Pagājušajā nedēļā piedzīvoju situāciju, kura raisīja pārdomas. Pēc izslimota vīrusa aizvedu meitu uz bērnudārzu (tas nav Cēsu novadā). Atdevu grupiņas audzinātājai ārsta zīmi un apvaicājos, kāda ir šā brīža situācija ar slimošanām bērnudārzā. Audzinātāja paskaidroja, ka bērni slimo, kā jau ierasts, bet kovids gan esot bijis tikai septembra sākumā. Man kā cilvēkam, kam nudien netīk redzēt, kā ar vīrusu karu izcīna bērnu organismi, šī atbilde, saprotams, mieru neiedvesa. Tā kā “Covid-19” pandēmijas laikā visa ģimene par ikdienas paradumu ieviesām dezinficējošu šķidrumu, salvešu lietošanu rokām, tad arī abām meitām uz bērnudārzu un skolu līdzi somās šie līdzekļi, protams, bērniem paredzēti, ir ielikti. Audzinātāja to pamanīja un uzmeta drūmu skatienu. “Medmāsa neļauj tos nest līdzi, bet nekas, noslēpsim dziļāk plauktiņā,” viņa nočukstēja.
Un tieši šis teikums mani kā vecāku, kas labāk izmanto visas preventīvās metodes, lai izvairītos no slimošanas ar visām iespējamām komplikācijām un problēmām kā veselībai, tā ikdienas sadzīvei, patiešām pārsteidza. Nolēmu palūkoties, kas tad ir tāda aizlieguma pamatā. Saprotams, skaidrojums varētu būt pirmsskolas iestāžu vadības bažas, ka tamlīdzīgu šķidrumu varētu nejauši paņemt kāds maziņais ķipars. Tas būtu saprotams. Bet šoreiz ir runa par bērnu, kurš ar šo profilaktisko līdzekli prot apieties un ir pirmsskolas vecumā, ar to domājot gadu pirms mācību uzsākšanas skolā, kur taču tāpat būs zināma patstāvība. Kāpēc tāds aizliegums?
Bērnudārzos taču ir gan šķidrās ziepes, gan guaša krāsas un citas ķēpas, ko mazie tieši tāpat var iebāzt mutē. Aizliegums bērnudārzā lietot dezinfekcijas līdzeklī rokām, manuprāt, tomēr vairāk tāds Padomju Savienības cilvēka klasiskais pieņēmums, ka “visi bērni slimo, visiem viss ir jāizslimo” ar zemtekstu – kāda gan ir vajadzība dezinficēt telpas, koplietošanas rotaļlietas un – Dievs nedod! – ļaut bērnam kaut pirms ēdienreizes rokas notīrīt ar dezinficējošu šķidrumu, lai ar pusdienām vēderā kopā nenokļūtu arī kāds priecīgs streptokoks vai rotavīrusa ierosinātājs. Lai arī pārlieku sterila vide nevienam nav veselīga, tomēr laikmetā, kad dzīvojam vīrusu pārbagātībā un starp mums joprojām gaisā virmo “Covid-19” izraisošie draudīgie mikroķermenīši, iespēja kārtīgi notīrīt rokas šķiet tikai viens mazs paņēmiens, kā censties sevi aizsargāt no vīrusa.
Lūkojoties uz to, ko saka likums, atradu informāciju, ka Ministru kabineta noteikumu Nr. 1338 “Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos” 7. punkts paredz, ka atbilstoši izglītības iestādes vajadzībām un vietējiem apstākļiem izglītības iestāde izstrādā drošības noteikumus, kuros var iekļaut informāciju par drošību mācību laikā un mācību nodarbību starplaikos. Papildu minētajam izglītības iestāde pieņem iekšējās kārtības noteikumus, kuros var regulēt dažādus citus jautājumus, kurus “izglītības iestāde uzskata par būtiskiem” (6.7. apakšpunkts). No tā izriet, ka bērnudārzā ir jābūt izveidotai izglītības iestādes padomei, kurā bērnu vecākiem jāveido vairākums. Piedaloties skolas padomes darbā, arī vecākiem ir tiesības ierosināt mācību procesa un pirmsskolas darbības kvalitātes pilnveidi, kā arī, piemēram, ierosināt priekšlikumu aktualizēt iekšējos kārtības vai drošības noteikumos noteikto kārtību attiecībā uz priekšmetiem, kādus bērni nedrīkst ienest bērnudārzā.
Tātad katra izglītības iestāde ir tiesīga izlemt, ko tā atļauj un ko neatļauj tieši šajā kontekstā. Saskaņā ar noteikumiem katrā izglītības iestādē ir savs telpu tīrīšanas un dezinfekcijas plāns, kurā tiek noteikts, kad un kādā koncentrācijā šādus līdzekļus lieto. Zinot to, kādā apjomā vīrusi “uzdzīvo” tieši pirmsskolas iestādēs, patiešām rodas nākamais jautājums, cik bieži un kvalitatīvi šīs darbības tiek veiktas, vai arī viss tiek atstāts uz mūsu mazo, bet “sīksto, tomēr katru vīrusu un infekciju izslimot deleģēto” bērnu mazajiem pleciņiem? Un šeit lieku reizi gribas atgādināt citu bērnu vecākiem – līdz galam neizveseļojušos bērnus ar tekošiem deguniem un sulīgu klepu mudīgi gādāt atpakaļ uz bērnudārzu nav nedz veselīgi mazulim pašam, ne godprātīgi pret visiem citiem, kuri apmeklē pirmsskolas iestādi!
Komentāri