propagandas vēstījumu izplatīšanu. Pēc brīdinājuma saņemšans partija gan esot pierimusi, jo pretējā gadījumā sekotu tiesas darbi un partijas azliegums.
Laiks rādīs, cik lielu atbalstu Krievijas politikai paudīs viena vai otra partija, bet ir naivi domāt, ka Krievijas atbalstītāji tā vienkārši sapratīs (vai gribēs saprast), kāda ir šī politika, un mainīs savus uzskatus.
Komentāri