Pašvaldību priekšvēlēšanu laiks tik skaļš, diskusiju un arī politisko reklāmu pārpildīts ir pirmo reizi pēc daudziem gadiem. Vecākā paaudze kaut ko līdzīgu var atcerēties no Atmodas laika, kad publiskajās un virtuves sarunās par vietējās varas amatiem cīnījās tikpat skarbi. Taču tā būs vienīgā līdzība. Toreiz pretī stājās konfrontējoši spēki, kas daudzējādā ziņā varēja pagriezt ne tikai vietējo ļaužu dzīvi, bet arī visas valsts nākotni. Ar ko tagad atšķiras partiju piedāvājumu būtība? Es teiktu, galvenokārt ar politiskā spēka nosaukumu.
Lasot desmit partiju piedāvājumu topošajam lielajam Cēsu novadam, jaunas politikas meklējumus ieraudzīju tikai vienā programmā. Tā kā šodien vēlēšanu aģitācija aizliegta, neminēšu, kurš politiskais spēks, manuprāt, grib mainīt attieksmi, kā jāstrādā pašvaldībai. Ir gan arī viena pavisam atšķirīga programma, bet tās lakonisms – viens teikums – lai paliek paša politiskā spēka ziņā.
Atziņu, ka dažādo partiju solījumu būtība ir līdzīga, nedomāju kā pārmetumu. Pašvaldībai ir savi pienākumi, sava kompetence. Saprotams, ka programmas akcentē tieši šos aspektus. Un saprotams, ka visus pakalpojumus un jomas pilnveidos, ne jau samazinās un attālinās no cilvēka. Nu, vismaz solījumos ne, kā veidosies reālā dzīve, to varēs redzēt pēc laika atkāpes. (Nebūtu gudri aizmirst, ka katra solījuma pildīšanai vajadzēs arī naudu.)
Vairāk man jādomā par to, kāpēc vietējiem politiķiem, arī tiem, kuri ir amatpersonas pašvaldībās, kas veidos lielo novadu, bija tā jāizšķīst pa sarakstiem. Cieša politiskā pārliecība, kuru nes konkrētā partija? Par dažiem deputātu kandidātiem gan zināms, ka viņi jau ilgāku laiku saistīti ar konkrētu partiju, bet citi steidza ielēkt pie lielajiem politiskajiem spēkiem, kad bija skaidrs, ka reforma būs. Bet vēl par citu saistību ar partiju varēja uzzināt tikai no deputātu kandidātu sarakstiem. Tā vien šķiet, ka vēlmei darīt dažkārt ļoti caurredzamas ir personīgās ambīcijas.
Vai tikpat izšķīdusi būs arī jaunievēlētā dome? Vai tomēr vēlētāji var paļauties uz veselo saprātu un ticēt, ka, saņēmuši varu, deputāti gribēs meklēt nevis atšķirīgo, bet vienosies tam kopējam, kas lasāms piedāvātajās programmās? Proti, gādāt labākus ceļus un ielas, aizvien pieejamākus un kvalitatīvākus sociālos pakalpojumus, veselības aprūpi, stiprināt izglītības iestādes, atbalstīt uzņēmējus un veikt vēl daudz cita, lai jaunā novada iedzīvotāji pēc četriem gadiem sev sacītu – mūsu izvēlē vēlēšanās bija pareiza.
Komentāri