Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Tumšie rudens mēneši un ziema – rokdarbu uzvaras gājiens

Anna Kola
15:29
21.11.2022
7

Mūsdienās popularitāti strauji atgūst tradicionālie rokdarbi – prasmes, kas bijušas sieviešu pārziņā jau izsenis, savulaik uzskatītas par vecmāmiņu nodarbi, nu ar jaunu sparu atgriežas modē.

Interesanti, ka adīt un tamborēt izvēlas ne tikai sievietes, vecmāmiņas un pat jaunas meitenes, bet arī vīrieši. Pirms vairākiem gadiem, dzīvojot Apvie­notajā Karalistē, man par lielu pārsteigumu rokdarbu preču veikaliņos pārdevēji lielākoties bija vīrieši. Vispārsteidzošāk tolaik šķita, ka viņi ne vien pildīja savus tiešos pienākumus, pārdodot veikala sortimentā esošās preces, bet arī paši, garlaikodamies aiz letes, kamēr potenciālie pircēji izvēlas kāroto, knibinājās ap kādu adīkli vai tamborējumu. Uz manu izbrīnu vīrieši pat nereaģēja – rokdarbi otrpus Ziemeļjūrai nebija nekas neparasts.

Adīšana pēdējos desmit gados ir atgriezusies ar jaunu vilni. Atkal jāmin ieguvumi, ko dod interneta plašās āres ar nebeidzamo informācijas plūsmu. No tās iespējams smelties tik daudz ideju radošām, izklaidējošām aktivitātēm, ka arī adīšana un tamborēšana piedzīvojusi renesansi. Ne vien labs veids, kā aizvadīt tumšos vakarus, ar acs kaktiņu vērojot kādu televīzijas pārraidi vai filmu, bet – kā izrādās, nu ir apstiprinājuši pat ārsti – adīšana ir lielisks veids, kā atbrīvoties no stresa un uzturēt savas pelēkās šūnas sportiskā formā.

Pirkstu nodarbināšana – mūzikas instrumentu spēle, rokdarbi – jau krietni sen zināmi kā vislabākie smadzeņu darbības veicinātāji abās puslodēs. Ne velti labi ķirurgi brīvajā laikā nododas, piemēram, klavierspēlei, lai trenētu pirkstus un vienlaikus aktivizētu abas smadzeņu puslodes. Amerikāņu kardiologs, medicīnas grāmatu autors un viens no psihosomātikas pionieriem Her­berts Bensons jau rakstījis, ka regulāra adīšana veicina apziņas atslābināšanos, kas pēc būtības ir līdzvērtīga darbošanās meditācijai vai jogai.
Būtiski arī tas, ka šī brīvā laika nodarbe nes materiālu, bieži vien ļoti noderīgu rezultātu. Adīšanas un tamborēšanas priekšrocības, salīdzinot ar citiem hobijiem, ir vieglā pieejamība – adāmās vai tamboradatas un dziju iespējams iegādāties par saprātīgām cenām un pat nav jāmeklē specializētie veikali, šīs preces bieži vien ir tuvējos pārtikas veikaliņos. Tāpat vaļaspriekam ir iespēja pievērsties jebkur, pat sabiedriskajā transportā vai tuvējā parkā, adīkli vai iesākto tamborējumu var ērti paņemt līdzi somā.
Visvairāk gan izceļamas veselībai noderīgās priekšrocības, ko sniedz nodošanās rokdarbiem. Šajā sezonā īpaši aktuāli šķiet ietaupīt līdzekļus pie katras izdevības, tāpēc jādomā, ka rokdarbi un iespēja pašiem savām rokām uzmeistarot lietas, lai nebūtu trīskārt jāpārmaksā par gatavām precēm veikalā vai vietējā ekonomisko cenu veikalā jānopērk krāms, kas izjūk pēc pāris lietošanas reizēm, būs modes lieta arī šajā un nākamajā gadā.

Paanalizēju, cik izdodas ietaupīt, uzadot kādu ziemas apģērba gabalu pašai. Iegādājos dzijas fici vietējā “Mego” veikaliņā par 3,70 eiro. No kamoliņa iznākusi gara šalle skolas vecuma bērnam un iesākta nākamā. Tas nozīmē, ka no divām tādām ficēm faktiski sanāk trīs bērnu šalles. Par mazliet vairāk nekā septiņiem eiro, turklāt par velti saņemot pirkstu un smadzeņu treniņu un nervu atslodzi!

Pieļauju, ka daudziem mammas un vecmāmiņu krājumos un pūra lādēs vēl stāv gana daudz dzijas krājumu, no kuriem var uztapināt kaut ko skaistu, praktisku un dikti mīļu, kas sildīs rokas, nosalušās pēdas, kaklus un galvas daudz vairāk nekā milzīgajos tirdzniecības tīklu veikalos tirgotie, Ķīnā ražotie ekvivalenti ar krietni zemāku kvalitāti.

Adīšana un tamborēšana gan neaprobežojas tikai ar apģērba gabalu radīšanu. Tajos pašos daudz zākātajos un slavētajos interneta plašumos var atrast gana daudz ideju, kā samērā viegli izgatavot, piemēram, rotaļu vardīti vai kādu citu mantiņu, izmantojot šīs rokdarbu tehnikas. Tāda pašu gatavota rotaļlieta var būt mīļa dāvaniņa, domājot, ko likt Ziemassvētku vecīša maisā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
22

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi