Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Grūti pasacīt, grūti nesacīt

Līga Salnite
19:29
20.08.2021
10

Aizvien biežāk šovasar pieķeru domu, ka gribētos dot savu ieguldījumu viena, otra vai trešā viedokļa argumentācijas stiprināšanā, vai tieši otrādi – šo viedokļu atšķirību izlīdzināšanā, bet…katrai no iecerētajām replikām tālākās atbildes reakcijas kā šaha treniņkombinācijas savirknējas tik prognozējami, ka jau atkal visa būtība sliecas izvēlēties klusēšanu. Kad darba galvenais instruments ir vārds, teju neizbēgami nākas šo pretrunu slāpēt, bet nenoliegšu – garāka atvaļinājuma priekšvakarā nespēju neizjust atvieglojumu. Ne tik daudz par to, ka darbs vairs neieliks mani ciešā ritmā un ilgo sēdēšanu pie ekrāniem, bet tieši to luksusa iespēju – paklusēt.

Lai nu kā būtu ar iekšējām vēlmēm un izjūtām, kaut kur profesionālā sirdsapziņa vēl mēģina izkliegt neuzrakstīto. Vismokošāk ir šķetināt vaļā to samezglojumu, kā norūgst konfliktu augsne plašākās ļaužu masās. Jau prognozēju, ka tas izklausīsies augstprātīgi, bet – grūti nesacīt – pagaidām esmu nonākusi pieturpunktā ” uztveres brieduma atšķirības neatkarīgi no vecuma”.

Atkārtošos, bet joprojām nebeidzu atgriezties pie kāda tīmekļa asprāša sacītā, ka ne jau vakcinācijas jautājums ir sašķēlis latviešu tautu, “mēs vienkārši neesam tā nopietni parunājuši par āderēm”. Un te nu sasaucas nupat aprakstītais latviskais ieraušanās, klusēšanas mehānisms ar reālo ainu par viedokļu eksistenci. Tas, ka iepriekš – par citām sabiedriski nozīmīgām tēmām – nav izvērtusies tik asa viedokļu sadursme, neapliecina mūsu kā šīs valsts iedzīvotāju augsto toleranci vai takta izjūtu, bet gan līdz šim tā arī neizkoptu sarunu kultūru. Vai nu nerunājam nemaz, vai arī rejam viens uz otru. Kā pērnruden pastāvīgajā virtuālajā komunikācijā esošie tautieši līdz ar publiski izgaismoto konfliktu Bruknas kopienā uz pavisam īsu mirkli sastājās tās dibinātāja, tēva Andreja Mediņa atbalstītāju un kritizētāju frontēs. Vai nu mēs ikdienā nerunājam vispār par tik komplicētu tēmu – ko iesākt ar problemātisku uzvedību, psihoterapeita Nila Saksa Konstantinova vārdiem “kā atveseļot ekosistēmu” ap šādiem pusaudžiem un atgriezt viņus dzīvē dabīgajā vidē, nevis izolējot kādā iestādē vai kopienā – , vai arī metamies radikālajos “par” vai “pret”.

Kā tad kopīgiem spēkiem attīstīt jēgpilnu domas brīvību, nevis abpusējus protestus katram sava revolucionārā hormona kompensēšanai? Mans minējums – atbrīvoties no trauksmes un pamēģināt (iespējams, tas nav vienas paaudzes laikā apgūstams) iesakņot sevī uzticēšanos. Nevis konkrētām personībām, bet sākt ar vienu vai otru institūtu.

Nesen “Druvā” par pašreizējo sabiedrības sašķelšanos trāpīgi izteicās Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags, uzsverot – cilvēka identitātes stiprināšanai nepieciešami lielie vēstījumi. Fundamentālas vērtības, uz kurām konsekventi balstām savu dzīvi, izvēles un rīcības. Kristīgie, ētiskie, nacionālie, liberālie. Ja šādu stabilu vērtību trūkst un tā vietā ilgstoši uzņemam informāciju saistībā ar “Covid-19, likumsakarīgi – savā identitātē sākam iekļaut arī būšanu par vai pret vakcināciju un tādējādi sajušanos vienā vai otrā ierakumu pusē. Ja tev kā iedzīvotājam ir uzticība kādam konkrētam institūtam – valstij, medicīnas aprūpes sistēmai, polici- jai – , tad ir iespējams pārstāvēt atšķirīgu viedokli, bet nesajusties apdraudētam no tāda vai citāda lēmuma. Ja sava viedokļa argumentācijas pamatakmens ir tieši neuzticība – valdības darbam, izglītības sistēmai, baznīcai, principā jebkam – , ir krietni bēdīgāk ar to sarunāšanos. Tad katra strīdīgā situācija valstī, kura neapšaubāmi ir jāanalizē, raisīs tev pašam eksistenciālu trauksmi un pie katras izdevības sanaidos ar radiem, draugiem vai kolēģiem.

Te nu gan mēle niez pavaicāt: ja visaptveroša neuzticēšanās, piemēram, tam pašam Eiropas Savienības institūtam, ir vienmēr jūsu azotē, tad cik godīgi ir baudīt šī institūta radītos labumus: brīvi ceļot pa bagātās vēstures piesātinātajām Rietumu pilsētām, izmantot Sociālā fonda līdzekļus, saņemt platību maksājumus?

Jau manis piesauktais N.Sakss Konstantinovs interneta žurnālā satori.lv teju pirms gada attiecībā uz pusaudžu psiholoģiskajām vajadzībām piemin franču psiho­analītiķa Žaka Lakāna vētīto jēdzienu “tēva teikto Nē” (le non du père): “Tas simbolizē Likuma vārdu, kurš mūs ierobežo. Tas saskan ar klasisko analītiķu vērojumu, ka pretēji dažām mūsdienīgākām laikmeta idejām cilvēks tomēr ir būtne, kurai ierobežojumi nepieciešami tikpat ļoti, cik brīvība.” Vajag kādu, kurš spēj pateikt nē, un kādu, kuram tu spēj paklausīt – autoritāti, kurai nav vajadzīgs ne fizisks pārspēks, nedz nicinājums. Kāds teiks – mums šādas autoritātes Latvijā nav. Vai tiešām nav? Vai arī – pat ar sirmām galvām kā pusaudži gaidām tikai rokzvaigznes, politiskos vai reliģiskos harizmātiķus?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
23
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi