Svētdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Jūlijs, Ainis

Pasaules jauniešu prasmju diena

Anna Kola
15:47
17.07.2023
42

Pēdējos gados par jauniešu problēmām runāts daudz, īpaši saistībā ar divus gadus ilgo kovida pandēmijas laiku. Plašie darbošanās ierobežojumi visvairāk ietekmē pusaudžus un jauniešus.

Vecumā, kad ļoti svarīga ir komunicēšana, sadarbība, vien­audžu sabiedrība, jauniešiem nācās darboties attālināti, daudz laika pavadīt vienatnē, darbojoties mājās. Varbūt tāpēc šogad jo vairāk vajadzētu pamanīt, ka 15.jūlijs ir Pasaules jauniešu prasmju diena.

Ar šo dienu, kas Apvienoto Nāciju Organizācijas kalendārā ierakstīta jau deviņus gadus, ir vēlme pievērst sabiedrības uzmanību tam, cik svarīgi jau no skolas gadiem attīstīt tehniskās, profesionālās prasmes, lai veicinātu vietējo un globālo ekonomiku, samazinātu bezdarba līmeni un nepietiekamu nodarbinātību jauniešu vidū. Kampaņa Pasaules jauniešu prasmju diena mudina jauniešus domāt par savu prasmju attīstību – vismaz tā jācer. Kas tad ir mūsdienu jauniešu prasmes? Ja vērojam mūsu sabiedrības jaunāko paaudzi, ir skaidrs, ka viņu prasmes tehnoloģiju lietošanā nav apspriešanas vērtas – visi jaunieši, pat bērni prot izmantot viedierīces, datorus, planšetdatorus un citus gadžetus, ko reizumis nav apguvuši pieaugušie.

No otras puses, daudzviet dzirdamas bažas, vai mūsdienās tik pašsaprotamās viedierīču lietošanas iemaņas nākotnē neizskaudīs prasmi komunicēt bez šiem aparātiem? Lūk, par to ir vērts padomāt. Te atsauce uz aizvadīto pandēmijas laiku, kad jauniešu un bērnu iespējas socializēties bija ierobežotas līdz absolūtajam minimumam. Un, lūk, tad uzplauka viedierīču lietošanas ziedu laiks, pat mācību stundas norisinājās pie planšetēm un datoru ekrāniem. Vēl pirms pandēmijas, 2020.gadā, Kings koledža Lielbritānijā veica apjomīgu pētījumu, kurā piedalījās jaunieši no ASV, Eiropas un Centrālame­rikas. Tas pierādīja, ka katram ceturtajam bērnam ir “problēmas ar viedierīču izmantošanu”, proti, to lietošana jau robežojas ar atkarību. Ierēķinot pandēmijas laiku, kas teju obligāti pieprasīja katram skolēnam pa savam viedajam aparātam, šie rādītāji tagad, 2023.gadā, varētu būt vēl dramatiskāki.

Lai arī pasaule mainās un jaunās paaudzes nekad nav bijušas un nebūs tādas kā iepriekšējās, tehnoloģiju attīstības straujajam ritmam vajadzētu mazliet pretoties kaut tālab, ka no svara ir arī jauno paaudžu veselība. Un arī jēgpilna darbošanās, ne tikai bezjēdzīga nīkšana pie viedierīcēm pasliktina veselību kā fiziskajā, tā mentālajā plānā. Svarīgi ir rast veidus, kā jauniešus ieinteresēt dažādās nodarbēs, kas izrauj ārpus tehnoloģiju tīmekļa, tostarp radīt bērniem un jauniešiem interesi par lietām, kas būs aktuālas arī nākotnē: vidi, ekoloģiju, sabiedrisko darbu, sociālo labklājību un fizisko attīstību.

Protams, jāatzīst, ka mūsdienu bērni un jaunieši ir arī ļoti radoši, aktīvi, gatavi pierādīt savas prasmes ļoti dažādos veidos, par ko esmu pārliecinājusies, vērojot aktivitātes izglītības iestādēs, kuras apmeklē manas meitas. Kā vecāks gan esmu attapusies situācijās, kad prātoju – bērnam ļoti patīk radoši darboties, ar rokām darināt lietas, gan mākslinieciskas, gan citādi radošas un interesantas, tomēr tas gluži neietilpst skolā paredzētajā mācību saturā, bet ārpus skolas veidu, kā to parādīt, ir maz. Līdz pamanīju, ka ir ļaudis, kas aktualizē bērnu un jauniešu pašradītos meistardarbu tirdziņus! Tas ir patiesi aizraujošs, bērniem ļoti saistošs veids, kā ļaut vaļu fantāzijai, no vienaudžiem uzzināt par jaunām prasmēm, parādīt un pat pārdot savu radīto produkciju, pat iepazīties ar jauniem domubiedriem.

Ļoti gribētos, lai šāda veida ārpusskolas aktivitātes, kuras nebūt nenozīmē maksas dalību vai kādu citu “klapatu” vecākiem, notiktu biežāk. No pieredzes un arī pedagogu stāstiem, kas organizējuši līdzīgus pasākumus, zinu, ka bērni šādās radošo tirdziņu dienās par viedierīcēm un to labumiem aizmirst. Par aktuālo kļūst līdzbiedru veikuma apskatīšana, jaunu prasmju izzināšana, redzot, ko interesantu ir izgatavojuši vai radījuši citi. Tas ir neatsverami, jo patiesi vairo jauniešu interesi par savām spējām, par to, ko ikviens bērns un jaunietis var paveikt pats.

Jāpiebilst, ka daudzas lieliskas idejas, kā sevi radoši izpaust, atrodamas tieši viedierīču nodrošinātajos interneta plašumos. Tā kā ne viss, kas saistīts ar tehnoloģiju lietošanu ir tikai draudīgs un negatīvs. Latvijas Jaunatnes padome uzsver: “Darbs ar jaunatni ir mērķtiecīgi veiktu darbību kopums, kas nodrošina jauniešu dzīves kvalitātes uzlabošanos. Šis darbs potenciāli ir viens no nozīmīgākajiem darbiem visās valsts politikas jomās, lai veicinātu jauniešu – Latvijas 13 – 25 gadus veco iedzīvotāju – pilnvērtīgu un vispusīgu attīstību, iekļaušanos sabiedrībā un dzīves kvalitātes uzlabošanos. Darbs ar jaunatni ietekmē visas sabiedrības labklājību un drošību, jo īpaši ilgtermiņā, jo tas veicina jauniešu pilsoniskās apziņas veidošanu, līderības prasmju attīstību, brīvprātīgā darba tikumu, sadarbības spējas izkopšanu, spēju pastāvīgi mācīties un citas prasmes, kuras ir nepieciešamas mūsdienu mainīgajam dzīves ritmam un darba tirgum.”

Mūsu jaunieši patiešām ir daudzpusīgi, talantīgi un radoši. Vien jautājums, vai vēlamies viņus saklausīt, saredzēt un palīdzēt uzmirdzēt savās prasmēs!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
16

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
27

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
34

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
28

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
65

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Bez vietējiem ražotājiem nebūs vietējā tirgus

06:03
02.04.2025
61

Dzirdot vārdu tirgus, katrs iedomājas ko citu. Dažam prātā nāk ainiņas ar mutīgām zemniecēm, kas no sava pagraba atvedušas piena kannas, sviesta muciņas un siera rituļus, blakus tirgotājs ar pirmajiem kartupeļiem un skābētiem gurķiem, turpat smaržo pirms dienas no kūpinātavas izņemts cūkas šķiņķa gabals. Un kāds varbūt atceras trakos tirgus laikus Lietuvā, kad latvieši devās […]

Tautas balss

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
12
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
15
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
36
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
40
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
31
6
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Sludinājumi