Nupat, pimdienā, Valmierā pārdesmit minūtes pirms pusdienas laika, jaunietis, vadot elektroskrejriteni, nedeva ceļu gājējai, sieviete sadursmē cieta. Cēsu pusē gan par līdzīgām sadursmēm nav dzirdēts, tomēr diezgan nesen satiksmē ienākušais pārvietošanās līdzeklis, šķiet, ir mulsinošs gan citiem satiksmes dalībniekiem, gan pašam tā vadītājam.
Lai veicinātu elektrisko skrejriteņu iekļaušanos kopējā satiksmē, šajā gadā tika veikti grozījumi Ceļu satiksmes noteikumos. Taču vai ar to pietiek? Ceļu satiksmes drošības departamenta Ceļu drošības audita departamenta vadītāja Beāta Dambīte paudusi: “Lai nodrošinātu drošu pārvietošanos, būtiski ir ne tikai ievērot šos noteikumus, bet veicināt arī iemaņas un prasmes vadīt skrejriteni, kā arī izglītot par nepieciešamību respektēt citus satiksmes dalībniekus. Jebkuram ceļu satiksmes dalībniekam ir jādara viss iespējamais, lai pasargātu sevi un citus no ceļu satiksmes negadījumiem, kas var rezultēties ar smagām traumām vai pat letālām sekām, un kā viens no veidiem ir veicināt elektrisko skrejriteņu lietotāju izpratni par drošu dalību ceļu satiksmē.”
Tomēr nav nekādu sviru, lai motivētu braucējus apgūt prasības un prasmes. Kā veidot elektroskrejriteņu lietotāju izpratni, ka braucamrīks, ar kuru viņš pārvietojas, ir jaunums, mazpilsētu un ciemu ielās un ceļos ienācis pavisam nesen? Un vismaz pagaidām jārēķinās, ka gājēja, auto vai motocikla vadītāja reakcija, sastopoties ar modīgo braucamo, var nebūt pietiekami ātra, izvērtēta.
Lai droši justos gan pats elektroskrejriteņa braucējs, gan citi, kas atrodas uz ietves vai brauktuves, domāju, pašlaik gribot negribot lielākā atbildības daļa jāuzņemas tieši pašam skrejriteņa vadītājam. Tā kā šo pārvietošanās līdzekli visbiežāk izmanto jauni cilvēki, varbūt vidējās izglītības mācību iestādēs derētu rīkot nelielus kursus, varbūt derētu kāda valsts apmaksāta kampaņa, kas sniegtu iespēju jaunajiem cilvēkiem labāk vadīt elektroierīci un vairāk saprast, kā tā iederas satiksmē? Savulaik, ja nemaldos, skolēniem piedāvāja apgūt pamatus velosipēdu vadīšanā, profesionālo mācību iestāžu audzēkņi varēja apgūt jau kādu mazlitrāžas braucamo ar dzinēju.
Pasaule mainās. Nu jau pavisam strauji. Ne vairs pa gadu desmitiem, bet jau pa gadiem. Kaut kas paliek, kaut kas pazūd. Bet, izskatās, nelielas pārvietošanās ierīces ar elektrodzinējiem būs uz ilgāku laiku. Tāpēc ir vērts padomāt, vai izpratne par to izmantošanu var palikt pašplūsmā.
Komentāri