Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Kad sapnis par būdiņu mežā

Sarmīte Feldmane
17:00
09.09.2021
9

“Sakarā ar atgriešanos Latvijā steidzami meklējam māju vai viensētu ar vismaz vienu hektāru zemes,” teikts ne vienā vien sludinājumā. Citi grib iegādāties dzīvokļus, vēl kāds zemi mājas celtniecībai. Ģimenes domā par nākotni. Un kas tad dzīvei svarīgi – lai būtu jumts virs galvas. Ja vēl pirms pāris gadiem gludākais un cerību pilnais ceļš veda uz Rīgu, tagad daudzi labprāt gribētu dzīvot mazpilsētā vai laukos. Pa labu ceļu galvaspilsēta vai tuvākais attīstības centrs nav nemaz tālu. Sapņot jau var, bet sapnis par savu mājiņu ir jāpiepilda. Kādam tas arī izdodas.

Kā liecina Finanšu nozares asociācijas dati, pēdējos mēnešos Latvijā no jauna parakstīto mājokļu kredīti sasniedz 100 miljonus eiro mēnesī. Gada sākumā mēnesī vidēji    bija tikai 75 miljoni eiro.    Iedzīvotāji vēlas aizņemties mājoklim, un bankas ir gatavas izsniegt kredītu. Tiesa,    puse    mājokļu kredītu darījumu notiek Rīgā. Aptuveni 25 līdz 28 procenti    Pierīgā, pārējie reģionos. Ja Rīgā aptuveni 80% cilvēku bankā vēlas saņemt kredītu, lai iegādātos dzīvokli, tad reģionos priekšroka tiek jau gatavai mājai vai iespējai to būvēt no jauna. Jaunas mājas celtniecība patlaban izmaksā 1000 līdz 1200 eiro kvadrātmetrā.    Tāda cena ir visā Latvijā. Taču te sapņi saduras ar realitāti.

Daudzkārt jau runāts, ka bankas pret mājokļu kreditēšanu laukos ir piesardzīgas. Māju, kaut dažkārt tikai mājvietu, jo ēka nojaucama, cenas ir nesamērīgi augstas. Izdevīgāk būvēt jaunu. Bet, ja tas laukos, neperspektīvā vietā, aizņēmumu vai nu nedabūt, vai ne jau tik, cik nepieciešams. Naudas devējiem sava kārtība, aprēķini vai, vienkārši sakot, biznesa plāns. Tā nu sapņotājs paliek, kur bijis, par lauku idilli atliek vien priecāties bildītēs telefonā.

Nav tiesa tiem, kuri nemitīgi runā, ka lauki izmirst. Pabrau­kājiet un paskatieties, cik sakoptas, atjaunotas, no jauna uzceltas un iekārtotas mājvietas ir laukos! Protams, lai to izdarītu, vajadzīga nauda.

Nav pamata teikt, ka dzīve iet uz leju, viss slikti. Ar gaušanos un vaimanāšanu neko nevar izmainīt. Lai kā negribas atzīt, Latvijā vidējā alga pirms nodokļu nomaksas par pilnas slodzes darbu šogad otrajā ceturksnī bija 1237 eiro, kas ir par 10,2% jeb 115 eiro vairāk nekā pērn šajā laikā,    liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tostarp privātajā sektorā vidējā bruto darba samaksa augusi par 9%, sasniedzot 1215 eiro, bet sabiedriskajā sektorā palielinājusies par 13,4%, sasniedzot 1291 eiro.
Vispārējās valdības sektorā, kurā ietilpst valsts un pašvaldību iestādes, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, kā arī valsts un pašvaldību kontrolētas un finansētas kapitālsabiedrības, vidējā darba samaksa šogad otrajā ceturksnī bija 1268 eiro, kas ir pieaugums par 14,8% salīdzinājumā ar 2020.gada attiecīgo periodu. Savukārt samaksa par vienu nostrādāto stundu pirms nodokļu nomaksas šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušo gadu pieaugusi par 4,6% – no 8,2 līdz 8,57 eiro.

Līdztekus palielinājušās arī vienas stundas darbaspēka izmaksas, kas ietver gan darba samaksu, gan citus ar darbaspēku saistītos darba devēja izdevumus. Gada laikā tās pieauga no 10,31 līdz 10,71 eiro jeb par 3,8%, ko ietekmēja kopējo darbaspēka izmaksu un nostrādāto stundu kāpums – attiecīgi par 13,9% un 9,7% gada laikā.

Un vēl par kredītiem. Ja jau algas kaut, protams, ne tik strauji, kā gribētos, tomēr palielinās, tātad arī kredīta atmaksāšanas iespējas. Katram savs bizness, bankas ir piesardzīgas, pārāk labā atmiņā dižķibeles mācība. Ko darīt tiem, kam vajag mājokli? Kurš sabalansēs vajadzības, iespējas un tirgu? Vai Latvijā cilvēku paliks vairāk, ja nav, kur dzīvot?    Jautājumi, jautājumi. Kur atbildes?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
23
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi