Manabalss.lv savākti iesniegšanai Saeimā nepieciešamie paraksti iniciatīvai par 2021.gada nodokļu reformas atcelšanu. Iniciatīvas iesniedzēja Jūlija Kova norāda, ka, ieviešot obligātās minimālās sociālās iemaksas, kas jāmaksā no saviem līdzekļiem, palielina nodokļu slogu, un tas tiek īstenots uz mazāk aizsargāto cilvēku – mikrouzņēmumu un SIA darbinieku, autoratlīdzības saņēmēju, kā arī pašnodarbināto – rēķina. Bet galvenais, reforma notiek kovida pandēmijas laikā, kad jau tā daudzi, kas izmanto šīs saimnieciskās darbības formas, nedrīkst un nevar pilnvērtīgi strādāt, līdz ar to pelnīt.
Savukārt valdība, pieņemot reformu, uzsvēra, ka sociālās iemaksas ir tās, kas aizsargā ikvienu, gan darba ņēmēju, gan pašnodarbināto. Tieši tās nosaka iespēju saņemt slimības pabalstu un maternitātes pabalsta apjomu, bezdarba pabalstu, invaliditātes pensijas lielumu, ja veselība sabrūk, kā arī vecuma pensiju nākotnē. Te nu gan jāpiebilst, ka, piemēram, slimības un bezdarba pabalsts nepienākas visiem, kas strādā atviegloto nodokļu režīmā. Tātad viņiem arī vajadzētu citu sociālo iemaksu režīmu. Tomēr, manuprāt, rēķinot, kur, kā un cik katram jāmaksā kopējā sociālo līdzekļu maciņā, derētu atcerēties vēl kaut ko.
Proti, mūsu valstī ir tā sauktā solidārā vecuma pensijas sistēma. Tie, kuri strādā šobrīd, pelna un maksā pensijas tiem, kuri sasnieguši valsts noteikto vecumu. Pat tie seniori, kuri atjaunotās Latvijas laikā uzkrājuši pensiju kapitālu, reāli naudu taču nav sakrājuši. Darbaspējīgajos gados viņi maksāja sociālās iemaksas, lai pietiktu tai pašai tik niecīgajai pensija tiem, kas bija strādājuši nebrīves gados. Lūk, par to, manuprāt, pēdējā laikā tiek runāts vismazāk. Sociālās iemaksas ne tikai sev, bet solidāri sabiedrībai. Patlaban pensiju budžetu pilda vien daļa darbaspējīgo.
Komentāri