Šodien 22.decembris, esam aizvadījuši gada visīsāko dienu un visgarāko nakti. Vakar dienas garums bija tikai sešas stundas un 43 minūtes, toties nakts savus spārnus izpletusi uz 17 stundām un tieši tikpat minūtēm. Varam uzelpot un teikt, gaisma ir uzvarējusi tumsu un turpmāk jau atkal iesim uz gaismas pusi. Tiesa, reāli sajust to varēsim vien pēc laika, taču mūsos dzīvos apziņa, ka dienas kļūst garākas.
Kā uzturēt sevī dzīvas alkas pēc gaismas? Te varētu runāt par vajadzību ne tikai pēc dienas gaismas, pavasara un vasaras garajām dienām, bet pēc tās gaismas, kas raksturo gudru, izglītotu tautu. Tautu, kas lasa labas grāmatas, skatās kvalitatīvas filmas, klausās labu mūziku. Tiesa, par mūziku mēdz teikt, ka tā beidzās jau pagājušā gadsimta 70.gados. Lai arī zināmā mērā tam var piekrist, arī tagad var atrast ko kvalitatīvu, ja vien ir vēlme. Gluži kā pēc labām grāmatām, filmām, TV raidījumiem. Taču, redzot, ko piedāvā dažs labs TV komerckanāls, ir sajūta, ka sabiedrības vēlmes notrulinās arvien vairāk. Tagad katrs, kurš pabijis kādā apšaubāmas kvalitātes TV šovā, tiek nodēvēts par TV zvaigzni vai slavenību, un, jo stulbāka uzvedība, jo plašāku ievērību “zvaigzne” gūst, un tad ziņu portāli publicē kārtējo skandalozo notikumu, kurā iepinusies Magone. Un tad vēl “attiecību” šovi, kas pārpludina televīzijas ēteru! Lai piedod tie, kuri tiem rūpīgi seko līdzi, bet vai tiešām tas liecina par gudru un izglītotu tautu, kura iet uz gaismu?
Te vēl var pieskaitīt sekošanu populistiskiem rododendriem vai ticēšanu tām neskaitāmajām “patiesībām”, ko publicē daždažādi dīvainie profili feisbuka tīklā. Tur tiešām nākas aizdomāties, kas ir tie cilvēki, kuri pavērtām mutēm šo drazu apēd kā absolūtu patiesību? Tur līdz gaismai vēl ļoti tālu, un laikam jau nekāds Laimes lācis nepalīdzēs.
Par dabas norisēm zinām – ies dienas, gaisma atgriezīsies, lai gada vidū apmestu kūleni un sāktu jaunu norieta apli, kas atkal aizvedīs pie gaismas. Kāds cilvēka dzīvē ir gaismas ritms?
Komentāri